Згідно з дослідженнями Фонду ім. Фрідріха Еберта: в Україні дві третіх тих, хто займається фрилансом, становлять саме жінки. З одного боку, ненормований робочий графік передбачає більше свободи, можливість поєднувати одну чи декілька робіт та непоганий старт для молоді та студентства. Проте, це соціальна незахищеність та, часто, менша зарплата, оскільки не всі працівники офіційно оформлені. Іноді, жінки самі звільняються з більш престижної роботи або втрачають кваліфікаційні навички через декретну відпустку та доглядову роботу за дитиною чи хворими родичами, адже в нашому суспільстві така роль покладена переважно на жінку. Ресурс «Гендер в деталях»  у своїй статті «Материнські стартапи: чи долає атипова зайнятість трудову дискримінацію жінок?» піднімає ці питання та розповідає історії жінок, що опинилися в ситуації пошуку роботи з гнучким графіком та змінили свою діяльність. Тобто фриланс є можливістю компенсувати пробіли гендерної нерівності та дає жінкам можливість покращити свій економічний статус.

Ми поспілкувались із копірайтеркою Аліною Касіловою, щоб дізнатися з чого почати та основні лайфхаки цієї справи.

Історія однієї копірайтерки

«Копірайтингом я почала займатись у 2014 році, коли переїхала в Дніпро й шукала роботу. Тоді в знайомого була своя інформ-агенція в Криму і він мені підкидав замовлення: контент для аквапарку, ведення соцмереж різних закладів у Євпаторії. Згодом шукала клієнтів через OLX і сайти work.ua та robota.ua.  Я описувала товари, які продавались на спеціалізованих сайтах. Для мене це були перші проєкти в цьому напрямку: брала одного замовника, писала описи, розбиралась в певній темі, а коли робота була виконана, шукала інших замовників. Іноді я “виписувалась”, тобто втомлювалася писати на одну й ту ж тему, бо коли ти кожного дня пишеш, наприклад, про шиномонтаж — через три місяці розумієш, що вже більше не можеш. Тоді прямо говорила замовникам, що мені потрібно перепочити, місяць сиділа без роботи, а потім шукала нову.

На початку було складно, тому що я не мала профільної освіти та ніколи не писала тексти на замовлення, через це завжди стикалася з критикою та поясненнями як має бути. Також перші місяці боялась, що “кинуть на гроші”, бо переважно клієнти були з інших міст, я їх не знала і офіційно мене не оформлювали.

Якими якостями має володіти людина, щоб зайнятися копірайтингом? Я думаю, головне організованість та пошук інформації. Копірайтер працює з різними темами: пише про фармакологію чи комп’ютери, тому потрібно назбирати матеріал, перечитати його, хоча б трохи зрозуміти про що мова, а тоді написати свій текст. Спочатку це забирає більше часу, особливо, коли пишеш на теми, з яких бракує знань. Переважно я писала продажні тексти, там потрібно не заглиблюватися в матеріал, а, використовуючи базові характеристики, описати товар чи послугу так, щоб продукт придбали, підшукати слова та зацікавити потенційних покупців.

Копірайтинг був моєю основною роботою. Доходу, що отримувала від нього, вистачало на життя, але я розуміла, що оплата залежить від кількості написаного, тобто якщо хотіла більше — писала більше. В 2014 році описи для товарів коштували 10 гривень – 1 позиція. З ростом мого професіоналізму збільшувалась й зарплата. Одного разу моя знайома з Києва запропонувала долучитися до її проєкту — наповнення сайту з навчання за кордоном. Я не дуже хотіла братися за цю роботу, тому сказала, що готова писати за 150 гривень сторінку – вона погодилась. Це ціна за невелику статтю до двох тисяч знаків, і це був мій максимум оплати за копірайтинг.

«Копірайтинг — ремесло, якому можна навчитися»

Щоб стати успішним копірайтером, потрібно створювати якісний контент, який допоможе залучити цільову аудиторію, запропонувавши їй задовільнити актуальні потреби.

  1. Створюйте контент, орієнтований на ключові слова, що шукає користувач.

В програмі Google Advance можна ввести слово, наприклад, «каструля»,  якщо  пишете для магазину посуду, і отримуєте словосполучення з ним, які найчастіше вводять в запиті пошукової системи. Я обирала перших п’ять слів і вставляла в текст. Також замовник дає певне технічне завдання (ТЗ), прописуючи, які ключові слова йому необхідні.

  1. Зробіть контент надихаючим, навчальним та / або розважальним.

Для цього запитайте себе: чи хочеться вам поділитися цим матеріалом? Відповідайте чесно: вам особисто цікава ваша стаття? Чи буде вона цікава людям із вашого оточення, друзям, знайомим у соціальних мережах?

  1. Враховуйте довжину тексту.

Довгі тексти не читають. Промаркуйте списки й маленькі абзаци. Якщо в тексті дві тисячі знаків і більше – зробіть підзаголовки.

  1. Вичитуйте тексти.

Найкращий варіант — дати комусь із родичів чи знайомих прочитати та запитати, чи їм зрозуміло написане.

  1. 5. Не перевантажуйте текст високочастотними ключовими словами — краще їх замінити на синоніми.

