Нині долар в українських обмінниках коштує понад 28 гривень. Гроші – найточніший барометр рівня воєнної загрози. Іще на початку листопада, щойно Кремль знову почав стягувати військову техніку до кордону, долар умить зреагував і його курс в Україні поповз угору. Перед святами він трохи пригальмував через так звані “витрати під ялинку”.
Цього тижня – знову стрімке зростання. До неділі курс долара, правда, трохи впав. В обмінниках Києва долар коштує 28,28-28,30 грн. Про це 23 січня йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.
Нацбанк запевняє, що має план, як реагувати на такі ситуації, і цього тижня використав свій інструмент.
КУРС СТРАХУ. ДОЛАРОВА ТУРБУЛЕНТНІСТЬ
У вічній боротьбі долара і гривні під кінець 2021 року начебто виникло перемир’я.
“Наприкінці року зазвичай у грудні українці йдуть і продають долари. Щоб накрити святковий стіл, зробити подарунки”, – пояснює фінансист Ерік Найман.
Та поки розпаковували подарунки і дивувались дешевій валюті, долар готувася до контрнаступу. З одного боку – це традиційне січневе підвищення.
“Бюджет 31 грудня роздає всім, кому винен. Гривня виявляється на валютному ринку і долар зміцнюється”, – пояснює Найман.
З іншого – ключик від валютного спокою за межами нашої країни.
“Росія – це сюрприз. Ще пів року тому не було такого інформаційного фону. Якби був – курс зреагував би одразу”, – зазначив колишній міністр економічного розвитку і торгівлі України Тимофій Милованов.
Головне питання зараз в українців: далі будуть діяти звичайні економічні прогнози чи курс нам тепер визначатимуть новини зі сходу?
ФЕНОМЕН: МІЦНА ГРИВНЯ
Торік гривня укріпилася настільки, що, за дослідженнями агенції “Блумберг”, потрапила до світової десятки валют, які зміцнилися на планеті найбільше. І тримала гривня своє шосте місце дивовижно довго. Коли ж курс стрибнув уверх ледь не вертикально – жодних екстремальних цифр на вивісках обмінників не з’явилося.
То звідки в гривні такі успіхи? Перший козир – це симпатія Міжнародного валютного фонду. 2,7 мільярда доларів – стільки отримала від нього Україна.
Другий козир – аграрії. Цьогоріч вони отримали рекордні врожаї та продали їх на 25% дорожче, ніж позаминулого року.
Третій козир – метали та руди. Їхній експорт підріс до 80%. А все це – приплив валюти.
Ще один чинник – приблизно 15 мільярдів доларів від заробітчан.
Та й дрібніших джерел вистачало. Найекзотичніший – Україна дуже полюбилася туристам з арабських країн.
У підсумку іноземці повірили в гривню і почали інвестувати в державні облігації. Щедро міняючи валюту на гривню і купуючи українські цінні папери.
КУРС СТРАХУ
Нині ситуація один в один збігається з минулим січнем. Тобто курс долара навіть після стрибка опинився на старих позначках.
“У нас традиційно бюджетні витрати під ялинку качають початок січня”, – пояснює Ерік Найман.
“Стільки зарплати, стільки на інфраструктуру, стільки на інвестиції”, – каже Тимофій Милованов.
Тож турбує не нинішня ціна валюти, а причини для таких стрімких стрибків. Головна з них – російська техніка біля українських кордонів.
“Почалася певна паніка. Усі, хто можуть і хочуть, побігли з української гривні. Це ОВДЗ, держоблігації. Хтось дивіденди почав виводити. Під різними приводами і соусами це певна втеча”, – говорить Ерік Найман.
Як правило, йдеться про втечу так званих портфельних інвесторів. Коли вони почули неприємні новини, поспішили забрати свої гроші.
“Якщо береш економіку, з економічного погляду в Україні все добре. Залишився один маленький чоловічок по той бік кордону, у якого ключик від курсу гривні”, – каже Ерік Найман.
До речі, платить Росія за таку поведінку власною катастрофою. Іще стрімкішим знеціненням рубля та фондовим падінням. Та нам важлива своя економіка. І тут слід відзначити поведінку українців. Жодних черг біля обмінників – здається, від валютної лихоманки вже колективний імунітет.
ЦІНОВИЙ ШТОРМ
Найбільш дратівлива ситуація для українців не з валютою. А з інфляцією і цінами, які зростали, навіть коли долар падав. І тут експерти винуватять пандемію та постійні локдауни.
“Це зараз світовий феномен. Зростання цін в усьому світі. У нас 10% – така інфляція в середньому. Це середнє зростання ціни. Навіть у США 7%. Там завжди було 0% або 2-3%. Але свого часу, коли в Штатах було 2% чи 0% то в нас було 15%, інколи 40%”, – зазначив Тимофій Милованов.
Окремим пунктом світового цінового шторму став фантастичний стрибок вартості газу – до 2000 євро за тисячу кубів. І тут знову не обійшлося без втручання Росії. ЄС навіть почав розслідування газової атаки проти себе. Але знизити ціну поки вдалося не надто сильно і це теж б’є по Україні.
“Ми купуємо паливо, паливні продукти, нафту, газ. І коли ціна світова міжнародна на це зростає, Україна, як і вся економіка, потребує більше доларів”, – каже Тимофій Милованов.
А це тягне догори і курс, і ціни. Причому на все – від овочів від фермерів до великих промисловців.
Влада намагається взяти ситуацію під контроль. Останні рішення стосуються контролю за націнками на соціальні продукти та продажу дешевого газу їхнім виробникам. І торги вже навіть відбулися.
Нацбанк своєю чергою закручує фінасові гайки, і щоб сповільнити інфляцію, НБУ підняв облікову ставку до 10%. І витратив понад два мільярди доларів на зміцнення гривні.
На кінець тижня долар подешевшав. І це добра новина. Бо Путін воює не тільки танками, курс страху – теж його зброя.
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!