рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Вчені з’ясували, чому змінюється вірус грипу

рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Відомо, що щеплення від грипу слід робити щороку – адже кожен рік до нас приходять нові штами цього вірусу. Вакцини вчать імунну систему розпізнавати молекулярні ознаки вірусу, пишуть Версії з посиланням на dobryjlikar.

Зокрема, більшість вакцин вчать імунну систему “бачити” гемаглютинін – особливий вірусний білок, за допомогою якого вірус взаємодіє з клітиною. Але саме він і змінюється у кожному новому штамі.

Проте це шкодить ві самому вірусу, адже постійні мутації врешті призводять до зміни просторової укладки білкової молекули. Тому у будь-якій клітині є особливі білки, які допомагають іншим білкам тримати форму. Ці білки називаються шаперони, і вони потрібні саме для того, щоб білкова молекула, яка не може набути правильної просторової конформації, все-таки згорнулася правильно.

Відомо, що вірусні білки взаємодіють з клітинними шаперонами, тож вчені припустили, що саме шаперони допомагають вірусам “вирішити проблему” із своїми білками, що виникають через сильну мінливість. Дослідники з Массачусетського технологічного інституту (США) поставили експерименти з двома типами клітин: в одних була сильно знижена активність одного з основних білків-шаперонов, в інших, навпаки, шаперонов було більше, ніж зазвичай, і працювали вони в клітці активніше, ніж зазвичай. Ті та інші клітини заражали вірусом грипу і чекали, коли у вірусі зміниться 200 поколінь.

Виявилося, що в клітинах, де шаперони були особливо активні, вірус змінювався швидше, ніж в звичайних клітинах, і набагато швидше, ніж в клітинах з вимкненим головним шапероном. Іншими словами, коли в клітині багато білків, які стежать за просторовим укладанням інших білків, вірус може дозволити собі бути мінливим. Найбільше у вірусу грипу мутували саме гемаглютинін, за допомогою якого він взаємодіє з клітинами, і фермент, який займається копіюванням вірусного генома. Між тим, шаперони є найактивнішими в момент теплового стресу – і, очевидно, вірус зі своїми мінливими білками повинен особливо добре себе почувати, коли організм переживає підвищення температури.

Не виключено, що і інші віруси, крім грипу, використовують шаперони з тією ж метою. Щодо грипу, то якщо вчені зуміють якось віднадити його від клітинних шаперонов, це дозволити загальмувати його стрімку еволюцію, і не доведеться щороку розробляти нову вакцину для чергового зміненого різновиду.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Військовим передали новий мобільний банно-пральний комплекс, виготовлений в Івано-Франківську

Військовим передали новий мобільний банно-пральний комплекс, виготовлений в Івано-Франківську (фото)

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод виготовив та передав 711 бригаді розмінування спеціально обладнаний мобільний банно-пральний комплекс, що забезпечить військовослужбовцям належні гігієнічні умови на передовій.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Як голосували нардепи від Івано-Франківщини за постанову Верховної Ради про проведення виборів після завершення війни

Парламент України 268 голосами ухвалив постанову про підтримку демократії в умовах російської агресії, в якій зазначено, що президентські вибори відбудуться після встановлення миру, а наразі мандат чинного президента залишається легітимним.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Мешканці Івано-Франківщини за 4 тисячі євро нелегально переправляли чоловіків за кордон

Мешканці Івано-Франківщини за 4 тисячі євро нелегально переправляли чоловіків за кордон (фото)

Коломийська окружна прокуратура повідомила про викриття злочинного угруповання, яке організувало канал нелегального переправлення осіб через державний кордон України: двом підозрюваним загрожує кримінальна відповідальність, одному з них також інкримінують торгівлю наркотиками.

ПЕРЕГЛЯНУТИ