12 лютого в Івано-Франківському апеляційному суді продовжили розгляд апеляційних скарг Дмитра Кузнецова та Олександра Віхляєва, засуджених на 13 років за державну зраду. Коригувальники обстрілу аеродрому не визнають вину та просять скасувати вирок.
1 листопада за державну зраду в Івано-Франківську були засуджені Дмитро Кузнєцов, Галина Кришталь та Олександр Віхляєв, які 24 лютого 2022 року навели удар на місцевий аеродром. Їм присудили по 13 років з конфіскацією всього майна.
Двоє обвинувачених у державній зраді, Дмитро Кузнєцов та Олександр Віхляєв, які були засуджені за допомогу російським спецслужбам у підготовці ракетного удару по військовому аеродрому Івано-Франківська, оскаржують вирок Івано-Франківського міського суду.
Під час першого засідання обвинувачений Дмитро Кузнєцов вимагав відводу суддів та прокурора, бо не довіряє судовій системі Франківщини. Втім судді відхили його заяву.
Згідно з матеріалами справи, озвученими суддею Андрієм Малєєвим, Кузнецов здійснював спостереження за військовим аеродромом, встановлював поблизу об’єкта спеціальні маркери, а після ракетного удару фіксував його наслідки за допомогою безпілотника та звітував кураторам через соціальні мережі.
Сам Кузнєцов вважає вирок незаконним. Адвокат обвинуваченого у держзраді повідомив, що все, що наведено у вироку від початку до кінця є домислом, бо базується на показах, які Кузнецов давав слідчому під відеозапис без адвоката.
«Не погоджуємось з мірою покарання. Обвинувачення базується на показах мого підзахисного від 9 березня 2022 року. Я не був присутній при допиті. Вважаю, що це порушення є суттєвим. Участь захисника є обов’язковою. Суд не має брати до уваги ці покази. Підзахисний скаже, чи він себе оговорив. Мій підзахисний жодного дня не працював на жодному критичному обʼєкті», – виступив адвокат Ігор Сулима.
Згодом слово взяв обвинувачений Дмитро Кузнєцов.
«Все, що встановлено в цьому вироку, не відповідає дійсності, окрім моїх переміщень Європою та Україною. В Ніцці я проживав з 2014 року, куди я переїхав зі своєю донькою та дружиною. Я не був в церкві, не зустрічався з Ніколаєм і не брав від нього 700 євро аби придбати літальний апарат», – виступив перед суддями Дмитро Кузнєцов.
Він підтвердив, що був депортований з Австрії, і в Україні займався блогінгом.
«Це моя робота з 20 років. Я мандрую всюди і знімаю. Я тут не жив багато років. Я заробляв гроші закордоном і привозив їх сюди», – додав Кузнєцов.
Він відкинув всі звинувачення.
Далі виступив захисник другого обвинуваченого, адвокат Олександр Русин.
За матеріалами справи обвинувачений Олександр Віхляєв, виступав посередником, передаючи інструкції від російських кураторів та планував організувати нелегальний перетин кордону до країн Європи для спільників після виконання завдання.
Адвокат Віхляєва відмітив, що у вилученій техніці не було доказів, фото чи відео, які з його підзахисний відправляв в РФ через таємний чат у телеграмі.
«У його телефоні були тільки фото собаки та родини», – відмітив захисник.
Адвокат відмітив, що звинувачення у держзраді Віхляєва ґрунтувались на показаннях третьої обвинуваченої Галини Кришталь, яка була його вчителькою математики. Свого часу Віхляєв допоміг Кришталь переїхати на Тлумаччину. Під час досудового розслідування Галина Кришталь підтвердила, що здійснювала фото і відеофіксацію зльоту і посадки літаків і пересилала їх Віхляєву.
«Суд першої інстанції не довів, що Віхляєв пересилав здобуту інформацію спецслужбам ворожої країни», – відмітив адвокат Олександр Русин.
Олександр Віхляєв теж вказав, що вважає вирок незаконним, необґрунтованим та невмотивованим. За його твердженням, експертизи не виявили жодних доказів шпигунства.
«Вся справа – це імітація діяльності. Нічого не відбулося, людей заарештували. Жінка спочатку дала показання, а потім відмовилась», – виступив перед суддями Віхляєв.
Він додав, що на початку війни проживав у Києві, а на момент затримання – з родиною проживав на Закарпатті.
Прокурор Олексій Безрукий відмітив, що твердження про те, що адвокат не був присутній при допиті Кузнєцова не відповідає дійсності. Це може підтвердити відео допиту обвинуваченого. Також прокурор зауважив, що проведені слідчі експерименти підтвердили, що БПЛА Кузнєцова міг здійснювати політ над аеродромом для фото і відеофіксації. Обвинувач додав, що слідство встановило, в яких містах могли зустрічатися Кузнєцов та Віхляєв, та як Віхляєв допоміг Кришталь переїхати в село Колінці на Тлумаччині в районі глісади (Глісада (glideslope & glidepath) — це умовна траєкторія заходу на посадку літака, при якій забезпечується безпечне та правильне зниження повітряного судна на останніх етапах заходу на посадку на злітно-посадковій смузі. Політ по глісаді дозволяє літаку безпечно приземлитися на злітно-посадкову смугу – ред.)
Суд оголосив перерву, для задоволення заявлених клопотань прокурора та адвоката.
Нагадаємо, як встановило слідство, Дмитра Кузнєцова завербували у Ніцці в Російській Православній церкві у 2021 році. Він під виглядом блогера мандрував Україною та за допомогою БПЛА фільмував критично важливі та стратегічні об’єкти викладав відео в Instagram, тим самим звітуючи перед своїми російськими кураторами.
Галина Кришталь – мешканка Києва, її завербували за аналогічних обставин в 2013 році Республіці Білорусь, а Олександра Віхляєва – у 2021 році в Україні.
Кузнєцов прибув до Івано-Франківська 22 лютого та заселився в мотель неподалік аеродрому. 23 лютого, напередодні ракетно-бомбового удару РФ по Україні, він передав інформацію про місце знаходження військового об’єкта в Росію. Для коригування ракетного удару по території аеропорту розміщував неподалік «маячки», а після обстрілу за допомогою БПЛА зафіксував його наслідки та розмістив відео в Instagram, як звіт для кураторів.
Галина Кришталь приїхала на Івано-Франківщину в грудні 2021 року. Вона вивчала маршрути зльоту і посадки, фіксувала на фото і відео вильоти літаків з Тлумацької громади і надсилала дані кураторам в РФ.
Олександр Віхляєв передавав Кузнєцову та Кришталь інструкції від російських кураторів. Спільники мали зустрітись наступного дня після ракетного обстрілу на Тлумаччині. Віхляєв мав забезпечити зрадникам нелегальний відхід до країн Європи.
Зрадники були пильними мешканцями Івано-Франківської області та працівниками правоохоронних органів. 1 листопада їх засудили до 13 років з конфіскацією всього майна. Термін відбуття покарання відраховується з моменту обвинувачення.
ДО ТЕМИ:
Коригувальники обстрілу франківського аеродрому оскаржують вирок про 13 років ув’язнення