Експозиція «Містика барокової скульптури: Йоган Ґеорґ Пінзель та інші майстри Львова XVIII ст.» працює у музеї «Палац Великих князів Литовських».
Національний музей «Палац Великих князів Литовських» у Вільнюсі представив скульптури з колекції Львівської національної галереї мистецтв ім.Возницького. Про це розповів речник галереї Василь Мицько, пишуть Версії з посиланням на LB.
Виставка складається з дерев’яних, переважно позолочених скульптур XVIII ст., як відносяться до львівського бароко. Серед них – 6 робіт авторства Пінзеля («Іван Хреститель», «Богоматір», «Св. Фелікса з дитям», «Св. Флоріана», «Св. Якима» та «Розп’яття»), а також 20 скульптур інших майстрів, таких як Антанас Осінскіс, Йонас Оброцкіс, Пранцішкус Оленскіс, і декількох невідомих скульпторів того часу.
Усі скульптури, представлені на експозиції, належать до колекції Національної галереї мистецтв ім.Возницького. Деякі роботи відреставрували спеціально для цієї виставки та будуть представлені публіці вперше.
Експозиція «Містика барокової скульптури: Йоган Ґеорґ Пінзель та інші майстри Львова XVIII ст.» проходитиме у Вільнюсі з 16 лютого до 22 травня 2022 року.
Довідково
Йоган-Георг Пінзель, або Йоган Ґеорґ Пінзель, Йоган Георг Пінзель, Іоа́н Гео́ргій Пі́нзель, майстер Пінзель (нім. Johann Georg Pinsel, лат. Ioannes Georgius Pinsel, пол. Jan Jerzy Pinzel, бл. 1707 або бл. 1720— між 16 вересня 1761 і 24 жовтня 1762, ймовірно, Бучач) — галицький скульптор середини 18 століття, представник пізнього бароко і рококо. Зачинатель Львівської школи скульпторів. Для його творів характерна велика емоційність і динаміка, надання створеним формам життєвих рис.
Біографічні відомості про майстра майже відсутні. Його етнічне походження, місце і час народження, також обставини появи в Галичині та смерті наразі невідомі. Ім’я вказує на його приналежність до християнської релігії.
Збігнев Горнунг свого часу стверджував, що Пінзель походив із Чехії, про що, на його думку, свідчила схожість робіт майстра з творами празької школи. Микола Голубець називав його «шлеським різьбарем».
Пінзель прибув до Польщі наприкінці 1740-х років на запрошення Бернарда Меретина для виконання різьбярських робіт у проєктованих архітектором будівлях на замовлення Миколи Василя Потоцького. За іншими даними — з’явився в середині 1740-х при дворі магната М. В. Потоцького, який став його головним замовником і патроном.
Протягом 1750—1760-х років (переважно спільно з архітектором Бернардом Меретином) працював у Львові, Ходовичах (нині Львівська область), Городенці, Гвіздці (нині Івано-Франківська область), Монастириськах, Бучачі (обидва — сучасна Тернопільська область).
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!