В Івано-Франківську мовні волонтери розпочали систематичні перевірки дотримання мовного законодавства в публічних просторах, виявляючи порушення та сприяючи популяризації української мови серед місцевих мешканців та внутрішньо переміщених осіб.
Активісти “Просвіти” разом з волонтерами проводять регулярні інспекції щодо використання державної мови в публічному просторі Івано-Франківська, продовжуючи багаторічну традицію захисту мовних прав.
“Був запропонований закон, згідно з яким має бути спочатку написано українськими буквами будь-які оголошення, реклами, назви, а потім іноземною мовою. Просвіта працювала на цих теренах до 2014 року, а тоді закон Ківалова-Колісніченка все це перекреслив”, – розповідає активістка “Просвіти” Наталія Синиця.
До ініціативи активно долучаються внутрішньо переміщені особи, зокрема колишня вчителька української мови з міста Марганець Дніпропетровської області.
“Я записалася в мовні волонтери тому що мова – це єднання. Дуже приємно, що тут всі говорять українською мовою та всі заходи проходять українською мовою. Хочу подякувати всім відвідувачкам, які приходять – це і з Херсонської області, з Донецької області, з міста Харкова, вони всі намагаються і стараються говорити українською мовою”, – колишня вчителька української мови.
Мовний волонтер Тарас Лялик повідомляє про конкретні результати роботи:
“В одному із супермаркетів виявили цінники і оголошення з російськомовним наслоєнням, але адміністратор зразу відреагувала і це оперативно той цінник поміняли. Потенційно є місця, де можна побачити або групу туристів, або місцевих, яким це цікаво і відповідно почути, вплинути”, – зазначає пан Тарас.
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків висловлює занепокоєння щодо поширення російської мови в місті.
“Важливо щоб наш Івано-Франківськ залишився україномовним. Нас всіх турбує, що збільшилась кількість російської мови на вулицях Івано-Франківська. Для того щоби якось реагувати, вийшла така ініціатива – мовні волонтери. Зрештою, кожен франківець може стати мовним волонтером, пропагуючи українську мову”, – зазначає міський голова.
Волонтери наголошують, що їхня діяльність спрямована не на покарання порушників, а на популяризацію української мови та створення комфортного мовного середовища для всіх мешканців міста, включаючи внутрішньо переміщених осіб, які активно долучаються до вивчення державної мови.