Українці - про карантин в Австралії

Вони розповідають, як в Австралії борються з COVID-19. Суспільне продовжує публікувати серію статтей про життя українців за кордоном у час пандемії.

Австралія – світовий лідер за кількістю проведених тестів на коронавірус

– У нас зараз осінь – триває з березня по травень. Карантину, як в Україні, тут немає. У нас вводили різні обмеження поступово. Спочатку не такі суворі, тепер жорсткіші. Позачиняли ресторани, кафе, клуби, кінотеатри і театри. В аеропортах одразу ввели вимірювання температури, але все працювало – авіарейси продовжувалися. Загалом, Австралія мала досить жваве транспортне сполучення з Китаєм. Перші випадки завезення хвороби з Китаю почали фіксувати в Австралії ще у січні. І спочатку країна запровадила таку стратегію: іноземці, які приїжджали з Китаю, повинні були на шляху до Австралії зупинитися у будь-якій іншій країні на самоізоляцію на 14 днів, і лише після цього їм дозволяли потрапити на континент. Громадянам Австралії, які поверталися додому, пропонували 14-денну самоізоляцію, пишуть Версії з посиланням на Суспільне.

Українці - про карантин в Австралії

Українці – про карантин в Австралії. Facebook

Одночасно дуже добре почали лабораторно тестувати, швидко виявляючи випадки хвороби (станом лише на початок квітня таких тестів було проведено до 300 тисяч). Взагалі, Австралія є світовим лідером за кількістю проведених тестів на коронавірус. Більше 1% населення країни зробили ПЛР-діагностику. Зараз, можливо, вже і більше, – Вікторія.

– А от уже в лютому, коли кількість захворювань дещо зросла, і ці випадки не були пов’язані з попередніми, ось тоді вже почали поступово вводити наступні обмеження. Але це навіть не обмеження, а швидше рекомендації: дотримуватися дистанції, уникати скупчень, часто і ретельно мити руки, не ходити в гості тощо.

Маски носити не рекомендують

– Маски носити не рекомендували і дотепер не рекомендують. Ти повинен носити маску тоді, коли сам захворів або відчуваєш симптоми. Маски ні від чого не захищають. Сказали, залишіть маски медикам і взагалі не гарячкуйте, – В‘ячеслав.

Маски у нас носять корейці, китайці, загалом, азіати. Я кілька разів лише вдягала маску, коли їхала у громадському транспорті. І, до речі, громадський транспорт у нас взагалі не припиняв ходити, – Вікторія.

Українці - про карантин в Австралії

Українці – про карантин в Австралії. Facebook

Запустили додаток для відстежування розповсюдження COVID-19

– Буквально цього тижня в Австралії запустили додаток для відстежування розповсюдження інфекції COVID-19. В чому його суть? Додаток використовує сигнали Bluetooth при вході в систему, коли люди знаходяться поруч одне з одним. Таким чином, при виявленні хворого, за його згодою можна відстежити коло осіб, які з ним спілкувалися, і вчасно їх ізолювати… Так, звісно, такий додаток вже критикують громадські активісти через втручання у приватне життя, але ми вважаємо, за цих умов таке втручання – виправдане, – В‘ячеслав.

Українці - про карантин в Австралії

Українці – про карантин в Австралії. Facebook

Школи не закривали

– Школи у нас також не закривали. Тут навчальний рік розпочинається 29-го січня, тож цієї середи почалася друга чверть. Перед цим діти були на канікулах, то були Великодні свята. Тепер повернулися до навчання. В нашому штаті (Новий Південний Уельс) навчання поділили на різні етапи: перші два тижні – це робота онлайн, дистанційно. Але нам сказали, якщо ваші обставини не дозволяють вчитися вдома, то приводьте дітей до школи. навчальні заклади працюють. Про ці рішення досі політики сперечаються, але наразі зараз всі школи приймають учнів. Від початку, щоправда, багато учнів, десь половина, припинили ходити до школи, то вчителі їм висилали домашні завдання і все, що проходили на уроках в класі, через гугл-класрум. Наша дочка (їй 7 років) також не ходила до школи, то ми щодня з 9:00 до 15:00 проходили науку вдома, – Вікторія.

Українці - про карантин в Австралії

Українці – про карантин в Австралії. Facebook

Вимушено не працюємо

Я з чоловіком підприємці. Я – когнітивний терапевт на основі мистецтва, а він фотограф-дизайнер. Моя програма, яку я написала, і яку ми впровадили у діяльність нашої компанії, направлена на те, аби стимулювати якомога більше когнітивних функцій мозку, таким чином стимулюючи процес нейрогенеза (ідеться про лікування деменції у старших людей). Мистецтво – це інструмент, який допомагає цього досягти і зробити процес більш захопливим і несхожим на терапію в її медичній канотації. Отже, робота нашої компанії безпосередньо пов’язана з геріатричними пансіонатами, зі старшими людьми, яким така терапія може бути корисна. Але оскільки всі ці заклади у нас приватні, то ми зіштовхнулися із проблемою – від початку обмежувальних заходів всі вони зачинені. Тобто, ми не можемо потрапити туди і працювати. І це – не вимога держави, а рішення самих власників цих будинків. Старенькі потерпають, адже відчувають себе покинутими, ніби їх не хочуть відвідувати діти-внуки. Це ж старші люди, вони в своєму світі живуть. Багато хто не розуміє, що це ситуація така, а не байдужість рідних. Спілкуватися із ними дистанційно також проблематично – це ж літні люди. Тому ми зараз вимушено не працюємо. І вже з травня маємо отримати державну допомогу, – Вікторія.

