До лютого 2025 року в Івано-Франківській області проводитимуть регуляцію популяції хижих тварин через загрозу сказу та появу нових видів хижаків.
У п’яти громадах Івано-Франківського району – Івано-Франківській, Тисменицькій, Єзупільській, Ямницькій і Загвіздянській – запроваджено регуляцію чисельності лисиць та шакалів через зростання популяції цих хижаків та випадки захворювання на сказ.
“З лисицею треба боротися, бо це є біда. Крім лисиці, у нас ще додалися такі нам незвичні тварини, як шакали. Вони в нас вже ‘гостюють’ другий рік підряд. Їх — велика кількість. І я думаю, що ми ще багато чого не бачимо, що твориться у лісах, тому що не можемо, як колись, піти на полювання на кабана, косуль, на зайця”, – повідомив голова Тисменицької районної організації Українського товариства мисливців та рибалок Володимир Приймак.
За інформацією фахівців, перша поява шакалів у регіоні зафіксована в січні 2024 року, коли тварину збила автівка у Березівці, після чого хижаків спостерігали в селі Липівка та 19 січня 2025 року в Братківцях.
“Шакали полюбили цю місцину, бо тут є дуже багато занедбаних водойм, ставів, які позаростали очеретами, і вони люблять болотисту місцевість. Ці тварини живуть групами, як і вовки, бо лисиці — це одиночні тварини”, – пояснює Володимир Приймак.
Староста села Братківці Назар Рибак підтверджує проблему:
“Дуже багато людей звертаються, кажуть, що лисиці вже почали до господарств підходити, красти курей, гусей. Тим паче лисиця переносить багато всяких інфекцій, тому й домашні улюбленці — собаки та коти — можуть набратися цього”.
Відстріл тварин здійснюватимуть представники районного товариства УТМР та приватні мисливські клуби під наглядом відповідальних осіб.
“Під час відстрілу має бути присутній безпосередньо керівник УТМР, єгерська служба. Крім того, є працівники поліції. Раніше були й військовослужбовці ТЦК та СП. Є ще така проблема: мисливці в нас залишилися старші 60 років. Тому що молоді хлопці служать, інші — за кордоном або не виходять з дому”, – додає Володимир Приймак.
Фахівці також звертають увагу на додаткову загрозу – зростання популяції дикого кабана, який може бути переносником африканської чуми, що потребує додаткового моніторингу та контролю ситуації в регіоні.