Святкові салюти щороку прикрашали свята в Україні, і особливо – Новий рік. Цьогоріч звуки запуску феєрверків та петард стали для українців тригерами.
Тож громадські активісти і правоохоронці закликають прикарпатців не використовувати піротехніку під час свят, інформує Бліц-Інфо.
Зокрема, громадська активістка Людмила Лінник каже, що з 2014 року усіма можливими способами намагається донести до людей, що розваги, з використанням піротехнічних засобів, як то петарди, хлопавки, феєрверки тощо в країні, де йде війна, як мінімум – не доречні і поганий тон, а як максимум – злочинні. Та не всі це розуміють.
“Вам доводилось бачити, як дорослий чоловік у центрі Франика падає на землю прямо в болото і закриває голову руками, бо поруч гахнула петарда? А як семирічні діти схоплюються з місця і влітають під стіл, та ще й впісюються при цьому, бо за вікном почали бахкати феєрверки? А мені доводилось. Ще з 2014-го доводилось. Таке собі видовище, скажу я вам. Не з огляду на саме видовище, а з огляду на те, що його спричинило. Ці люди реагують ТАК, бо біля них лунали зовсім інші вибухи. Бо під схожі звуки вони втрачали найдорожче і єдине: дім, рідних людей, улюбленого собаку… Під такі звуки вони тікали з розгромлених міст і сіл. Під ці звуки вони ховалися в підвалах. Під звуки вибухів і спалахи вони відстрілювалися з окопів та бліндажів. І зараз, коли вони в умовно безпечному тилу, такі звуки і спалахи викликають жах! Ступор. Оніміння”,- каже активістка.
Людмила Лінник зауважує, що навіть від початку повномасштабного вторгнення феєрверки бачила двічі. Так, це значно менше, ніж до 24 лютого. Бо до того були на КОЖНІ вихідні, а часом і в будні.
“Люди! Українці! Ми є чуйними людьми з високорозвиненою емпатією. Я впевнена, що ми з вами можемо зрозуміти тих людей, для яких звуки і спалахи феєрверків і т.д. – це не про свято. Тих людей, для яких ці звуки – це голос смерті і руйнувань. Я впевнена, що ми з вами цілком можемо зустріти Новий рік, утримавшись від запускання феєрверків. Ми ж можемо, правда? Багато хто запускає феєрверки просто тому, що “не подумали”, що це може когось лякати, для когось служити тригером, викликати із закутків свідомості травматичні події, оголювати старі рани. Я вже мовчу про те, скільки домашніх, безпритульних та диких птахів і тварин гине через ці звуки. Скільки випадкових травм від невмілого поводження з піротехнічними розвагами. На жаль, у нас будь-яка дитина може вільно купити петарди чи установку для феєрверка. Дорослі! Не проходьте повз, коли ви бачите дітей, які бавляться петардами. Зупиняйте. Пояснюйте. Робіть зауваження. У нас достатньо горя. Достатньо скалічених тіл і душ маленьких та дорослих українців та українок”,- просить активістка.
Окрім моральної сторони, є ще й законодавчі обмеження. Зокрема в поліції нагадали, що запускати салюти, феєрверки та використовувати петарди під час воєнного стану – ЗАБОРОНЕНО. Для порушників передбачена відповідальність:
стаття 164 КУпАП (Порушення порядку провадження господарської діяльності).
стаття 182 КУпАП (Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях).
стаття 195-6 КУпАП (Порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів).
стаття 296 КК України (Хуліганство).
Санкції цих статей передбачають відповідальність від штрафу до обмеження, чи позбавлення волі.
“Правопорушники, які ігноруватимуть обмеження, притягуватимуться до адміністративної та кримінальної відповідальності. Наполегливо просимо мешканців області бути свідомими та не порушувати законодавство. А якщо Вам відомі подібні факти, телефонуйте за номером «102»”,- кажуть в пресслужбі поліції.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!