Українці - про карантин в Австралії

Українці – про карантин в Австралії. Facebook

Допомога держави

– Тут ухвалили рішення виплачувати 1100 австралійських доларів за два тижні тим, хто втратив роботу, і 1500 раз на два тижні всім, хто працевлаштований, включно з приватними підприємцями. Але фактично, ці люди можуть і не працювати зараз. Ця програма була введена, аби ті бізнеси, які постраждали, не звільняли своїх співробітників. Їм зарплату буде сплачувати держава, перераховуючи гроші компаніям, а вже компанії – людям. Що цікаво, цю суму працівники отримуватимуть навіть, якщо до цього вони заробляли менше, і навіть якщо вони зараз сидять вдома і не працюють. Мало того, ці виплати – не тільки для приватних підприємців, але також і для директорів та акціонераів компаній. Єдиний критерій: оборот мав упасти більш ніж на 30%. До того ж діє купа кредитних програм. На пів року заморожені виплати по іпотеках. А ще дитячі садки стали безкоштовними, хоча практично всі вони приватні і коштують в середньому 120- 150 австралійських доларів у день.

Словом, все від початку було дуже добре організовано. Трохи вразили черги до сентерлінк (державна установа, яка виплачує різноманітну матеріальну допомогу). Це трапилося тому, що одночасно багато людей, які ніколи не зверталися до цієї установи, опинилися безробітними. Все можна зробити онлайн, але потрібно, щоб у тебе був спеціальний сентерлінк-номер. А якщо ти ніколи не звертався, то документи треба подавати було персонально. Втім, через декілька днів якось і цю проблему вирішили.

А ось що найбільше вразило, так це безпрецедентний рівень підтримки від держави підприємцям та громадянам Австралії. Але вся ця підтримка на краще чи на гірше – важко зараз сказати. Рівень підтримки настільки високий, що багато людей із низькою зарплатою зараз будуть отримувати більший дохід , ніж коли вони працювали, – Вікторія.

Подорожчав туалетний папір

– Спочатку був ажіотаж із туалетним папером, м‘ясом, яйцями. Не було також дитячих сумішей та підгузків, масок та санітайзерів через те, що деякі несвідомі громадяни скуповували набагато більше, ніж їм потрібно. Це був шок для нормальних австралійців, і не могли повірити люди, що така поведінка може бути. Такого не будо ніколи!

До речі, ми самі бачили, як азіати (скоріш за все, китайці) відправляли в Китай багато масок, дитячих сумішей, санітайзерів… Потім це заборонили робити. Але зараз все є в магазинах, хоча туалетний папір дорожчий, ніж мав би бути.

Що ми робимо під час карантину?

– Багато малюємо вдома з дитиною. Втім, ми і завжди це робили. Я зі своєю командою щотижня за допомогою Zoom проводжу майстер-класи з малюнка і акварелі створюю.

Гуляти далеко і надовго ми завжди любили, то й зараз намагаємося також багато гуляти і ходити: їздимо на велосипедах, я освоїла скутер. У нас всюди навколо чудові локації на будь-який смак: чи то королівський ботанічний сад навколо оперного театру, чи в гайд-парк.

Українці - про карантин в Австралії

Українці – про карантин в Австралії. Facebook

Я почала більше готувати

– Вже і забула, коли так готувала до коронавірусу. Знову ж, біля нашого помешкання (а це 79-поверховий будинок в Сіетлі) багато різних кафе, ресторанів, кондитерських, де можна покоштувати страви кухонь з усього світу: індійську, сичуаньську, тайську, французьку, німецьку, корейську, японську та інші. Але ось зараз я багато експериментую на кухні вдома. Хоча більше готую традиційні страви, які чоловік любить (він не такий революціонер в плані гастрономії, як я). Я художниця, тож і готую, ніби картину пишу, змішуючи різні інгредієнти і кольори непальських приправ, таким чином виходять “смакові акварелі” – страви-картини.

Що найбільше непокоїть?

Більше за все тривожать економічні наслідки карантину та друга хвиля епідемії, а також хвилює те, що багато ж запитань до Китаю стосовно походження і розповсюдження вірусу. Наш уряд дуже дипломатично починає такі питання ставити Китаю, на що у відповідь Австралія отримала економічні погрози від офіційного Китаю. Це щось небувале! І дуже неадекватна реакція на нормальні запитання. Ми, як і наш уряд, вважаємо, що треба докладно знати обставини джерел пандемії, від якої все людство потерпіло, – Вікторія.

Авторка: Галина Цвітень

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!