Історія конспірації повстанців УПА в селі Бабин на Косівщині дійсно нікого не залишить байдужим. Тут чи не в кожній родині хтось був у підпіллі, а радянська влада не могла зайти в село майже 10 років.
Автор проєкту “Гуцулендія” Михайло Будейчук зустрівся з паном Василем, який розповів про конспірацію та знищення повстанців УПА в Бабині на Косівщині.
“Станиця УПА була в кутку Штефанці. Станичним тут був Петро Петричук на псевдо “Гомін”. Він мав двох синів – Василь на псевдо “Підвисокий” був надрайоновий провідник, а Юрій на псевдо “Ключ” був чотовий. Надрайоновий був спійманий в Снідавці і навіть до розстрілу засуджений у Коломиї. А Юрка вбили в Кривім Полі – то вже роки були певно десь 1949 чи 1950. Так хлопці воювали. А на тій стороні був Петро Олексюк “Збуй”, а там далі Лукин Суварук. Був ще Микола Палійчук. На Штефанцях був бій великий – то його там тої ночі і вбили”, – розповідає пан Василь, мешканець Бабина.
Багатьох поховали в Бабині на цвинтарі так, що навіть рідні не знали, де їх могили.
“Потім цю станицю перебрав Юрко Тимофіїв. А потім станичним був “Бомба” (Микола Лукинюк) – він підірвався в бункері в травні 1952 року. Це вже було, коли ліквідували багатьох.”, – пригадує історію підпілля в Бабині пан Василь.
Через зиму зв’язок тримали у школі.
“Ще в нас сильна організація була в школі, таке керувала вчителька Леся Паєвська, на псевдо “Орися”. На зиму, коли всі залягали, щоб не було сліду, то через них працював зв’язок. Але це так все було законспіровано. Зазвичай їх по троє зимували, і хто би до тебе не прийшов в гості, то переночувати в тебе не міг. А на другий рік змінювалася ця “квартира”. Бо робили доноси”, – відмічає чоловік.
“Орися” забезпечувала зв’язок окружних проводів Буковини і Гуцульщини й виконувала найвідповідальніші завдання командування.
Ще до повстанців УПА в Бабині боротьбу вели члени союзу української поступової молоді “Каменярі”.
“Коли російська влада прийшла в 39 році, в нас були “Каменярі”. Там також була конспірація, бо один каменяр міг знати лише двох членів своєї організації, інший знав також тільки двох і так далі. Але мос…лі так запустили пазурі, що всіх їх виловили. В нас в Бабині троє були в “Каменярах” – то коли російська влада наступала, їх вистріляли у Франківську”, – розповідає про ще одну сторінку історичної боротьби в Бабині пан Василь.
В кожному селі є свої неймовірні історії про тих героїв, які віддали своє життя за наше майбутнє і самостійну Україну. Багато їх і в Бабині. Але через зрадника Курдуба більшість відомих повстанців на Косівщині були ліквідовані.
Петро Кузьменюк – надрайонний референт СБ “Морозенко”, він же “Курдуб”, допомагав компартійному керівництву придушити український національно-визвольний рух.
“Служба безпеки – то був високий чин. Він всіх пов’язав, покликав все підпілля на великий збір у Шешорах. Навіть Дмитро Білінчук “Хмара” туди прибув, і Паєвська з сином Юрком на псевдо “Жук” – тоді біля озера Лебедин дуже багатьох ймили в 1952 році. А в 1953 їх розстріляли в Лук’янівці”, – додає пан Василь.
Косівських повстанців реабілітували тільки в 90-тих роках.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!