Високочастотні ключові слова – це ті слова, що найчастіше вводять користувачі в пошуковій системі. Вони приносять максимальний приплив відвідувачів на сторінку, але через їхню поширеність, зростає й конкуренція.

  1. Будьте послідовними.

Слідкуйте, щоб кожна стаття була наповнена інформацією на конкретну тему, не перетворюючи її в комерційну пропозицію продукту або послуги.

  1. Чітка і достовірна інформація.

Не «лийте води», тобто не використовуйте в тексті поверхневу інформацію, і, що гірше, — недостовірну. Завоювати довіру допоможе використання цифр: досвід роботи, кількість виконаних проєктів, гарантії тощо. І головне: задовільніть основні потреби клієнтів. Люди не хочуть витрачати багато часу на пошук інформації перед покупкою, тому завдання копірайтера чітко та конкретно описати суть та переваги саме вашого продукту чи послуги.

  1. Персоналізуйте текст.

Важливо, щоб текст був персоналізованим – це наче форма звертання до споживача. Людина, що цікавиться послугою чи товаром, повинна знайти відповіді та вирішити свої проблеми. Звертання на «ти» чи «ви» до цільової аудиторії в тексті залежить від теми, віку, але, звісно, потрібно проговорити ці моменти з власниками. Я зараз пишу для підлітків і часто звертаюсь до них на «ви» не в персоналізованій формі, а як до всіх читачів, проте використовую маневри, коли в одному з абзаців звертаюсь на «ти», наче особисто до цієї людини.

З чого почати?

Ось вправи, які допоможуть почати писати. Одна з них — напишіть спогад. Це виведе вас зі стану творчого ступору. Якщо ви роками хочете створити щось геніальне, а не виходить, почніть із простого. Коли ви записуєте спогади, у вас з’являються результати.

Придумайте головного героя. Він повинен мати свою мету. Найкраще особистість розкривається через діалоги та дії, тобто ви можете не писати, що людина була охайною, краще розповісти це за допомогою деталей, приміром, що вона весь час поправляла скатертину та витирала пил.

Якщо описуєте тему, у якій не дуже розумієтесь, знайдіть хоча б три-чотири різні ресурси, прочитайте та запишіть своїми словами прочитане. Краще не копіюйте інформацію, бо це крадіжка, а сформулюйте її своїми словами. До того ж, якщо текст не унікальний, він не індексується пошуковою системою та не буде з’являтися на перших сторінках у пошуковику. Як це можна змінити? В словнику синонімів ввести слово та вибрати більш доречні варіанти.

Є різні сайти, які допомагають очистити текст від повторів та зайвих слів. Наприклад, програма Advego, яка показує всі непотрібні слова, що ми часто використовуємо: “а”, “або”, “чи”, “що” — коли можна цього уникнути та  переформулювати речення. Ще ця програма показує дуже довгі речення, які можна поділити на коротші, слова, що часто повторюються в інтернеті, роблячи текст подібним на інші.

Щодо перевірки граматики, більше таких сайтів є російською та англійською мовами, для української – OnlineCorrector, в якій є безкоштовна та платна версія з розширеними можливостями. Якщо писати в Google docs, він непогано виправляє закінчення та відмінки.

Підсумовуючи все вищесказане, для мене ідеальний текст має бути унікальним, коротким, структурованим в плані абзаців, списків, написаним доступною мовою та в ньому повинні бути заклики і запитання.

Завдяки навичкам з копірайтингу я чітко бачу повтор слів в текстах (у мене наче вмикається внутрішній словник синонімів), знаю, як структурувати текст, де запозичувати інформацію та як опрацьовувати її, щоб вона індексувалась, як унікальна. Те, чим зараз займаюсь, це вже не копірайтинг, а інтелектуальна власність. Від продажних текстів я перейшла до роботи над методичними матеріалами для вчителів та батьків із психології, перекладів іноземних статей на українську.

Що ще, крім копірайтингу?

Насправді, список професій для роботи віддалено постійно збільшується. Найпопулярнішими зараз є smm-спеціаліст, фотограф, дизайнер, ІТ-спеціаліст, блогер, менеджер онлайн магазинів. На фрилансі також працюють журналісти, репетитори, перекладачі, ретушери, архітектори та менеджери з реклами. В будь-якому разі навички, що ви здобудете, не зашкодять, тому варто спробувати.

 

 

Список статей, що допоможуть:

«Можна знімати навіть гречку» або як заробляти на фотостоках.

П’ять історій фрилансерів та як вони працюють в умовах карантину.

Фриланс – моя особиста свобода. Про плюси, мінуси та «підводні камені» роботи на себе від Валерії Тимофєєвої, яка вже десять років веде бізнес онлайн і жодного дня не працювала в офісі.

Тиха революція: як Україна стала чемпіоном «цифрової роботи», а також основні висновки та перспективи.

Як стати фрилансером з нуля –  основні помилки, підводні камені та чотири біржі фрилансу для початківців.

Популярні в Україні фриланс-спеціальності та їхній опис.

https://osvita.ua/vnz/48721/

https://seo-marketing.com.ua/populiarni-profesii-dlia-viddalenoi-roboty-v-ukraini-2019-roku/

Інтерв’ю зібрали Ольга Кукула та Анастасія Івашина за ініціативи ГО “Д.О.М.48.24” та за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)

 

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!