Ініціатива міського голови Івано-Франківська щодо мовних інспекторів викликала широкий резонанс – уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь прокоментував ситуацію.
За його словами, Івано-Франківськ виділяється серед обласних центрів України відсутністю офіційної мовної програми. Саме тому, ситуація привернула увагу як місцевої влади, так і державного уповноваженого із захисту державної мови.
Тарас Кремінь, уповноважений із захисту державної мови, у розмові з Суспільним висловив свою позицію щодо ініціативи мера Івано-Франківська:
“Міський голова має право створювати робочі групи для перевірки дотримання мовного закону”, – наголосив Кремінь.
За словами Тараса Кременя, під час зустрічі з Русланом Марцінківим обговорювалося впровадження в Івано-Франківську до Дня української писемності та мови комплексної мовної програми. Вона мала б включати моніторингові дослідження, перевірки дотримання мовного закону в різних сферах, створення мовних курсів та розмовних клубів.
“До 27 жовтня депутати Івано-Франківської міської ради мали б затвердити таку мовну програму”, – зазначив омбудсман.
Кремінь звернув увагу на поширеність вивісок та оголошень іноземними мовами в Івано-Франківську:
“В Івано-Франківську надзвичайно велика кількість вивісок та оголошень англійською, іншими європейськими мовами — на перукарнях, готелях, молодіжних просторах, кав’ярнях. Відповідно до закону і рішення Конституційного суду громадяни не зобов’язані володіти іншими мовами, ніж державною”, – зазначив уповноважений із захисту державної мови омбудсман.
“У багатьох містах України, зокрема в Миколаєві, Одесі, протягом 2022-2024 років такі комісії здійснили перевірки й підготували приписи суб’єктам господарювання, відповідно до яких поміняли вивіски з недержавної мови на державну”, – повідомив Тарас Кремінь.
Тарас Кремінь також висловив занепокоєння щодо використання терміну “мовні інспектори”, оскільки його використала російська пропоганда:
“Відколи Руслан Марцінків назвав такі об’єднання мовними інспекціями, російська пропаганда почала поширювати дезінформацію, що, мовляв, будуть переслідувати громадян України за мовною ознакою”, – висловився омбудсман.
Нагадаємо, в Івано-Франківську майже 50 людей зголосилися бути мовними інспекторами – сказав в ефірі міський голова Руслан Марцінків.
“Вони будуть казати: “Якщо вам важко говорити українською мовою, то ось є онлайн-курси, є звичайні курси української мови, пройдіть навчання і вам буде легше спілкуватися українською мовою”. Хоча це дуже дивно звучить: в українській державі та в Україні навчати українців української мови”, – розповів Руслан Марцінків.
Положення щодо діяльності мовних інспекторів на виконавчому комітеті Івано-франківської міської ради ще не затвердили, проте майже пів сотні людей зголосилися ними бути.
“Ми будемо діяти в межах законодавства. Ми спитали людей, чим би мали займатися інспектори. Різні були ідеї. Але найбільше люди підкреслюють, що потрібно популяризувати саме курси вивчення української мови й стежити за дотриманням законодавства. Зокрема при обслуговуванні у магазинах, кафе”, — сказав Руслан Марцінків.
За його словами, в Івано-Франківську стало більше чути російську мову. Тож міський голова каже, що “треба в розумних межах більш агресивно проводити українізацію”.
ДОВІДКА:
ІНСПЕКТОР, а, ч. 1. Посадова особа в державних установах, на підприємствах, у громадських організаціях, що здійснює нагляд і контроль за правильністю їх дій, виконанням законів, інструкцій, постанов, ухвал і т. ін.