В проєкті бюджету на 2025 рік передбачено вилучення 14,9 млрд грн реверсної дотації у 189 територіальних громад. Серед них і Івано-Франківська громада, яка таким чином може втратити 182 мільйони гривень.
Очільники прикарпатських громад виступили проти вилучення реверсу та за збереження 64 % ПДФО в бюджетах громад. Своє рішення задекларували на загальних зборах Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, які відбулись 3 жовтня у Бурштині.
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків акцентував увагу на проблемі вилучення так званого «силового ПДФО» з бюджетів громад, яке мало спрямовуватись, зокрема, на закупівлю дронів.
«Забрали силове ПДФО у громад, але від того мільйон дронів у військових не з’явилися. А громади й далі продовжують купувати та спрямовувати левову частку на потреби військових. А силове ПДФО – це не лише військові. Це також правоохоронні органи, надзвичайники, які сьогодні сплачують податок на доходи фізичних осіб не в місцеві бюджети, а 100 % у державний бюджет», – відмітив Марцінків.
За його словами, у 2024 році Івано-Франківська громада виділила понад 600 мільйонів гривень на військові потреби.
«Якщо з 64% ПДФО заберуть 4% і введуть реверсну дотацію, не повернувши силове ПДФО, громади матимуть менше коштів для підтримки військових», – зазначив мер Франківська.
Реверсна дотація – це кошти, що передаються з місцевих до державного бюджету для горизонтального вирівнювання податкоспроможності територій. У 2024 році реверсна дотація не вилучалася, а зараз ведеться обговорення про те, щоб застосувати її знову.
Попередні обіцянки уряду щодо збільшення кількості дронів для армії за рахунок вилученого ПДФО не справдилися. Натомість, саме місцеві громади та волонтери продовжують забезпечувати військових необхідним обладнанням.
«Ми знову мусимо захищати громади, тому що сьогодні саме вони дуже сильно допомагають Збройним силам України. Кожна громада виділяє кошти, закуповує дрони або має соціальні програми. І зменшення доходів міських громад – це зменшення обороноздатності. У мене сьогодні понад 800 запитів на купівлю дронів», – підкреслив Марцінків.
Щодо реверсної дотації, то для Івано-Франківська ця сума становить 182 мільйони гривень, які мають бути вилучені з міського бюджету.
«Це достатньо велика сума. Це грубо кажучи 10 000 FPV-дронів. Це те, що ми можемо дати армії. Коли забирали силове ПДФО, теж казали про мільйон дронів. Але їздячи з волонтерськими поїздками, зустрічаючись з керівниками батальйонів, бригад, не відчувається, що є така кількість дронів. Останніми тижнями наша громада активно підтримує 92 бригаду, передавали дрони. Хлопці тішилися кожним зі 100 дронів, які ми передавали. І це засвідчує не хватку дронів на найнапруженіших напрямках нашої країни», – відмітив міський голова Івано-Франківська.
Учасники зборів закликали народних депутатів захистити інтереси місцевого самоврядування, зберегти нинішній рівень ПДФО у місцевих бюджетах та переглянути питання реверсної дотації. Вони наголосили, що зменшення фінансових можливостей громад негативно вплине на їхню здатність підтримувати обороноздатність країни.