У теплу пору року вулиці переповнені власниками різних видів легкого колісного транспорту. Дивлячись на них, пішоходи замислюються над тим, як це зручно – мати легкий транспортний засіб, який дає можливість «прокататися з вітерцем». Багато людей планують купівлю «двоколісного транспорту», але не можуть вирішити: велосипед чи самокат.
Велосипед чи самокат: що обрати дорослому?
Нещодавно самокат вважався дитячою іграшкою – було несерйозно говорити про такий засіб пересування для дорослих людей. Але сьогодні ситуація помітно змінилася – «найпростіший транспортний засіб, де потрібно триматися за кермо і відштовхуючись однією ногою» зазнав помітних змін. Тепер він може працювати на батарейках та акумуляторах, і часом на 100% виправдовує свою назву – котиться самостійно, без підштовхування ногами.
У деяких «рейтингах популярності» самокати навіть займають верхні рядки, випереджаючи велосипед на кілька позицій.
Велосипед
Це більш звичний засіб переміщення для дорослих людей, тим більше, що їх вибір величезний – включаючи як універсальні моделі для широкого застосування, так і вузькоспеціалізовані (для виконання трюків або підкорення важкодоступних трас).
Як уже згадувалося, велосипеди краще пристосовані для їзди на великі відстані, але при вході в будівлю їх потрібно припаркувати (а це ще й додаткові ризики є ймовірність, що його можуть вкрасти).
Як би там не було, очевидні переваги велосипеда:
- найкраща прохідність і комфорт при русі по нерівних поверхнях (завдяки більшому розміру коліс);
- у велосипеда більш зрозуміла «керованість»;
- наявність сідла (запобігає швидкій стомлюваності);
- висока швидкість – до 25~40 км/год;
- можливість перевозити вантажі чи навіть пасажирів.
Самокат
Як засіб пересування, самокати стрімко набирають популярності. І тому є кілька причин – на самокаті можна не просто покататися для розваги / задоволення, але так само швидше дістатися роботи при заторах на дорогах або виїхати, щоб покататися для розваги асфальтовими доріжками в парку.
За самокатом простіше доглядати – досить вчасно підтягувати кріплення і, при необхідності, міняти підшипники. Найголовніше, на відміну від велосипеда, самокат легко скласти до компактних розмірів (у складеному вигляді його можна занести в офісну будівлю і він «не займе місця» при зберіганні).
Так, самокати для дорослих — це аж ніяк не «дитячі моделі великого розміру», їх конструкції набагато міцніші (розраховані на вагу від 70–130 кг) і на них можна розвинути досить великі швидкості (це потрібно враховувати, оскільки не самокаті легко збити з ніг та сильно травмувати пішоходів).
Загалом, можна сказати, самокат зручний для переміщення рівними доріжками на невеликі відстані.
Основні переваги самокатів:
- легкість та компактність;
- простота в обслуговуванні;
- ціна, як правило, більш доступна (ніж на велосипеди);
- катання на самокаті простіше освоїти.
Висновок
Для пересування містом на невеликі відстані (відрізками) – зручніше самокат: він набагато легший і компактніший (його можна «за секунду» скласти і занести в офіс або в громадський транспорт (метро, електричка тощо), а також безпечніше (пересуватися на самокаті можна пішохідними доріжками, хоча це буває вкрай важко в мегаполісі «в годину пік»).
Для пересування на значні відстані (і не обмежуючись міськими дорогами) – зручніший велосипед: на ньому буде комфортніше та швидше долати значні відстані.
З метою прогулянкового катання (наприклад у парку) – вибір велосипеда або самокату, це скоріше питання особистих переваг:
- велосипед комфортніший, але він важчий, також йому потрібне складніше технічне обслуговування і більше місця для зберігання;
- самокат – легкий, простий в обслуговуванні і не вимагає багато місця, але кататися на ньому парками це все ж таки ближче для молоді.
Самокат чи велосипед: що краще для дітей?
Фахівці, залежно від віку, рекомендують наступну послідовність освоєння «транспортних засобів»:
- 1-3 роки – триколісний велосипед (бажано з ручкою);
- 3-6 років – по можливості, надати дитині і самокат (до 4-х років – три- або чотириколісні, для дітей старшого віку – з двома колесами), і велосипед (двоколісний, років до 4-5-ти бажано з приставними колесами) – щоб у дитини були вибір, та й у цьому віці дитині дуже важливо осягати різноманітність всього навколишнього. До того ж вчитися тримати рівновагу – простіше «поетапно» (спочатку самокатом, а тому вже велосипедом);
- 6-12 років – повноцінний двоколісний дитячий велосипед або самокат (дитина буде вже готова вибрати – що їй більше подобається).
Самокат для дитини безпечніший за велосипед. На самокаті складно розвинути велику швидкість – отже батькам буде простіше наздогнати неслухняного малюка. До того ж, падіння з велосипеда більш травмонебезпечні, ніж з самокату. Важливо й те, що самокат набагато легший за велосипед – дитина може самостійно виносити його на прогулянку.
Для підвищення безпеки, незалежно від обраного типу «транспорту», бажано придбати дитині спеціальне екіпірування: шолом, велоокуляри, рукавички, налокітники, наколінники.
А насамперед – необхідно навчити дитину правильно гальмувати та об’їжджати перешкоди.