Версії склали рейтинг найбільш поширених видів шахрайствна Франківщині і зібрали поради правоохоронців, як вберегтися від аферистів та що робити, якщо ви все ж таки попались на гачок пройдисвітів.
Найпоширенішими залишаються шахрайства з використанням мобільного телефону та банківських карток, проте не втрачають своєї актуальності старі перевірені схеми типу «Ви виграли авто», «Цукор і гречка за низькими цінами», та «Зняття порчі».
Передоплата товарів на ОЛХ
«Найпоширенішим видом шахрайств в нашій області є передоплата за оголошеннями ОЛХ – дошки оголошень в інтернеті, де виставлять на продаж речі, комп’ютерну техніку, телефони і т.д», – розповідає Володимир Цибульський, начальник відділу розкриття злочинів проти власності ГУНП в Івано-Франківській області.
Люди зазвичай скидають передоплату за обраний товар, але своїх замовлень так і не отримують.
«За цими випадками дуже тяжко знайти особу. Адже зазвичай перекидають грошіпсевдовласникам з інших областей. Та й телефони в оголошеннях вказують одноразові, які використовують для декількох дзвінків. Тобто після того, як «клієнт» перевів оплату, карточки викидають і на номер власника додзвонитись неможливо», – зауважує Володимир Цибульський.
Гроші перераховують на карткові рахунки особам, які можуть і не знати, що в них взагалі такі рахунки відкриті.
«Зазвичай шахраї знайомляться з особами без постійного місця проживання, відкривають на їхнє ім’я рахунок у банку, а потім цю картку забирають собі. Навіть якщо знайти номінального власника картки, він нам каже, що в нього тієї картки нема. Може колись і була, але де вона зараз – не знає, – відмічає начальник відділу розкриття злочинів проти власності. – Тому відсоток розкриття цих злочинів невеликий. Окрім того, цей злочин належить до категорії легких і будь-які негласні слідчо-розшукові дії проводити неможливо».
Також правоохоронець зауважив, що зазвичай франківців ошукують на не надто великі суми – 500 – 1000 – 2000 гривен.
«Але десять людей на день – і вони собі назбирують. Та й ошукані мешканці повідомляють про шахрайство не одразу, адже вони ще протягом певно часу наївно чекають свого замовлення», – відмічає Цибульський.
Часто такі відносини кваліфікують, як цивільно-правові, адже була усна домовленість.
«Навіть якщо ми затримаємо зловмисника, він може сказати, що не переслав товар, бо для цього були певні вагомі причини. Перешле його пізніше. В такому випадку ми нічого вдіяти не можемо», – додає правоохоронець.
Вашу карточку заблоковано
Неодноразово франківцям приходили SMS-повідомлення подібного змісту «Шановний клієнте! Вашу картку заблоковано банком. Для розблокування зверніться до контакт-центру за номером…»
Якщо довірливий користувач телефонував – шахраї на тому кінці намагалися вивідати конфіденційну інформацію.
«Представляються працівниками Привату або Ощадбанку, бо послугами саме цих банків найчастіше користуються в нашій області. Нерідко використовують номери, що починаються з 056 чи 044. І люди «ведуться», бо думають що дзвонять з центрального офісу в Дніпрі чи Києві, – розповідає Володимир Цибульський. – До слова, вони відсилають повідомлення чи телефонують не конкретно до однієї людини, а до всіх підряд – виманюють на розмову, щоб зрозуміти, чи людина є клієнтом банку і чи має карточку».
Банкам відомо про цей вид афери і нещодавно на офіційному сайті Ощадбанку з’явилось застереження про новий вид шахрайства.
«Нагадуємо, співробітники банку ніколи не надсилають SMS-повідомлення і не телефонують клієнту з невідомого номера з метою отримання конфіденційної інформації по платіжній картці та не просять назвати ці дані по телефону. Користувачі карток мають пам’ятати, що не можна розголошувати конфіденційну інформацію – кодове слово, номер картки, термін її дії, PIN-код, CVC / CVV-код (3 цифри на зворотному боці картки) – ні знайомим, ні стороннім, ні тим більше тим особам, які представляються співробітниками банку», – йдеться у повідомленні банку.
Якщо ж ви все ж поговорили з шахраями і побоюєтеся, що могли повідомити секретні дані – відразу телефонуйте в контактний центр банку або поспішайте до найближчого відділення та блокуйте карту.
