У зоні відчуження 10 діб вирують небувалі пожежі. У ДСНС не вистачає ресурсів
Попри дощ у Чорнобильській зоні не вщухає вогонь. Спостерігається горіння трав’яного настилу та лісової підстилки окремими осередками.

фото: УП
У гасінні пожеж зони відчуження залучені 400 пожежників і 100 одиниць техніки. Кожен виліт авіації виявляє нові осередки займання. При цьому радіаційний фон залишається у нормі.
У ДСНС не вистачає ресурсів оцінити, яка площа охоплена вогнем. Всі сили кинуті на виявлення та локалізацію нових осередків загоряння, а їхня кількість лише зростає. В першу чергу від вогню захищають адміністративні будівлі зони і пункти захоронення радіоактивних відходів.
«Нещодавно закінчили обліт [зони відчуження]. Оперативна ситуація складна. Дуже багато нових вогнищ осередків, — говорить НВ Вікторія Рубан, начальниця сектора зв’язків зі ЗМІ ДСНС в Київській області, — Після виявлення осередків, ми направляємо туди техніку і гасимо. Ситуація контролюється у місцях, де осередки вже виявлені».
Також в службі надзвичайних ситуацій не змогли уточнити кількість цих осередків, адже їх знаходять постійно і ніхто не веде їх облік. Те ж стосується інформації про приблизну площу, що охоплена пожежами.
На думку Ярослава Ємельяненка, голови чорнобильських туроператорів, який ретельно відстежує ситуацію з Києва і отримує інформацію від місцевих пожежних, усі ресурси ДСНС кинуті саме на гасіння. Тому підведення підсумків у цифрах станеться у майбутньому. Масштаби його вже шокують.
Ємельяненко з початку двохтисячних років будує бізнес у Чорнобильській зоні, але не пам’ятає пожеж подібних розмахів. Вогонь вже близько підійшов до інфраструктурних об’єктів зони. Зараз четвертий атомний реактор, накритий зведеним саркофагом кілька років тому, зник в диму. «Його навіть не видно», — констатує Ємельяненко.
За інформацією бізнесмена, сьогодні згоріла велика територія радіоактивного Рудого лісу посеред Чорнобильської зони [відчуження]. У ДСНС відзначили лише те, що поблизу Рудого лісу є осередки вогню.
34 роки тому цей ліс прийняв на себе більшу частину радіації після вибуху на четвертому енергоблоці. Але сьогодні в ДСНС запевняють, що у зоні радіація не підвищена і Києву не варто про це переживати також. «Загрози для киян немає. Радіаційний фон тут в нормі, а до столиці більше 100 км», — відказала Рубан. Ємельяненко з цим згоден: «Контрольні рівні дещо завищені, але не всюди і не набагато», — сказав він.
Кілька годин тому вогонь вже був за 2 кілометри від цього могильника, проте вітер змінився в протилежному напрямку. Це допомогло пожежникам з великими силами зупинити вогонь між залізничною станцією Янів та містом Прип’ять, між якими менше 1 км. Небезпека полягала в тому, що місцевість навколо станції з’єднується з Прип’яттю одним лісом.
Начальник сектору зв’язків Рубан говорила з НВ по телефону з самого серця зони відчуження — залишеного міста Прип’ять. Вона запевнила: «Загрози перекидання вогню на Прип’ять немає!».
Це майже зруйноване містечко, нині є туристичною меккою чорнобильського туризму і розташоване у 4 кілометрах від будинку, що вибухнув Другого енергоблоку ЧАЕС. Якщо Прип’ять згорить дотла, то це завдасть величезних збитків бізнесу чорнобильських операторів. «Ми зараз відносимо до важливих інфраструктурних об’єктів і Прип’ять, яка на сьогоднішній день є музеєм. Щорічно він привертає мільйони доларів інвестицій в економіку нашої держави», — підкреслив Ємельяненко.
Згодом з Ємельяненком вийшов на зв’язок заступник міністра МВС Антон Геращенко, який запевнив того, що пожежники не пустять вогонь до інфраструктури зони. Для оборони від вогню, говорить Ємельяненко, на місці є всі умови: спеціальні рови, з яких можна черпати воду. Він сподівається, що Прип’ять також захистять від вогню.
«Протягом 10 днів не вдається погасити пожежі в зоні, в чистому полі, а зробити це в самій Прип’яті, де важко пересуватися навіть транспорту, буде неможливо. Вона може згоріти вщент», — побоюється Ємельяненко.
Особливу роль пожежники приділяють ізолюванню вогня від пунктів захоронення радіоактивних відходів, які називаються «могильниками». За інформацією Ємельяненка, вогонь наближався до могильника поховання ядерних відходів «Підлісний», що в 4 км від Прип’яті.
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!
Залишити відповідь