21 серпня 2024 року регіональна комісія Івано-Франківської області провела засідання щодо реабілітації осіб, які постраждали від комуністични репресій. Розглянуто долі десятків прикарпатців, чиє життя було понівечене тоталітарною системою.
На засіданні регіональної комісії з реабілітації осіб, які потерпіли від репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років, було розглянуто 29 справ.
За результатами розгляду справ ухвалено рішення про подання Національній комісії з реабілітації обгрунтованих пропозицій щодо визнання 28 осіб потерпілими від репресій та 1 особа – реабілітована, повідомив директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук,
“Найприкріше, що цей процес проходить тепер, а не у 90-х рр. Багатьох учасників визвольної боротьби сьогодні уже немає”, – зазначив Ярослав Коретчук.
За його словами, на початку 90-х років прокуратура проводила перегляд справ засуджених учасників ОУН та УПА, але реабілітація була обмеженою.
“Тих, кого взяли зі зброєю в руках, тоді не реабілітували, бо далі згідно законів вважалися “ворогами народу”, – вважає Ярослав Коретчук.
Експерт підкреслив, що сьогодні процес реабілітації здебільшого стосується дітей репресованих:
“Ці, тодішні, діти зазнали усіх поневірянь: холод, голод, неможливість здобути освіту, отримати пристойну роботу. Пильне око КГБ продовжувало наглядати за ними”.
Ярослав Коретчук відзначив позитивну ініціативу Івано-Франківської міської ради, яка 28 липня 2023 року затвердила додаткові доплати реабілітованим особам у розмірі 500 грн на місяць.
Водночас він закликав інші громади області наслідувати цей приклад:
“В більшості громад є не більше десятка таких осіб, чому не прийняти відповідні рішення, про доплату? Це ж не мільйонні витрати бюджету”.