Вона знає все про вагітність та пологи, оскільки за 20 років роботи має чималий досвід.

Для читачів Версій п.Тетяна розповіла, як жінкам потрібно готуватися до материнства, що варто знати батькам перед пологами, як поводитися жінці під час пологів та багато інших цікавих фактів.

  • Ви працюєте в Прикарпатському центрі репродукції людини. З якими проблемами найчастіше звертаються жінки?

В центрі репродукції ми обстежуємо жінок з безпліддям і надаємо усі види лікування. До нас звертаються жінки які не можуть завагітніти з різних причин. Перед тим як призначити лікування ми  проводимо обстеження, не лише жінки, а й чоловіка, знаходимо причину, якщо можна, то  усуваємо її консервативно,  якщо ні –  то проводимо лапароскопічні операції. До речі, в Україні вперше такі  операції проводилися у Харкові, потім у нас, і аж тоді в Києві. Якщо виділити ТОП-3 проблеми, з якими до нас звертаються жінки, то на першому місці буде проблема безпліддя, на другому – порушенням менструального циклу, а на третьому – різні гормональні захворювання.

  • Чи буває так, що жінка звертається, ви її лікуєте, а проблема в чоловікові і він не хоче проходити обстеження?

Звісно, такі випадки є. Як я вже говорила, ми стараємося завжди обстежувати двох: чоловіка та жінку. Навіть скажу більше, обстеження починаємо з чоловіка, бо в  цій ситуації йому простіше, адже потрібно здати всього лише три аналізи. Якщо вони в нормі, тоді ми починаємо обстежувати жінку. А бувало й таке, що приходить сім’я, ми обстежуємо жінку, у неї все добре, тоді маємо провести обстеження чоловіка. Якщо він відмовляється, то переконуємо і тоді людина йде на зустріч нам та своїй дружині. У моїй практиці був випадок, коли ми лікували жінку 5 років, а виявилося, що її чоловік взагалі не може мати дітей, навіть способом штучного запліднення.

  • От ви згадали про штучне запліднення, іноді можна почути, що після штучного запліднення народжується двійня чи трійня. Це так чи ні?

Якщо жінка тривалий час приймає контрацептиви, то після їх відміни є так званий ребаунд-ефект, через два-три місяці жінка може завагітніти двійнею, але не часто. Двійня або трійня може бути тоді, коли жінка йде на стимуляцію овуляції. Переважно колись двійня чи трійня була після допоміжних репродуктивних технологій. За минулий рік у нас після таких процедур була лише одна двійня, і це добре, бо багатоплідна вагітність має більше негативних наслідків як для жінки, так і для дітей. Такі малюки народжуються передчасно, їх важче виношувати, вигодовувати і крім того, це дуже дорого.

  • Чи є різниця між веденням вагітності жінки, яка завагітніла сама і в якої було штучне запліднення?

Різниці немає, ми ведемо їх згідно протоколів. Але жінки, які тривалий час лікувалися від безпліддя приходять до лікаря частіше. Адже через тривале лікування та очікування вагітності, у них напружений психоемоційний стан, підвищення почуття майбутнього материнства, відповідальності. Окрім того, у них є більше ускладнень під час вагітності, більший відсоток невиношуваності дитинки та загрози переривання вагітності.

Результат пошуку зображень за запитом "вагітність"

  • Якщо проаналізувати декілька останніх років, чи можна сказати, що зараз жінки краще слідкують за своїм здоров’ям?

Так. Жінки стали більш свідомі, вони розуміють, що треба один раз в рік прийти на консультацію до гінеколога. Але ходять молоді жінки, а старшим треба нагадувати. Як на мене тут відіграє чималу роль фінансове становище, адже за аналізи чи рукавички треба заплатити, а люди часто не мають коштів. Минулого року була акція присвячена діагностиці раку шийки матки, то в трьох жіночих консультаціях міського перинатального центру проводилися безкоштовні огляди. Тоді прийшло дуже багато жінок і багато проблем було діагностовано. Тож як бачимо люди хочуть прийти на огляд, щоб знати про своє здоров’я, але наш матеріальний стан відіграє дуже важливу роль. В європейських країнах люди зовсім по-іншому відносяться до свого здоров’я. У них там є страхові поліси, якщо жінка не прийшла вчасно до лікаря то може втратити свою страховку, і якщо з часом у неї діагностують якусь проблему, то страхова компанія коштів не виплатить.

  • Давайте поговоримо про пологи. Що має знати жінка перед тим як йде народжувати?

