Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який вносить зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення з метою посилення протидії насильству щодо жінок і домашньому насильству. Закон передбачає введення адміністративної відповідальності за вчинення сексуальних домагань та насильства за ознакою статі.
Президент України Володимир Зеленський затвердив законопроєкт №8329, який спрямований на боротьбу з насильством щодо жінок та домашнім насильством. Закон, ухвалений Верховною Радою ще у травні, вносить зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, враховуючи положення Стамбульської конвенції.
Згідно з новим законом, малолітні та неповнолітні особи, які були присутні при вчиненні домашнього насильства або насильства за ознакою статі, визнаються потерпілими. За це передбачена адміністративна відповідальність. Неповнолітні віком від 16 до 18 років нестимуть відповідальність за вчинення домашнього насильства на загальних підставах.
Крім того, закон вводить адміністративну відповідальність за вчинення сексуальних домагань. Як зазначається в документі, “сексуальне домагання, тобто умисне вчинення проти бажання людини образливих, принизливих дій сексуального характеру, виражених вербально або невербально (слова, жести, рухи тіла), зокрема з використанням електронних комунікацій, каратиметься штрафом, громадськими або виправними роботами (з відрахуванням 20% заробітку)”.
Адміністративна відповідальність також загрожує за вчинення насильства за ознакою статі, яке визначається як “умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру, спрямованих проти конкретної людини через її належність до певної статі чи стереотипні уявлення про соціальні ролі (становище, обв’язки, поведінку тощо) жінки або чоловіка в суспільстві, внаслідок чого була завдана шкода фізичному (без спричинення тілесних ушкоджень) або психічному здоров’ю потерпілого”. За повторне порушення протягом року передбачений адміністративний арешт.
Закон також посилює санкції за ухилення від виконання громадських робіт та за невиконання термінового заборонного припису. Кривдник більше не зможе звільнитися від відповідальності за підставами малозначності.