Як відмічає начальник відділу розкриття злочинів проти власності таким способом у франківців вже виманювали не сотні, а тисячі гривень – зазвичай картку вичищають під нуль.
Ваш син потрапив у біду
При цьому способі шахрайства ставку роблять на два чинники – ефект несподіванки (зазвичай дзвонять серед ночі) та психологічний тиск.
Потенційним жертвам телефонують на мобільний чи стаціонарний і розповідають історію про те, що їхня близька людина потрапила в біду, або ж вчинила правопорушення, нерідко і злочин. Щоб оперативно допомогти, потрібна певна сума грошей. Здебільшого зловмисники не називають імен, а про «жертв» повідомляють знеособлено – син, онук, брат і т.п. Розраховують на ефект несподіванки.
В поліції відмічають, що нерідко батькам навіть не спадає на думку зателефонувати сину, щоб дізнатися, чи все з ним добре. Тому правоохоронці радять не називати жодних особистих даних, не панікувати, не бігти збирати гроші – а передзвонити родичу, про якого йде мова. Якщо ж додзвонитися не вдалося, а аферисти весь час надзвонюють та кваплять вас – попросити передати на хвильку телефон вашому родичу. І звісно ж негайно повідомити поліцію про дзвінок – це може допомогти оперативникам затримати аферистів.
Ви виграли автомобіль!
Повідомлення про несподіваний виграш автівки франківці також найчастіше отримують через SMS (рідше електронною поштою). Якщо «жертва» повірила в свою удачу, з неї спробують витягнути гроші, мотивуючи, наприклад, тим що згідно законодавства виграш оподатковується, і цю суму потрібно заплатити, щоб його отримати. Вимагають небагато – від 1% до 5%. Можуть додатково просити і кошти на оформлення документів – якщо ж «клієнт» зволікатиме, то машину терміново передають іншому учаснику акції.
При цьому «розігрують» відомі марки авто в «спонсорстві» з такими компаніями, як«A-1 Telecom», «WelcomeTelecom» і т.п.
«Щоб забрати свій приз, потрібно було також сплатити або пенсійний внесок, або страхівку, або певний відсоток. Були випадки, коли люди перераховували по 30 тисяч невідомо за що і кому», – відмічає Володимир Цибульський.
Щоб не попастися на вудку аферистів, слід пам’ятати: ніхто не роздає цінні призи просто так. На подібні повідомлення не потрібно ні відповідати, ні передзвонювати за номерами, ніпереходити за вказаними посиланнями. І в жодному разі не перераховувати кошти і не повідомляти даних особистого характеру.
Втрачена SIM-карта
Оскільки більшість банківських сервісів та поштових облікових записів прив’язані до SIM-картки мобільного телефону, у шахраїв з’явилось нове поле для махінацій. Вони винайшли оригінальний спосіб перевипустити SIM-карту потенційної жертви.
Схема полягає в тому, щоб повідомити оператору про втрачену картку та за певну плату відновити її. Перед цим шахраї починають із різних номерів здійснювати короткі дзвінки на телефон власника карти, щоб спровокувати користувача передзвонити. Далі на його рахунок надходить невелике поповнення, а через певний час SIM-карта перестає працювати. Так відбувається тому, що шахраї звертаються до оператора з проханням відновити нібито загублену карту. Один із способів підтвердити, що карта належить саме вам, – назвати кілька номерів, на які здійснювалися виклики останнім часом, і суму останнього поповнення рахунку.
«Моя картка перестала несподівано працювати в п’ятницю, саме на мої іменини. Я бачила SMS про поповнення рахунка на 10 гривень, та подумала, що це хтось так оригінально вирішив мене привітати. Коли я в понеділок звернулась до компанії зі своєю неробочою картою, виявилось, що відбулась її заміна. Я намагалась дізнатись – де і яким чином (без мого паспорта) могли замінити мою SIM-карту, але мені повідомили, що ця інформація є внутрішньою і розголошенню не підлягає» – розповідає франківчанка Олександра.
Але це було ще не найгірше. Згодом ошукана мешканка Франківська дізналась, що з її рахунків зникла чимала сума коштів:з картки для виплат – вся місячна заробітна плата, а з кредитної – 12 тисяч гривень.
