Світлина від ПУЛЬС Децентралізаційний марафон.Основною темою була «Законодавчо-нормативні механізми розвитку місцевого самоврядування в умовах реформ. Шляхи збільшення надходжень та бази оподаткування місцевих бюджетів для забезпечення життєдіяльності територій».

У заході взяв участь народний депутат України Юрій Соловей (заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики), виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, міські, селищні та сільські голови, очільники ОТГ, представники обласної ради та облдержадміністрації, пишуть Версії. 

Світлина від ПУЛЬС Децентралізаційний марафон.

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан під час зустрічі з очільниками ОМС Прикарпаття окреслив позицію АМУ щодо особливостей впровадження децентралізаційної реформи, секторальних реформ, проблем, які виникають на цьому шляху, а також наголосив, що потрібно працювати далі і не зупинятися на досягнутому:

«Реформу з децентралізації ще не завершено. Пройдено лише її перший етап».

Олександр Слобожан звернув увагу, що в результаті реформи місцеве самоврядування вже сьогодні зазнало істотних змін. Об’єднані громади демонструють чимало досягнень, оскільки отримали великі ресурси і нові повноваження. Все ж, підкреслив Олександр Слобожан, що передумова успіху – це найперше зміна свідомості, розуміння жителями громади того, що вони можуть впливати на прийняття рішень. Тепер люди мають можливість на місцях вирішувати, на що їм доцільніше використовувати кошти, самостійно визначати пріоритети розвитку територій. Адже реформа самоврядування – це не тільки ресурси й повноваження, а й інструменти залучення громадян до прийняття рішень, підкреслив Олександр Слобожан.

Світлина від ПУЛЬС Децентралізаційний марафон.

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук звернув увагу, що законодавче поле, розпочинаючи з 2014 року, дало нову можливість розвитку місцевому самоврядуванню за європейськими стандартами.

«АМУ має чітку програму діяльності в умовах реформ, які спрямовані на допомогу ОМС задля захисту прав та відстоювання їх інтересів на обласному і національному рівнях. Вивчаючи проблеми громад Прикарпаття у форматі діалогу з ними, спільно ініціюємо практичні заходи щодо вирішення проблем, де Івано-Франківське РВ АМУ стало платформою для експертів, наукових установ, аналітичних центрів, соціологічних служб та ЗМІ, що дало можливість акумулювати зусилля для успішного розвитку територій. Традиційним для нас є діалог з народними депутатами України, через який ініціативи та звернення громад дають можливість на законодавчому рівні вирішувати проблеми та ініціювати нові закони, спрямовані на розвиток громад. Прикметно, що кожен представник Асоціації має можливість реально впливати через рішення АМУ на діяльність Комітетів Верховної ради України, Кабінету міністрів України та профільних міністерств. І найважливіше, що громади стають активними учасниками всіх процесів розвитку місцевого самоврядування, де є лідери, які спроможні приймати рішення задля поліпшення життя», – зазначив Юрій Стефанчук.

Світлина від ПУЛЬС Децентралізаційний марафон.Парламентар Юрій Соловей переконаний, що реформа децентралізації влади, яку успішно провели наші найближчі країни-сусіди, дозволила їм розвиватися набагато динамічніше, ніж це відбувається у нашій країні. Адже представники місцевого самоврядування краще знаються на проблематиці того чи іншого регіону, а громади повинні володіти ресурсами і самостійно визначати пріоритети щодо їх спрямування. У виступі нардеп зосередив свою увагу на рентних платежах від видобутку корисних копалин, земельному податку за лісові території, податку на нерухомість, місцевих акцизах та нормативно-грошовій оцінці землі.

Світлина від ПУЛЬС Децентралізаційний марафон.Міський голова м. Івано-Франківська Руслан Марцінків у своєму виступі наголосив:

«Децентралізація влади – одна з найважливіших реформ, яка потрібна нашій країні. Проте у сучасних українських реаліях децентралізаційний процес не завжди себе оправдовує. Тобто він наче й відбувається, але якось не сповна. Бо на місця передають повноваження лише частково. Й переважно – без фінансових ресурсів. Це, наприклад, урізання медичної та освітньої субвенцій, перекладання пільг і компенсацій за субсидію на місцеві бюджети. Тобто впровадження освітньої та медичної реформи повністю лягло на міста. Окрім того, Держархбудконтроль так і не отримав повноважень на місці, адже номери все ж присвоюють у Києві. Турбує також те, якої ролі хочуть надати Антимонопольному комітету, й що найменшу закупівлю місцевого рівня треба буде їхати й з поклонами погоджувати у Києві. Це виглядає на згортання бюджетної децентралізації. Тому ми повинні разом працювати над захистом місцевого самоврядування».

Світлина від ПУЛЬС Децентралізаційний марафон.

Також у Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника Олександр Слобожан взяв участь у тематичній зустрічі «Децентралізація та секторальні реформи в Україні: очікування, досягнення, перспектива», під час якої обговорили ключові результати децентралізації та секторальних реформ в Україні. У межах заходу було підписано Меморандум про співпрацю між Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника та Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціація міст України. Меморандум підписали Юрій Стефанчук і ректор ПНУ ім В. Стефаника Ігор Цепенда.