Бухтіецький водоспад

Разом з цим краса Карпат так і манить до себе уже звіданими стежками сотнями, навіть тисячами любителів природи. Вдихнути глибоко, на повні груди, чистеньке, гірське повітря, побродити у крижаних і кришталево чистих водах гірських рік, випити джерельної, наділеної цілющими властивостями, води чи просто помилуватися природою і відпочити від рутинного, буденного життя, цивілізації. Тут достатньо на одну мить заплющити очі і немов переносишся в інших світ… Неймовірна краса Карпат, неймовірні і незабутні враження від них, магічна сила, якою буквально просочується кожна частинка тіла, так і заохочують вертатись сюди знову і знову…

Той, хто хоча б раз побував у Карпатах, без сумніву підтвердить ці слова. Чого лиш ватрі
дзвінкі струмені водоспадів, які затаїлись серед густої зелені, а часто заховались чимдалі  від людського ока – у важкодоступних місцях, зануритися на мить в їх прохолодні води, які неодмінно підбадьорять в жаркі дні літа. Тут варто побувати кожному…

Сайт Franyk.city пропонує Вашій увазі 11 найгарніших, найповноводніших водоспадів Прикарпаття, які потрапили до ТОП-40 найгарніших водоспадів з усієї України. А загалом в українських Карпатах розташувався аж 21 водоспад. Більша частина з них – аж 11-ть –  знаходиться на теренах Івано-Франківської області, де найбагатший на ці витвори природи Надвірнянський район  (масив Ґорґани). Саме тут затаїлось аж 6 мальовничих водограїв, 4 з яких – у рейтингу ТОП-40.

Водоспад Женецький Гук

Женецький водоспадЗнаходиться в урочищі Женець в селі Татарів Надвірнянського району Івано-Франківщини поміж масивами хребтів Явірник, Хом’як і Синяк. Розташувався на теренах Карпатського національного природного парку.

Сам водоспад знаходиться на 900-сот метровій висоті над рівнем моря, а вода вільно спадає з висоти 15-ти  метрів. Окрім основного потоку, вода згори по скелі тече ще маленькими струменями, які породжують ще кілька мініводоспадів.

Женецький водоспадЗнане згадане місце окрім водоспаду ще й тим, що неподалік нього знаходиться резиденція третього екс-Глави держави Віктора Ющенка. Тож, до водоспаду протоптана не стежка, а прокладена добра дорога. Щоправда,  при в’їзді стоїть шлагбаум і, щоб пройти його, доведеться заплатити.

Неподалік Женецького (близько 2 км) заховався не такий популярний Нарінецький водоспад.

Черницький водоспад

Черницький водоспадРозташований в урочищі Черник села Зелена в Надвірнянському районі Івано-Франківщини.

Черницький водоспад є відокремленим і мальовничим місцем Прикарпатського краю. Знаходиться всього за 5-ть кілометрів від траси Надвірна-Бистриця, тому дістатися до нього досить легко і просто. Цей водоспад – частина кришталево чистої гірської річки Черник. Недалеко від старого дерев`яного моста поблизу присілка Черник розташований спуск, який приведе Вас прямісінько до галявини, а вже звідти до Черницького водоспаду можна потрапити по стежці.

Черницький водоспад

Черницький водоспадСам водоспад утворився в місці перетину невеликого потічка скельного масиву флішового типу. Вважається двокаскадним водоспадом із загальною висотою перепаду води у ньому у 7-8 метрів. Верхній каскад є широким, а вода у ньому спадає орієнтовно з 2,5 метрової висоти. Звідси вже потік звертає у вузький клиноподібний жолоб, з якого суцільним струменем падає з висоти 4-5 метрів.

Бухтівецький водоспад

 

Бухтіецький водоспадЗнаходиться в урочищі Бухтівець в селі Букове Надвірнянського району в Івано-Франківській області, з 1972 року є гідрологічною пам’яткою природи місцевого значення.

Бухтівецький водоспад вважається одним із самих відомих і найкрасивіших водоспадів, що розташувався в Карпатах, в Горганському гірському масиві. Висота водоспаду сягає близько 8 метрів і середньою шириною в 1-2 метри. Як і попередній (Черницький) водоспад, Бухтівецький утворився в місці перетину потічка із скельним масивом флішового типу. Сам потік «набирає» розгін з вузького коритоподібного жолоба, з якого вода до підніжжя скелі падає двома струменями. З цього місця потік тече вузькою каньйоноподібною долиною, довкола якої стоять високі прямовисні скелі.

Бухтіецький водоспадДобратися до Бухтівецького водоспаду можна на автомобілі або велосипеді дорогою від села Пасічна і в напрямку до села Букове (це трохи більше 6 км). Проте назвати дорогу легкою не можна, а  на деяких ділянках вона  особливо важка.

