Маленькі аеропорти відіграють велику роль. У Румунії відбулась робоча зустріч партнерів проекту «Карпатська мала авіація» – нові підходи до мобільності людей та вантажів у Карпатському регіоні (Carpathian Small Aviation), що реалізується за фінансової підтримки Програми ENI СВС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна. Івано-Франківщину в проєкті представляє Долинська громада.
Тема малої авіації ще два роки тому об’єднала прикордонні регіони чотирьох країн. Попри те, що в Україні триває війна, а небо закрите для польотів, проєкт вирішили все ж реалізувати.
Загальною метою Carpathian Small Aviation є створення стійкої платформи для ефективної транскордонної мобільності людей та товарів шляхом вдосконалення малого авіаційного сполучення з використанням існуючих потужностей регіональних аеропортів та прикордонної авіаційної інфраструктури, посилення співпраці між органами самоврядування та професійними організаціями, авіаційними компаніями. Це один із найбільш інноваційних підходів для розвитку сталого та кліматично стійкого транспорту в прикордонних регіонах.
На зустрічі в Румунії домовились про видання єдиного довідника малої авіації.
«Обговорили видання Європейського довідника, в який ввійдуть всі аеропорти, аеродроми, злітно-посадкові смуги – як ліцензовані, так і ні, як асфальтобетонні, так і ґрунтові – на які потенційно можна буде прилітати всім учасникам з усіх країн, на яких можна дозаправитись, можна буде провести інші заходи», – розповів міський голова Долини Іван Дирів.
І хоча Долинську громаду включили до цього довідника, наразі тут немає злітно-посадкової смуги. Однак, в громаді активно взялися її проєктувати. Адже участь у міжнародному проєкті відкрила для громади нові рішення у використанні малої авіації та на інтеграцію до транскордонної мережі в секторі малої авіації.
“Кожне місто в Європі має свої невеличкі аеродроми. Це може бути невеличка смуга. Це може бути, як в Манештурі, ґрунтова смуга: пострижена трава з розміткою, ангар, літаки. І в принципі цього достатньо. Такі злітно-посадкові смуги і такі майданчики не потребують майже ніяких витрат бюджету. Це дуже дешеві рішення, але вони дуже корисні в плані розвитку туризму, в плані підтримки бізнесу, мобільності, швидкості та доступності”, – каже мер Іван Дирів.
Окрім Івано-Франківщини в проєкті також беруть участь громади з Закарпаття. Місцевий пілот з пʼятирічним досвідом Станіслав Тараканов відмічає, що реалізація проєкту має чимало переваг як для України, так і для іноземних країн.
«Для України переваги в тому, що будуть прилітати люди з-за кордону. А це туризм, внутрішні переміщення. Люди, які мають гроші і можуть собі дозволити купити літачок, можуть легко вивчитись, щоб за пару годин перелетіти з Мукачево в Київ – без заторів. Людина тоді відмовляється від авто і пересяде на свій літак», – каже пілот.
Міхай Петрашку, директор міжнародного аеропорту Сату-Маре, який за сумісництвом є головним проекту, переконаний, що після зустрічі в Румунії громади-учасниці почнуть активну роботу з втілення ініціатив у реальність.
«Ми мали можливість обговорити, які саме майданчики ми бачимо для розвитку в прикордонних областях Карпатського регіону. Насправді не складно створити невеликий місцевий аеродром. Це основне, з чим поїде назад українська делегація – з розумінням, що кожна громада може створити злітно-посадкову смугу, майданчик чи аеродром на своїй території», – відмічає Міхай Петрашку.
Де саме в Долинській громаді облаштують злітно-посадково смугу – наразі поки невідомо.
Відео ТРК РАІ
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!