Особливістю цьогорічного заходу є безпосередня участь у семінарі голів ОТГ Прикарпаття. Міжнародна зустріч очільників громад Прикарпаття з польськими колегами, а також з представниками науки, культури та дипломатії відбудеться в облдержадміністрації 16 січня о 13 годині.
Мета зустрічі – обмін досвідом і практиками управління на місцевому рівні, і досвід Польщі в процесах децентралізації є дуже важливим для України.
“Польща понад 20 років в тій реформі працює. Має як плюси, так і мінуси – і хоче тим ділитися, але також переймати і досвід український”, – відмітила Мар’я Осідач, директорка Центру польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську.
Проект “Інструменти безпосередньої демократії” реалізовується Центром польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську спільно з Прикарпатським національним університетом ім. Василя Стефаника та Інститутом наук про політику та адміністрування Опольського університету (Республіка Польща), пишуть Версії.
Втретє до організації семінару долучається і Генеральне Консульство Республіки Польща у Львові.
“Нема кращої можливості передавати досвід у проведенні реформи, як власне, практична розмова про плюси і мінуси, – відмічає Томаш Коваль, консул в Генеральному Консульстві Республіки Польща у Львові. – Це дасть можливість представникам місцевого самоврядування з обох країн дізнатися більше про проблеми, які вникають саме на локальному рівні”.
Опольське воєводство та Івано-Франківська область є давніми партнерами з великим досвідом співпраці.
“З реалізацією реформи децентралізації в Польщі мешканці відчули якісні зміни, бо вони безпосередньо беруть участь у всіх процесах, – розповідає Збіґнєв Кубаляньца, віцемаршалок Опольського воєводства. – Центральна влада займається обороною і безпекою, а все інше, що безпосередньо стосується життя громади, зосереджене в руках місцевого самоврядування – від культури, спорту, охорони здоров’я до розпоряджень коштами, отриманими від Європейського Союзу”.
Втім як відмічає посадовець, останнім часом влада у Варшаві почала забирати назад деякі повноваження, які були передані місцевому самоврядуванню. Це зокрема, політика протидії повеням, також триває дискусія щодо передачі повноважень з працевлаштування населення.
“Ця реформа складна, але дуже потрібна. На неї покладені великі очікування громадян нашого краю. Адже головна мета реформи – змінити на краще життя в нашій країні, розвивати ті території, які до сьогодні не розвивалися. Всі створені громади мають бути спроможними, і в кожній громаді мають надаватися якісні і ефективні адміністративні, освітні, медичні, безпекові послуги. На Прикарпатті вже утворена 41 громада. Зараз ми активно працюємо над розробкою проекту Перспективного плану, який 20 січня буде представлений в Кабміні”, – повідомила Світлана Онищук, заступниця голови Івано-Франківської ОДА.
Закон про місцеве самоврядування був початком трансформації сучасної Польщі.
“Збудувати країну, збудувати інституції управління державою – просто, а от сформувати свідомість громадян – доволі складно, це дуже тривалий процес, – відмічає Лєх Рубіш, директор Інституту наук про політику та адміністрування Опольського університету. – Ми можемо розповісти вам про свій досвід, але про те, в якому напрямі рухатись – ви маєте обрати самі”. Не стоїть осторонь процесу реалізації реформи децентралізації і Прикарпатський національний університет. “Прикарпатський університет займається не тільки освітою та вихованням, але й бере на себе місію, притаманну європейським університетам – дбати про розвиток краю. В нас створено проектно-освітній центр “Агенти змін”. Між університетом і ОТГ підписані угоди, які передбачають не тільки підготовку фахівців для громад, а й співпрацю в різних напрямках – починаючи від грантової підтримки, ми надаємо правому та комунікаційну допомогу. Для нас принципово важливо, щоб ми грамотно завершили процес добровільного утворення ОТГ”, – розповідає Сергій Дерев’янко, доктор політичних наук, професор кафедри політичних інститутів та процесів Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника.
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!