Всього за 50 метрів від Бухтівецького заховався Крапельковий водоспад.

Водоспад Салатручіль

Водоспад СалатручільРозташувався в урочищі Салатручіль, що в селі Бистриця в Надвірнянському районі Прикарпатського краю

Це чудовий каскадний водоспад, що зародився в місці, де невеличкий лісовий потічок пересікає скельний масив і впадає в невелике озеро, яке знаходиться навпроти місця, де впадає потік Салатручіль до річки Салатрук. Водоспад, загальною висотою 6 метрів, розділяється на два каскади. Вода в нижньому каскаді розділена також на два окремі струмені.

Даний каскадний водоспад, який розташувався за 6,3 км на північний захід від села Бистриці, можна вважати легкодоступним.

Водоспад Пробій

водоспад ПробійЗаховався водоспад Пробій в Яремчі, що на Івано-Франківщині, –  в місті, яке є самим серцем курортних Карпат. Розташувався в нижній частині Яремчанського каньйону річки Прут.

Пробій вважається одним із найповноводніших водоспадів в українських Карпатах. Вода у ньому падає з висоти 8 метрів під кутом нахилу майже 45 градусів. Також він є природною пам’яткою і його можна назвати одним з найкрасивіших в нашій країні, а тому і користується неабиякою популярністю серед туристів. Над самим водоспадом Пробій прокладений міст заввишки 20 метрів, з якого за гроші стрибають місцеві відчайдухи. Нижче водоспаду знаходиться велика і глибока западина, тут течія значно спокійніша.

водоспад ПробійВодоспад зажив недоброї слави. Річкові брили, що розташувались вище водоспаду Пробій, несуть велику небезпеку для необачних туристів. Останні дуже часто, щоб зробити краще фото, нехтують своєю безпекою, стають на слизьке каміння. Втрата пильності кожного року коштує людям їх життя, адже через бурхливу і дуже сильну течію вижити у вирі водоспаду майже нереально.

водоспад ПробійЗа однією із версій, колись висота водограю сягала 25 метрів заввишки. Однак, для зручності сплаву дерев’яних колод вниз по річці, Пробій підірвали і таким чином зменшили висоту.

Так, як знаходиться водоспад у межах туристичного міста Яремче, то дістатись до нього не виникає труднощів. За водограєм знаходиться другий сувенірний ринок. Окрім того, від водоспаду починається промаркований туристичний маршрут в напрямку на хребет Явірник.

Водоспад «Дівочі сльози»

водоспад Дівочі сльозиНевеликий, але красивий водограй розташувався в урочищі Жонка, однієї із приток річки Прут в місті Яремче, що на Прикарпатті. Отримав романтичну назву «Дівочі сльози» або «Жіночі сльози», бо за давніми легенди гірські красуні часто плакали за коханими, а їхні сльози перетворювалися у ріки і водоспади. Так утворені потоки ставали на заваді лихим людям, рятуючи таким чином коханих від нестерпних ворогів, а рідну, українську землю від запеклих загарбників.

«Дівочі сльози» є маленьким однокаскадним водоспадом, тут вода падає всього з 0,5 метрової висоти і шириною водного потоку близько 2 метрів. Одразу під водограєм утворилося неглибоке і, головне, зручне плесо, що дозволяє туристам та всім охочим освіжитися в жарку днину в прохолодній гірській воді. Поблизу водоспаду знаходиться відпочинковий майданчик, де за потреби можна зупинитися, щоб відпочити чи перекусити.

Водоспад «Дівочі сльози»Маршрут до водоспаду стартує ще від залізничного переїзду в центрі Яремчі, в районі сувенірного ринку, і простягається приблизно на 7 кілометрів. На середині шляху Ви натрапите на вольєрне господарство, де утримуються дикі тварини. Його, до речі, теж вартує відвідати. Дорогою Ви натрапите на вказівник «Жіночі сльози». До вольєрів можна дістатися досить непоганою асфальтованою дорогою, далі вже почнеться ґрунтова дорога, яка приблизно у 200-сот метрах від водограю переходить у стежку.

Мандрувати можна як пішки, так і на двоколісному транспорті. Загалом «Дівочі сльози» можна впевнено назвати досить популярним об’єктом серед туристів, які приїхали на відпочинок в Яремче. Дістатись сюди можна максимум за 3 години. Також можна скористатись послугами кінної прогулянки до водограю, які постійно пропонуються  біля сувенірного ринку.

Також зауважимо, що «Дівочі сльози» в Яремчі не є єдиним з аналогічною назвою водограй серед водоспадів Карпат.

Водоспад Шешорський Гук (друга назва – Сріблясті водоспади)

Сріблясті водоспадиЗнаходиться в селі Шешори в Косівському районі на Івано-Франківщині. Сам каскад водоспадів, знаних як Великий і Малий Гук, утворився на річці Пістиньці і вважається гідрологічною пам’яткою природи, яка має місцеве значення.

