У дорослому віці Ігор та Оксана Роп’яники дізналися, що їхні батьки були “ворогами народу”. Матір двічі виселяли у Сибір, а батько поїхав за нею. Він походив з патріотичної сім’ї. А один з його родичів — Володимир Горбовий був адвокатом Степана Бандери.
Історію родини розповів Суспільному Карпати син Ігоря та Оксана Роп’яників Ігор, пишуть Версії з посиланням на Суспільне.
Остап Роп’яник та Галина Ільба познайомилися у Гуцульському ансамблі пісні і танцю. Він — співак (бас-баритон), вона — танцівниця. За два з половиною місяці після знайомства дівчину заарештували. Цього часу вистачило Остапові Роп’янику, щоб закохатися і чекати її із заслання.
На саме Різдво Галину із сім’єю вивезли на Сибір.
“Вже не раз, коли читаю матеріали про ті часи, коли вивозили людей, чомусь найчастіше фігурує Різдво, от я не знаю чому. Можливо, щоби більшого завдати душевного болю. І так, властиво, сталося у моєї мами. Було прикро, що їх так покарали. На саме Різдво зранку потяг рушив. І так вони їхали-їхали в ті морози. Людей помаленьку з вагона викидали, тих, що померли. Дуже важка була дорога,” — розповідає Суспільному Ігор Роп’яник.
Ігор Роп’яник показує документи та світлини, які вдалося віднайти
Перед тим на засланні загинув рідний брат Роман. Старша сестра Марія-Ольга була розвідницею в УПА. Про її роботу дізналися енкаведисти. Марію-Ольгу засудили на 15 років таборів у Магадані.
Справа з архіву тітки Марії-Ольги Ільби
Три роки тому Ігор Роп’яник подав запит у Службу безпеки України, щоб отримати справу тітки. Така можливість з’явилася 21 травня 2015 року, коли набув чинності Закон України “Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років”.
“Її катували цілими днями в тому кабінеті, не давали заснути. Ломили пальці в шухлядах. Але, як вона робила, називала імена лише тих, про яких знала, що вже загинули”, — говорить Ігор Роп’яник про тітку Марію-Ольгу.
Світлини родини Ігоря Роп’яника
Його матір— Галина Ільба теж була зв’язковою УПА. Робота у танцювальному колективі допомагала постачати пошту та інформацію у різні куточки Прикарпаття. Зі слів сина Ігоря, всю родину вислали через роботу саме сестри Марії-Ольги, адже про неї дізналися енкаведисти.
Їхні батьки уже не повернулися додому. А вона — 16-річна дівчина — опинилася з двома племінниками на засланні. Дітей перевели у дитбудинок, а Галина валила ліс у Сибіру. Згодом вдалося втекти та добратися до рідного міста.
7 січня 1948 року вона одружилася з Остапом Роп’яником, який увесь час її чекав. Хтось доніс про колишню ув’язнену, яка в текла із Сибіру, і жінку знову заарештували. У в’язниці Станіслава (нині Івано-Франківськ — ред.) народилася дівчинка Оксанка. Про це дочка дізнається, коли сама подорослішає і матиме уже своїх дітей.
Мама Галина Роп’яник з донькою Оксаною
“Тут вже була засуджена і з донькою поїхала знову на заслання. Приїхала, а там випускають її і кажуть: “Все, можете йти собі!” — Куди йти? — Куди хочете, влаштовуйтеся на роботу, шукайте житло і живіть. А вона — з маленькою дитиною — ні грошей, нічого. Ну куди подітися в чужому краю? На біду чи на щастя для неї, багато там було українців засланих, і вони намагалися один одному допомогти”, — розповідає Ігор Роп’яник.
Згодом до Галини приїхав і її чоловік. Навіть у засланні талант Остапа Роп’яника оцінили: він став провідним солістом Національного ансамблю пісні і танцю Сиктивкарської філармонії.
Коли сім’я повернулася на батьківщину, народився син Ігор.
Сім’я Роп’яників
У сім’ї збереглося чимало документів, листів, є навіть мамин рецептурник. Але є серед них щось безцінне — вервичка з хліба, її Галина Ільба зліпила з хліба у в’язниці.
Ігорю Роп’янику вдалося записати спогади своїх батьків, які прожили разом 60 років. Вони дочекалися Незалежності України, виховали дітей та дочекалися онуків.
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!