рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

У Косові відкрилася виставка поштових фотолистівок, датованих 1880- 1939 роками (фото)

рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

В Косівському музеї народного мистецтва і побуту Гуцульщини відкрилася виставка найдавніших поштових фотолистівок з сюжетами Косівщини з приватної колекції відомого краєзнавця Мирослава Близнюка.

Виставку найдавніших поштових фото-листівок з сюжетами Косівщини відкрили у Косівському музеї Гуцульщини. Власну колекцію представив краєзнавець Мирослав Близнюк. Захід приурочений до Дня міста та 600-ліття першої писемної згадки про Косів.

На виставці експонуються 352 поштові картки, датовані 1880 – 1939 роками. Збірка є своєрідним фотоархівом Косова та околиць. Тут можна побачити і тогочасні твори народного мистецтва, портрети жителів краю, сцени обрядовості та побуту.
Найстарішим світлинам з колеції 144 роки. Це «Вид Косова» та «Циган з Косова» авторства Юліуша Дуткевича. Перша світлина з краєвидом Косова була виставлена 1880 року на Етнографічній виставці в Коломиї. Один з двох залів виставки присвячений творчості Миколи Сеньковського.

«Ці поштівки потрапили до колекції від багатьох людей, – розповідає пан Мирослав, – якісь я купив, якісь були мені подаровані, з кимось ми обмінялися. Я вдячний цим людям, у мене є їх поіменний список – це 49 осіб». Приблизно третю частину фотокарток колекціонер придбав у Польщі. «Вони повернулися назад. Я хотів, щоб фотокартки, присвячені Косову були тут» – каже Мирослав Близнюк.

Для гостей презентації краєзнавець влаштував лекцію на тему «Філокартії з часів Австро-Угорської імперії (1880-1914рр.)». Пан Мирослав розповів багато цікавих фактів про видавництво листівок цього періоду.
За останніми дослідженнями, «косівські» сюжети друкували 32 видавці з 11 міст. Крім Косова, такі картки виготовляли в Кутах, Коломиї, Станіславові, Чернівцях, Львові, Кракові, Празі, Самборі, Стрию та Калуші. Найбільша кількість видавців цих сюжетів була у самому Косові. Виготовленням поштівок переважно займалися власники крамниць. Великих накладів тоді не було. Картки передруковувались маленькими партіями. Тому для колекціонерів ці речі мають особливу цінність.
Пан Мирослав поділився віднайденою інформацією про окремих видавців австрійського періоду. Проаналізував, які сюжети та локації були найбільш поширеними. Розповів про тогочасну практику збору коштів на будівництво громадських споруд за допомогою листівок.
Наприкінці зустрічі організатори заходу анонсували ще одну тематичну лекцію Мирослава Близнюка. Відбудеться вона при закритті виставки (дату і час опублікують згодом). Тема лекції: «Філокартії з часів Польської Республіки (1918 – 1939 рр.)».

 

Авторка допису Вікторія Яремин
 
Автор фото Роман Рудник

 

 

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Андрій Гнатов

Андрій Гнатов призначений новим начальником Генерального штабу ЗСУ

Президент України Володимир Зеленський здійснив важливі кадрові зміни в командуванні Збройних Сил України, призначивши досвідченого військового командира з понад 27-річним стажем, генерал-майора Андрія Гнатова, на посаду начальника Генерального штабу ЗСУ.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
В Івано-Франківську в міському озері виявлено тіло чоловіка

В Івано-Франківську в міському озері виявлено тіло чоловіка (відео)

В Івано-Франківську сталася надзвичайна подія – у водах міського озера виявлено тіло чоловіка, особа якого наразі залишається невстановленою.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

В Івано-Франківську презентували документальний фільм «Любарт 2024»

Побачити війну очима оборонців. В Івано-Франківську презентували документальний фільм «Любарт 2024».

ПЕРЕГЛЯНУТИ