Війна розділяє суспільство та поляризує його, розділяючи на свій-чужий, сіра середина зникла. Чому не варто вестись на цю поляризацію?
Про це говорили із психологинею, президенткою української асоціації гештальт-терапії Ларисою Дідковською під час тренінгу «Життя під час війни: виклики та ресурси особистості», який організував у Львові Український кризовий медіа-центр у рамках програми USAID DOBRE.
Журналісти із шести регіонів України мали змогу дізнатися про способи утримання стійкості до викликів та інструменти відновлення власних ресурсів.
«Бог є, але це не ми. У кожного з нас є місце нашої максимальної ефективності. Війна зараз кругом, війна по всій країні. І фронт також зараз кругом. І кожен із нас повинен максимально робити те, що він найкраще вміє і може. Якщо те, що ви робите, приносить більшу користь для людей, для нашої країни чи для її відновлення після перемоги, – тоді ви на своєму місці найбільшої ефективності», – відмітила Лариса Дідковська.
Також психологиня радить не поляризувати фронти, бо війна і так поляризує світ.
«Війна має три халепи, і ці три халепи фундаментальні. Перше: війна поляризує світ – свій-чужий. На війні є три соціальні ролі: свій-чужий-зрадник, всі інші не мають значення. Сірої середини вже немає. Свій – це той, хто думає і діє, як я. Чужий – той, хто проти мене, мій ворог. Зрадник – той, хто перебіг від мене до нього, або навпаки», – додає президентка української асоціації гештальт-терапії.
Лариса Дідковська радить не йти шляхом цієї поляризації, інакше старий римський лозунг «Розділяй і володарюй» вчергове доведе свою ефективність.
«Друге: війна легалізує агресію. Війна на законних правах дає право вбивати, калічити, руйнувати, бо це і є її суть – руйнування світу, руйнування життя. І якщо ворог має право вбивати, то ми маємо право чинити так само у відповідь. Хто до нас з мечем прийшов, той і від меча загине. І якщо захисник України приходить з передової з одним питанням-твердженням: «То я тепер – вбивця?». Ні, ти – не вбивця, ти – месник, ти – герой. Це не ти прийшов в його хату вбивати його дітей і плюндрувати його землю, ти захищаєш свою землю від нелюда, від агресора, від ворога. І якщо б ти цього не зробив, то чи були б зараз МИ? Тому ти – герой, ти – захисник, ти – борець. Це наша реальність. Війна легалізує агресію, тому будуть матюки, тому буде дуже багато агресії в повітрі, тому буде дуже багато ненависті, злості», – зауважує психологиня.
Лариса Дідковська відмічає, що війну іноді називають чистилищем планети.
«Третє: війна міняє пріоритети, робить ієрархію цінностей – те, що було незначущим стає найважливішим, а те, що було найважливішим, робить незначущим. Бо основна цінність в житті – саме життя. А все інше немає значення. Чого зараз хочуть хлопці на фронті? Перемогти і лишитись живими, бо це означає те саме. Війну іноді називають чистилищем планети – бо все суєтне, все навигадуване – насправді неважливе. Головна цінність в житті – саме життя», – нагадує Лариса Дідковська.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!