Сріблясті водоспадиСама річка Пістинька простягається аж на 56 кілометрів, 9-ть з яких – через село Шешори. Власне, в межах села ця гірська річка перетинає велетенську скельну товщу, утворюючи каскад водоспадів. Найгучнішими із Шешорських водоспадів є Великий та Малий Гуки, нижче яких є досить велике плесо, яке отримало назву «Синіплясо» від місцевих мешканців. І не спроста, адже вода тут приємного синього відтінку.

синіплясоВода у водоспаді Шешорський Гук  тече дуже-дуже гучно, через що й охрестили так водограй. А ще він ніби виблискує на сонці сріблом. Звідси і друга назва – Сріблясті водоспади.

Особливо цікаво і мальовниче виглядають Сріблясті водоспади зимою, коли на вулиці мороз. Тоді вода тут перетворюється на крижані «нарости» неймовірних і чудернацьких форм.

Сріблясті водоспади_синіплясоРічка Пістинька вище водоспадів є досить мілка, що дозволяє сонцю за жаркої погоди добре прогріти воду. Нижче кожного обриву річка утворює досить глибокі й великі впадини, такі собі «басейни». Саме це і манить чимало людей, тож влітку на берегах Сріблястих водоспадів надзвичайно людно.

Рушірський водоспад

Рушірський водоспадВодограй розташувався в мальовничому куточку природи неподалік села Лючі Косівського району Прикарпаттського краю. Його висота – 4 метри. Утворилася ця гідрологічна пам’ятка місцевого значення у місці, де річка Рушір широким струменем під кутом близько 45-ти градусів стікає по кам’янистому схилі. Неподалік від водограю знаходяться озера, які зачаровують своєю неймовірною, мальовничою красою Карпат. Вода Рушірського водоспаду досить прохолодна, тож є чудовим порятунком у спекотний день.

Дзембронські водоспади

Дзембронські водоспади

Дзембронські водоспадиЦей водограй, який ще носить назву Смотрицькі водоспади, розташувався в південно-східній частині Чорногори всього за 1 кілометр від вершини Смотрич (в районі Карпатського національного природного парку), на потічку Мунчель, що згодом впадає в річку Дземброню. За 5 кілометрів на південний захід від невеличкого – всього із 112-ма хатами – гірського села Дземброня Верховинського району Івано-Франківщини.

Мізунські водоспади

Мізунські водоспадиЦе водограй утворився в наших Карпатах на річці Мізунка (остання є притокою ріки Свіча) в напрямку на захід від села Новий Мізунь, розташованого в Долинському районі Прикарпаття, в урочищі «Кривуля».

Мізунські водоспади утворюють три каскади, величина кожного з яких різна: в одному – вузькі і бурливі води, в іншому навпаки – широкі та пологі. Також Мізунський водоспад зачаровує вражаючими прямовисними каскадами, до 3 метрів заввишки, і навпаки – мальовничими і зовсім мініатюрними. Загалом загальна висота усіх каскадів близько 3-х метрів.

мізунські порогиЧерез те, що повз цей водограй проходить маршрут Вигодської вузькоколійної залізниці, знаної серед туристів як  Карпатський трамвай, відвідувачів тут не бракує і в літню пору завжди людно, є місцем для відпочинку туристів.

Манявський водоспад

Манявський водоспадЦе є один із найвищих з-поміж усіх водоспадів України. Заховався в гірському масиві Карпат – Горганах – в мальовничій западині, серед стрімких гір на південний захід від села  Манява, що у Богородчанському районі Івано-Франківщини.

Площа території, що знаходиться під охороною ДП «Солотвинського лісгоспу» – 1 га. Мальовничий водоспад появився над товщею флішевих утворень еоцену Скибового покриву Карпат, навколо якого ростуть ялицево-букові насадження.

Потік води у Манявському водоспаді спадає з 20-метрової висоти. Основне джерело цього водограю – річка Манявка, долина якої біля водоспаду протягом 200 метрів має форму каньйону – глибокою долиною між кручами, вимитою річкою, висота стін тут досягає 20 метрів. Нижче за течією утворилося декілька порогів, до 2 метрів заввишки.

Манявський водоспадБільше 5 років (з жовтня 2013 р.) на Манявському водоспаді функціонують регулярні каньйонінг-тури – спуски по водоспаду на мотузці без використання плавзасобу. Такий собі екстремальний активний відпочинок, організатором якого є Центр Рафтингу. Тож для туристів та любителів екстремальних відчуттів Манявськи водограй має неабияку популярність. Не бракує тут і простих людей, поціновувачів  гірської природи Карпат.