Очікування материнства – дуже великий і гарний дар, це мабуть найкращий період в житті жінки. Ми завжди налаштовуємо майбутніх матусь на те, що це природній процес і будь-які зміни в організмі є природними. В період вагітності жінка має приходити на консультацію по графіку, один раз в місяць, якщо у неї немає ніяких проблем. За ввесь період вагітності ми обстежуємо в жінки два обов’язкові аналізи, які можуть показати чи є в дитинки якісь вади розвитку. Перший раз – це в 12 тижнів ми робимо УЗД, перший скринінг плюс маркер спадкових патологій. І в 16-18 тижнів – маркер спадкових патологій повторюється. Ми лікарі, знаємо як вести жінок, але і жінки також мають розуміти, що потрібно вчасно приходити до лікаря і в жодному разі не приховувати свої захворювання.

Результат пошуку зображень за запитом "вагітність"

Перед пологами ми скеровуємо жінку на психологічні сімейні курси. Їх потрібно пройти разом зі своїм чоловіком, адже вагітність і виношування дитинки це не лише справа жінки, це спільний процес. Іноді є такі сімейні пари, де чоловік більше слідкує за вагітністю: він контролює чи вчасно вона пішла до лікаря, чи здала всі аналізи і тд. На курсах вчать все, від пологів і до догляду за немовлям. Ідучи на пологи жінка має знати скільки є періодів та де важлива її участь. От наприклад, в першому і другому періоді  від жінки залежить дуже багато, а в третьому – від лікаря. Майбутні батьки мають розуміти, що допомога чоловіка на пологах дуже важлива. Якщо пара пройшла курси, підготовлена, то вона поводиться спокійно і  під час пологів набагато менше ускладнень.

  • От ви говорили про аналізи, які дають можливість визначити спадкову патологію. Невже є можливість виявлену патологію вилікувати ще в утробі?

Ці аналізи вказують на грубу генетичну патологію. На маркер спадкової патології береться два аналізи: білок асоційований з вагітністю і бета-хоріонічний гонадотропін. Результати можуть нас наштовхнути на те, що є якась проблема, але ми не можемо відразу робити якісь висновки, спершу маємо поєднати дані УЗД і цих аналізів. Якщо є сумніви перед висновком, то скеровуємо жінку на додаткове обстеження каріотипу дитини. Ця процедура робиться у Києві або у Львові. Береться каріотип, і якщо там є груба патологія, наприклад хвороба Дауна чи хвороба Тернера, то ми рекомендуємо перервати вагітність. А якщо це кореговані вади розвитку, тоді все вирішується. В Києві є інститут перинатальної медицини, де в утробі матері робляться операції. Якщо колись діафрагмальна грижа в дитини вважалася неоперабельною, то зараз навпаки, також немовлят з кишковою непрохідністю тепер оперують. Скажу більше, деякі операції можна зробити у нашій дитячій лікарні, не потрібно далеко їхати. Також є серцево-судинні вади розвитку, які сумісні з життям. Потрібно просто вчасно їх діагностувати, узгодити де жінка має народжувати, домовитися з дитячим хірургом і він зразу оперує дитинку. А от на вади з хромосомною патологією ми, на жаль, не впливаємо ніяк.

–  Окрім природних пологів жінкам роблять кесарів розтин. Які найпоширеніші причини для цього можуть бути?

Якщо в жінки є слабкість пологової діяльності, тоді ми даємо певні ліки, або робимо кесарів розтин. Ще однією причиною може бути кровотеча, відшарування плаценти, яке загрожує життю дитини і матері. Також причиною для операції є дистрес плода – це коли в утробі погіршується стан дитини бо вона недоотримує кисню.

– Зараз часто можна почути, що коли жінку чекає кесарів розтин, то вона вибирає собі дату і навіть годину. Це не зашкодить дитинці? Може краще почекати, коли почнуться перейми і тоді вже робити операцію?     

Звісно, правильно коли жінку оперують в першому періоді пологів. Адже коли починаються перейми, матка скорочується і йде імпульс до дитинки, тоді в організмі маляти, в корі наднирників, виробляються стресові гормони, які готують організм дитинки до народження. Коли маля з’являється на світ, йому потрібна енергія щоб зігрітися, дихати, плакати і кричати. Для цього має виділятися адреналін і він найкраще виробляється тоді коли працюють наднирники. Для дитинки краще, коли маму оперують в перший період пологів. А для лікаря немає різниці, він свою роботу зробить в будь-який час.

 Довідково:

Державний заклад «Прикарпатський центр репродукції людини» МОЗ України – спеціалізований державний медичний заклад, призначений для надання медичної допомоги безплідним парам.

Адреса: , м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола 51г, 76006

Сніжко Тетяна Богданівна кон.тел. (050-67-58-228)