Це сталося якраз через те, що зловмисники разом з SIM-картою отримали доступ до банкінгу та сервісних повідомлень.
«Не досить того, що в мене вкрали гроші, так я ще й змушена була виплачувати банку борг за кредитом та відсотки. І найприкріше, що я своє кредиткою так ні разу не скористалась, оформила так – на всякий випадок чи чорний день», – з гіркотою згадує жертва аферистів.
В поліції радять не прив’язувати до карти номер телефону, який ви використовуєте щодня, і не розголошувати в соцмережах та на різних дошках оголошень свої контактні дані, особливо фінансовий номер телефону.
Зняття порчі
Цей спосіб шахрайства не новий, однак не втрачає актуальності. Увідділі розкриття злочинів проти власності ГУНП в Івано-Франківській області розповіли, що найчастіше його застосовують циганки.
Є ціла схема – працюють вони в парі, найчастіше це дві жінки. Жертв зазвичай обирають серед молодих дівчат 20-25-річного віку.
«Нещодавно ми затримали таких шахрайок у Калуші. Циганки виокремлювали з натовпу самотню дівчину або молоду маму з дитиною. Вони підходили і заводили розмову, типу: «Бачу, що у вас велике горе. У вас хтось захворіє в родині. Але я можу цьому зарадити – зніму порчу. Ви повинні зняти з себе всі цінні речі, покласти в хустинку і передати мені, – розповідає Володимир Цибульський. – Ми припускали, що такі «псевдоворожки» застосовували до своїх жертв гіпноз. Бо людина йшла додому і ще звідти виносила все цінне – і гроші, і золото. Все чемно складала в хустину і віддавала циганкам. Ті пізніше повертали хустинку, але виявлялось, що ні золота, ні грошей там вже нема – або порожньо, або звичайні папірці».
Тому в поліції радять не вступати в розмову з невідомими людьми на вулиці, не розповідатинезнайомцям про свої сімейні проблеми, і тим паче, не вірити у порчу.
Робота закордоном за 5000 євро
У Франківську орудувала фірма, яка набирала робітників для роботи закордоном. Потенційних заробітчан заманювали високими зарплатами (від 5000 євро) та прискореним оформленням документів.
«Коли документи були нібито готові, аферисти відправляли їх роботодавцю, щоб він оформив запрошення. За це люди платили по 3-4 тисячі доларів», – розповів відомий франківський адвокат Володимир Бандура.
Франківці платили ці кошти, бо розраховували вже за місяць їх «відбити», адже не так часто закордоном попадаються такі хороші вакансії. Здебільшого заробітчани можуть розраховувати на 500-1000 євро в Польщі та до 2000 євро в скандинавських країнах. А тут в Канаді та Великобританії такі заробітки!
«В результаті люди чекали по 1-2 місяці на відповідь від роботодавця. Але виявлялося, що відповіді або нема, або кажуть їхати самим, але додатково оплатити за оформлення візи. Потім нема ні поїздки, ні роботи, ні грошей», – зауважує адвокат.
Тому перш ніж плати чималі кошти таким фірмам, вимагайте можливості зв’язатися з працедавцем, щоб він підтвердив повноваження посередника. Також слід перевірити наявність ліцензії Мінсоцполітики на посередницьку діяльність у сфері працевлаштування за кордоном та обговорити можливість підписання договору між претендентом і агентством. І кошти за послуги бажано платити не готівкою, а на розрахунковий рахунок компанії, або хоча б вимагати прибутковий касовий чек.
Акційні ціни на цукор та гречку!
Ця схема була досить поширена в 90-их, але зараз вона також актуальна – зважаючи та фінансову спроможністьфранківських пенсіонерів, завжди будуть бажаючі придбати соціальні товари за зниженими цінами.
«Це був кримінальний талант – молода симпатична дівчина 30 років. Вона мала список пенсіонерів, з нього вибирала поодиноких стареньких жителівДолинського району і під виглядом працівника відділу соціального забезпечення пропонувала їм за пільговими цінами придбати цукор, гречку, крупи та інші товари «соціального пакету», – розповідає екс-начальник карного розшуку Долинського РВ УМВС України в Івано-Франківській області Ігор Грабовецький.
Єдина умова – переоплата за дефіцитний недорогий товар. При цьому аферистка видавала пенсіонерам липові квитанції.
