Нарешті знайшовся інвестор, готовий відбудувати пам’ятку.

Складно уявити, на якому чесному слові тримається фасад і решта з того, що залишилось від пам’ятки архітектури на площі Ринок, 5 в Івано-Франківську. А нещодавно там відійшла бокова стіна і завалилися балки, які тримали стелю й підлогу.

Власниця нежитлових приміщень на першому поверсі приватний підприємець Оксана Хованець розповідає, що намагається підтримувати стан приміщень, в яких доводиться працювати, але далі зволікати вже нема куди. Адже можуть постраждати люди, наприклад перехожі. Запевняє, інвестор є і будинок таки відновлять, пишуть Версії з посиланням на Репортер.

“Будинок сьогодні вже в критично аварійному стані, – каже пані Оксана. – Нам братися за реставрацію і відбудову, закривати магазини на першому поверсі на рік-два – невигідно, та іншого виходу я не бачу. І саме будівництво буде дороговартісним. Скоріш за все, уся реставрація буде ручною – і розбирання, і відновлення. Там немає місця для роботи техніки”.

Ще у 2005 році спеціалісти Львівського науково-реставраційного інституту “Укрзахідпроектреставрація” провели детальне дослідження стану будівлі. Вже тоді її стан визначили як аварійний, а фізичний знос становив 68%. У висновку йшлося, що “існуючий стан конструктивних елементів не може гарантувати безпеку при подальшій експлуатації будинку”. Тож інститут рекомендував повну перекладку будинку з його відтворенням.

Начальник міського відділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак підтверджує, що пам’ятка в аварійному стані, щодня її стан погіршується.

“Сказати, що там безпечно, я не можу. Був там, бачив, – говорить Ідак. – Там стіна посунулася. Будинок в аварійному стані. Але власник думає щось робити, готується до виготовлення проектної документації”.

За словами Ідака, департамент архітектури працюватиме над вихідними даними: містобудівні обмеження, реставраційне завдання, участь у підготовці акту обстеження, акту втрати первісного виду, втрати технічного стану. Однак скільки часу займе підготовка документів, передбачити не може. Додає, що департамент готовий включатися в роботу.

КУРС писав, що памятка на Ринок, 5 могла би стати значною туристичною атракцією у Франківську.  У будівлі, спорудженій у ХVІІІ столітті, в 1777 році була відрита перша в місті аптека. Також в цій камениці народився майбутній голова Федеральної резервної системи США