22 січня в Івано-Франківську на великому екрані показали музичний фільм про українського композитора, одного з найвидатніших представників хорової музики епохи романтизму Кирила Стеценка.
Мистецький хоровий проєкт “Кирило Стеценко Милість миру”, який репрезентує шість творів знаменитого піснеспіву сакральної частини літургії, що виконується під час перетворення хліба та вина в тіло і кров Господа нашого Ісуса Христа, реалізувало Івано-Франківське обласне відділення Національної всеукраїнської музичної.
“Це фільм про життя і творчість нашого українського композитора Кирила Стеценка. Ми відзначаємо 140-річницю від дня народження та 100 років, як він відправився на небеса керувати ангельськими хорами. У фільмі представлений цикл з шести “Милість миру” Стеценка, розповіді багатьох спікерів – з галузі історії, музикознавства та духовної галузі“, – розповів керівник проєкту, голова Івано-Франківського обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки, керівник Камерного хору “Воскресіння” Володимир Рудницький.
Організатори відмічають, що насправді “Кирило Стеценко. Милість миру” – це проєкт про творення культури. Адже ми сьогодні перебуваємо в подібних умовах, в яких перебував Стеценко 100 років тому, коли творилась Українська Народна Республіка.
“Тоді українська культура тільки намагалася себе проявити, відділитись від цієї “пухлини російської”. І ми намагалися всією нашою музикою, нашим творчим проєктом показати, що не зважаючи на те, що ми тільки створювалися, ми мали величезний культурний багаж для того, щоб Україна постала на епохальному щаблі культури і музики. Це перш за все музичний проєкт, культурний проєкт, це проєкт про можливості і неможливості. Під час реалізації проєкту ми ставили собі питання: а що робили вони і що робимо ми, щоб Україна існувала, щоб українське мистецтво було відомим, щоби воно підтримувало нас, а ми в свою чергу підтримували його? Бо тільки у цьому союзі, у цьому мистецькому з’єднанні, коли є життя в суспільстві і є музика, можна творити націю“, – відмічає режисер та продюсер проєкту, режисер монтажу Роман Дзундза.
Сьогодні всі повинні долучатися до створення таких культурних проєктів.
“Цей пласт історії, який був забутий, який був знищений, який був, по великому рахунку, знівельований і не донесений до майбутніх поколінь, повинен бути піднятий з низин. Сьогодні саме цим ми займаємось. І маю надію, що це залишить слід в нашій історії, яка була забута і яку треба піднімати“, – додав Андрій Русиняк, генеральний директор ТРК РАІ та керівник знімальної групи.
Прем’єра музичного фільму відбувалась у великому залі театру кіно “Люм’єр”, який був заповнений вщерть поціновувачами української культури.
“Ми з честю підтримуємо такі якісні проєкти, бо це той пласт культури, який залишиться для наших дітей, для майбутніх поколінь“, – відмітила директор театру кіно “Люм’єр” Лідія Шкрібляк.
З початку повномасштабного вторгнення російські окупанти знищили понад пів тисячі об’єктів культурної спадщини. Саме тому так важливо не втратити те, що ми маємо, і відроджувати те, чого нас хотіли позбавити.
“Ворог нищить нас, починаючи з культури, хоче знищити нашу ідентичність. Тому, завдяки таким проєктам, ми заявляємо про себе всьому світу, ми піднімаємо з глибини усвідомлення того, хто ми є. Тому цей музичний фільм в першу чергу про нас, про українців, про нашу культуру. Тому ми повинні передати майбутнім поколінням те, що було в нас закладено ще 100 років тому“, – зауважив Іван Тимків, помічник режисера.
Івано-Франківськ побачив прем’єру фільму “Кирило Стеценко. Милість миру” в День Соборності України. Це дуже символічно, бо композитор Кирило Стеценко жив в час об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави.
“Дух тієї епохи – епохи боротьби за українську державність – надзвичайно важливий і сьогодні. Російський режим роками стирав українцям пам’ять про себе, як націю, про історичні процеси, культурні цінності, наукові здобутки, видатних українців – через цензуру, пропаганду й інформаційну блокаду. І навіть тепер на деокупованих територіях наші військові знаходять ворожу пропагандистську літературу, «підручники» в школах з відвертою україноненависницькою ідеологією, де пише багато брехливих пропагандистських тез про нашу країну та націю. Тому надзвичайно важливо, аби наші славні постаті, які через радянську цензуру, на жаль, були стерті зі сторінок нашої історії, ставали відомими. Колосальний пласт видатних людей: композиторів, письменників, літераторів та інших, на жаль, невідомі загалу. Важливо, аби вони були увіковічнені у фільмах, книжках, підручниках. Дякую всьому колективу, який працював над цим проєктом. Міська рада і громада завжди буде підтримувати такі ініціативи, які покликані відроджувати наших українських героїв“, – завітав на прем’єру і міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Тепер кожен може познайомитись з творчістю геніального композитора, який змінив хорову історію України.
“Цього року ми відкриваємо музику Кирила Стеценка для світу. Зараз я багато часу перебуваю закордоном, організовую там різні музичні події. Ви знаєте, про Україну зараз говорять всюди, вона у всіх заголовках газет. Але часто мене люди питають: “А як звучить Україна?”. Саме тому ми вирішили зробили цей проєкт, щоб продемонструвати, наскільки багатим є творче минуле нашої країни, відкрити імена тих, ким би пишалися у всьому світі“, – зауважила композитор Марія Яремак.
Хорові зйомки відбувалися в шести старовинних храмах: Костелі Успіння Пресвятої Діви Марії в Золочеві, Монастирі отців Василіян – Воздвиження Чесного Хреста Господнього в Бучачі, Костелі святого Антонія з Падуї в Збаражі, Домініканському соборі у Львові, Церкві Святого Пантелеймона у Галичі та Костелі Христа Царя в Івано-Франківську.
“Найважливіше, що в такий непростий час для нашої країни ми можемо творити, ми робимо свій вклад в культурну боротьбу. З нами Бог! І щоби Україна боролася, то ми маємо з ним єднатися в кожну хвилину нашого життя. Пам’ятаймо, що Україна була, є і буде“, – відмітила учасниця хору “Воскресіння” Надія Кернікевич.
Музичний фільм Кирило Стеценко “Милість миру” незабаром стане доступний для перегляду на YouTube-каналі Музичної спілки Івано-Франківськ – Music Union IF UA. )
Фінансування проєкту здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut.
Співфінансування здійснюється за підтримки міського голови Руслана Марцінківа департаментом культури Івано-Франківської міської ради: директор департаменту – Надія Загурська.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!