«Отримувала ці гроші і пропадала з кінцями. Вона тоді так «обібрала» до 40 пенсіонерів по району», – згадує Ігор Грабовецький.
«Липові» накладні Нової пошти
В цій афері постраждали не стільки франківці, скільки відділення транспортної компанії в Івано-Франківську та відомий інтернет-магазин.
«Шахраї замовляли товар на велику суму, до прикладу, обирали в популярному інтернет-магазині найдорожчий плазмовий телевізор. Обирали тип оплати – післяплата, та доставку – транспортною компанією «Нова пошта» на склад, де приймають та видають замовлення більше 30 кг.
Коли оператор надіслав SMS-повідомлення про те, що ваше замовлення прибуло на склад, туди приїхали і шахраї. Вони, оминувши процедуру оформлення та оплати, прийшли на склад одразу з готовою накладною, де вказано, що клієнт оплатив товар. Працівник складу перевірив накладну та видав товар, навіть не підозрюючи, що печатка підроблена і ніхто замовлення не оплатив», – розповіли у відділі розкриття злочинів проти власності.
Жертвою в цьому випадку став інтернет-магазин. Однак таку схему могли застосовувати і до продавців дорогих великогабаритних товарів, які зазвичай надсилають замовлення на відділення, де приймають вантажі більше 30 кг. Саме на таких відділеннях склад та оператори знаходяться в різних приміщеннях і працівники не можуть одразу прослідкувати, чи товар дійсно був оплачений.
Псевдосвідки Єгови та продавці дешевої посуди
Про шахрайство, в якому були задіяні нібито свідки Єгови свого часу розповідав заступник начальника управління патрульної поліції у місті Івано-Франківську Олег Сердюк.
До пенсіонерки постукали дві дівчини, які представились свідками Єгови. Поки одна говорила з господинею, таким чином відволікаючи її, інша попросилась в туалет. В результаті у франківчанки пропав паспорт, пенсійна книжка та готівка.
«Коли намагаються відволікти вашу уваги, за цим спілкуванням можуть приховуватись злочинні наміри. Це одна з маніпуляцій. Не піддавайтесь», – відмітив Олег Сердюк.
Схожу схему застосовують і продавці різноманітних товарів – від дешевого посуду і книжок до парфумів чи акційних пропозицій від відомих компаній. Зазвичай шахраї працюють парами – поки один відволікає увагу, демонструючи товар, інший проситься зайти в квартиру і там уже шукає гроші та цінні речі.
Хочеш повернути загублене – плати
Люди, які публікують звернення про загублені речі чи втрачених домашніх улюбленців, і одразу ж гарантують винагороду тому, хто їх знайде, також дуже часто стають жертвами аферистів.
До прикладу нещодавно франківчанка Вікторія розшукувала загублений на Пасічній рюкзак, в якому були документи, ключі, гаманець та косметика. Особливо жінка бідкалась через втрачені ключі – вони були в одному екземплярі, через що франківчанка не могла з маленькою дитиною потрапити до власного помешкання.
Згодом Вікторії написав молодий хлопець, який повідомив, що знайшов рюкзак і залишив номер телефону для зв’язку. Франківчанка зателефонувала, аферист розповів про знайдений рюкзак та речі, які були в ньому. Окрім описаних у пості зловмисник повідомив про ще одну річ, опису якої у дописі Вікторії не було. Саме через цей нюанс жінка повірила і погодилась «віддячити»хлопцю за знайдений рюкзак – вона перевела на його рахунок 500 гривень. Однак втраченого їй так і не повернули. Виявилось, що франківчанку просто «розвели» на гроші. Друзям Вікторії вдалося додзвонитися до зловмисника, однак вони почули тільки банальну відповідь: «Кожен заробляє по-своєму, у в’язниці потрібно виживати».
Як повідомляють у поліції, телефонними шахрайствами часто займаються саме з місць позбавлення волі.
«Навіть якщо ми виходимо на тюрму, визначити, хто саме телефонував, практично нереально. Їх в камері іноді сидить по 20 чоловік, та й телефон вони передають з рук в руки», – відмічають у поліції.
Це тільки невеликий перелік продуманих та хитрих схем, які дозволили шахраям залізти у кишені до франківців. Якщо ви чи ваші знайомі стали жертвами аферистів – не зволікайте та негайно телефонуйте у поліцію. Адже при розкритті таких злочинів головне – не втратити час.