рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Транскордонне співробітництво: нові можливості для громад Івано-Франківщини

реклама

Україна впевнено рухається євроінтеграційним шляхом. Наша країна дала приголомшливу відсіч ворогу, продемонструвала стійкість і дієздатність, та неухильно прямує до Великої Перемоги.

Через жорстоке російське вторгнення в Україну в 2022 році було зупинено багато транскордонних проєктів. Низка програм, важливих для розвитку сусідніх з ЄС регіонів, опинилася під загрозою.

Втім уже через деякий час транскордонне співробітництво між Україною та країнами Євросоюзу поступово почало відновлюватись. Ще наприкінці липня Єврокомісія повідомила, що забезпечить фінансування проєктів транскордонного співробітництва з країнами Східного партнерства, які були перервані війною, та почне реалізацію нових програм на 2021-2027 роки, пишуть Версії.

Таким чином у громад Прикарпаття з’явились нові можливості залучити міжнародні гранти для розвитку. Адже транскордонне співробітництво передбачає економічний та соціальний розвиток регіонів, що межують з країнами ЄС, створення умов для взаємовигідної економічної співпраці та торгівлі, а також регіональної стабільності й добробуту, що відповідає інтересам усіх жителів прикордонних регіонів.

Нові реалії – нові виклики

Європейська інтеграція, яка сьогодні є одним з політичних пріоритетів України, передбачає долучення до програм транскордонної співпраці. Вони є один із ключових інструментів підтримки Євросоюзом своїх країн-сусідів. І тут органи місцевого самоврядування мають стати активними гравцями по залученню коштів міжнародних партнерів та стабілізаційних фондів ЄС.

Для ефективної реалізації програм транскордонної співпраці перш за все важливі дві речі: налагоджені зв’язки між прикордонними регіонами та відповідність пріоритетів цих програм місцевим стратегіями регіонального розвитку. Не останню роль грає і активність представників місцевих органів влади – транскордонна співпраця має стати невід’ємним елементом стратегічного планування.

Важливо, щоб і місцева влада використовувала усі можливості, які можуть сприяти розвитку регіонів, та активно їх лобіювала при підготовці транскордонних програм. В цьому випадку не обійтися без залучення профільних експертів для надання консультацій, а також обміну досвідом із громадськими організаціями, що мають успішний проєктний досвід.

“Кожен проєкт важливий не тільки для громади, а для регіону в цілому. Це по-перше, обмін досвідом і новизна реалізації будь-якого заходу: чи це стосується охорони здоров’я, чи це стосується системи територіального розвитку. Такі проєкти важливі не лише з точки зору матеріальної допомоги, а й точки зору навчання.

Зазвичай проєкти відбиралися на конкурсних засадах, тому для громад це нова практика. А здобутий досвід реалізації – це сходинка, щоб в майбутньому мати можливість брати участь в реалізації глобальніших проєктів.

Кожного року змінюються пріоритети: якщо в минулі роки ми працювали над питаннями, пов’язаними з ковідом, то в цьому році у нас новий напрямок – підтримка внутрішньо переміщених осіб. Також зараз йде реалізація проєктів, пов’язаних з підтримкою релокованого бізнесу. А в майбутньому ми б хотіли реалізовувати грантові проєкти по підтримці не лише релокованого або переміщеного бізнесу, а й диверсифікованого. Що означає диверсифікація? Це не просто зміна адреси виробництва, а розподіл виробничих процесів бізнесу про різних регіонах. Таким чином йде зменшення ризиків”, – відмітив Володимир Попович, заступник директора департаменту економічного розвитку, економіки, промисловості, інфраструктури – начальник управління Офіс децентралізації.

Наразі для громад Прикарпаття доступні чотири програми транскордонної співпраці.

Дунайська транснаціональна програма

стала першою транснаціональною програмою ЄС, до якої долучилася Україна. Це унікальний фінансовий інструмент, який реалізує Європейська Комісія через програму Interreg і що сприяє реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону. Метою програми є розвиток громад в 14 країнах Дунайського регіону (Австрія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Чеська Республіка, Німеччина, Угорщина, Молдова, Чорногорія, Румунія, Сербія, Словенія, Словаччина та Україна) шляхом зміцнення транскордонного співробітництва.

Українська частина Дунайського регіону охопила Одеську, Івано-Франківську, Чернівецьку та Закарпатську області.

Програма сприяє якісним змінам регіону через фінансування проєктів, спрямованих на підвищення конкурентоспроможності бізнесу, інвестування в соціальні інновації, розвиток енергоефективності, розбудови інституційної спроможності та подолання екологічних загроз.

В рамках цієї програми в Івано-Франківській громаді вже був реалізований проєкт «Управління і використання міських лісів як природної спадщини в містах Дунайського регіону» (URBforDAN). Під час реалізації проєкту встановлено три оглядові майданчики, вело СТО та зони для дітей на Вовчинецькому пагорбі.

Програма Interreg NEXT Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна (2021-2027)

Європейський Союз виділить понад 66 млн євро на транскордонне співробітництво з Україною в рамках програми Європейської комісії Interreg NEXT Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна (2021-2027).

Ці країни співпрацюватимуть у сфері охорони здоров’я, захисту природи, розвитку зеленої інфраструктури і сталого туризму. Крім цього, програма підтримуватиме сталі рішення щодо адаптації до змін клімату та запобігання ризикам виникнення катастроф.

