24 серпня, у День Незалежності України, у Центрі інтелектуального мистецтва Меркурій відкрилась виставка «Опанас Заливаха. Хто ми».
«Упродовж життя Опанас Заливаха ставив собі запитання «Хто ми?».
Новий проєкт ЦІММу спробує показати погляд художника-дисидента на те, ким ми є, розкриваючи його шлях і спроби знайти цю відповідь», – повідомляють організатори.
Проєкт розгорнутий у двох залах Центру та має три смислові блоки: «Загублена ідентичність, «Лабіринти опору» та «Недосконалість» .
До експозиції увійшли понад 80 малярських і пластичних творів із колекції родини художника та збірки ЦІММу. Дві третини експонатів глядачі побачать уперше.
Також історію художника відвідувачі дізнаються через листи з державних та приватних архівів України, зокрема – Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.
«Ця виставка про українців, свободу шістдесятників, боротьбу людини попри будь-які лабіринти, об’єднання попри неідеальне і про пошук точки консолідації задля перемоги над ворогом», – додають в ЦІММ.
Проєкт «Опанас Заливаха. Хто ми?» триватиме до 29 вересня.
Довідково:
Український живописець, відомий шістдесятник Опанас Заливаха народився 26 листопада 1925 року у селі Гусинка Куп’янського району Харківської області.
Юність Заливахи минула на далекому сході СРСР і в Сибіру, куди його сім’я втекла з рідної Харківщини від голодомору 1930-х років.
1957 року приїхав на практику до Косова. Через 4 роки оселився в Україні, був художником Івано-Франківського художнього фонду.
1964 року у співавторстві з Аллою Горською, Людмилою Семикіною, Галиною Севрук та Галиною Зубченко створив вітраж «Шевченко. Мати» до 150-річчя Тараса Шевченка у вестибюлі Червоного корпусу КНУ. Скликана після цього комісія кваліфікувала його як ідейно ворожий, тож вітраж був знищений адміністрацією університету.
У 1965-1970 рр. відбував покарання за статтею 62 Карного кодексу УРСР («за антирадянську агітацію та пропаганду») – 5 років у таборі № 385 (Мордовія).
Коли вийшов з табору, одружився з Дариною, племінницею Степана Бандери. Вони виховали сина Ярослава та доньку Ярину.
Працював у галузі станкового живопису та графіки.
Скільки робіт створив Опанас Заливаха, нікому достеменно не відомо. Лише 2003 року він видав свій перший альбом.
Удома художник тримав іконостас загиблих товаришів: Івана Світличного, В’ячеслава Чорновола, Алли Горської. Хотів відкрити свій музей.
Помер 24 квітня 2007 року в Івано-Франківську.