Програма також допоможе Україні узгодити національні стандарти державного управління зі стандартами держав-членів ЄС. Ініціатива сприятиме правовій та адміністративній співпраці для вирішення спільних проблем у прикордонних регіонах, а також підтримуватиме взаємодію між громадянами, громадськими організаціями й органами влади.

Серед проєктів, реалізованих на Прикарпатті в межах попередніх етапів цієї програми, можна відмітити створення Центру спадщини Вигодської вузькоколійки та заснування Карпатської мережі кулінарної спадщини.

Програма Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027

Програма Interreg NEXT PL-UA 2021-2027, затверджена Єврокомісією, дозволить продовжувати транскордонне співробітництво між Польщею та Україною, зміцнювати зв’язки між організаціями та мешканцями прикордонних територій, а також розвивати території, охоплені співробітництвом. Програма транскордонного співробітництва Польща-Україна вже протягом 19 років підтримує процеси розвитку на прикордонних територіях Польщі та України шляхом співфінансування різноманітних проєктів, які сприяють покращенню якості життя жителів східної Польщі та західної України.

В Україні до програми транскордонного співробітництва Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027 можуть долучатися представники шести західних областей – Волинської, Рівненської, Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Закарпатської. А з Польщі – Підляське, Люблінське, Підкарпатське і частина Мазовецького воєводства.

Подавати заявки на грант можуть будь-які некомерційні установи, спільноти, громадські організації. Важливо, що проєкт має бути поданий спільно з польською організацією-партнером. За умовами програми транскордонного співробітництва, 90 % проєкту фінансуються із фондів ЄС, 10% мають внести переможці гранту.

На Програму PL-UA Європейська Комісія призначила 187,4 млн євро. Проєкти реалізовуватимуться за п’ятьма пріоритетами: довкілля, здоров’я, туризм, співпраця та кордони.

Одним із цікавих проєктів, реалізованих на Івано-Франківщині в рамках реалізації попередніх етапів програми, є проєкт “Східноєвропейські перлини: створення та просування продуктів міського культурного туризму у транскордонному просторі”

Програма Interreg NEXT Румунія-Україна 2021-2027

54 мільйони євро передбачено на реалізацію програми співпраці Interreg NEXT Румунія-Україна на 2021-2027, яка продовжить транскордонну й транснаціональну співпрацю між двома державами-учасницями.

Програма охоплюватиме Івано-Франківську, Закарпатську, Чернівецьку, Одеську області в Україні та повіти Сату-Маре, Марамуреш, Сучава, Ботошані, Тулча в Румунії.

Interreg NEXT RO-UA зосереджена, в основному, на екологічному, медичному та соціальному напрямках.

Зокрема, у фокусі програми — підвищення захисту та збереження біорізноманіття природи, зеленої інфраструктури, у тому числі в міських зонах, та зменшення всіх форм забруднення; забезпечення рівного доступу до медичної допомоги та сприяння доступності систем охорони здоров’я, включаючи первинну медичну допомогу, а також сприяння переходу від інституційної допомоги до сімейної та громадської допомоги і створення геріатричних центрів для людей похилого віку.

Як приклад успішно реалізованого проєкту в рамках попередніх етапів є створення та просування мережі транскордонного туризму між Івано-Франківською областю України та повітом Марамуреш Румунії.

Реалізуючи політику згуртування, ці програми допоможуть Україні і державам-членам Євросоюзу, що межують з нею, протистояти спільним викликам і використовувати спільні можливості для зміцнення добросусідських відносин та поглиблення транскордонного співробітництва.

“Понад 90% семирічного бюджету Європейського Союзу у 2021-2027 рр. спрямовується на три ключові інвестиційні політики: 30.4% – Регіональна політика (інша назва Політика Згуртованості, Regional/Cohesion Policy), 30.9% – Спільна сільськогосподарська політика (Common Agricultural Policy) і 31.9% – NextGenerationEU («зелені» та цифрові проєкти).

Ключова інвестиційна політика – згуртованість та регіональний розвиток. Європейський Союз має на меті зменшення диспропорції між рівнями розвитку різних регіонів і відсталістю регіонів з найменш сприятливим становищем, стимулювання економічного зростання в регіонах і, таким чином, вирівнювання регіональних диспропорцій.

Зараз, в умовах війни та спроб прискореного зближення з ЄС, для громад Прикарпаття доступні інструменти сусідства або по-інакшому транскордонного співробітництва. Для залучення цих коштів на розвиток потрібно мати стратегії розвитку та підтримку інституцій, які здатні управляти такими проєктами”, – відмічає Ігор Мельничук, виконавчий директор Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Чиновницю міськради оштрафували за переправлення людей через кордон

Чиновницю міськради оштрафували за переправлення людей через кордон

Івано-Франківський міський суд виніс вирок у справі про незаконне переправлення через кордон трьох громадян України, яке організувала головна спеціалістка відділу правової та кадрової роботи управління економічної політики департаменту благоустрою Івано-Франківської…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Рак шийки матки: на Верховинщині впроваджують масштабну профілактику

Рак шийки матки: на Верховинщині впроваджують масштабну профілактику

На Верховинщині відбулася третя консультативна зустріч медичних фахівців та представників влади, присвячена питанням профілактики раку шийки матки та впровадженню комплексної програми вакцинації від вірусу папіломи людини серед населення гірських районів.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Калуські фігуристки здобули сім медалей на всеукраїнських змаганнях

Юні фігуристки з Калуша вибороли п’ять золотих, одну срібну та одну бронзову медаль на П’ятому етапі Всеукраїнських змагань, які проходили в Одесі з 18 по 21 лютого.

ПЕРЕГЛЯНУТИ