Вірус «коронапаніки» – поділив українців на «дикунів» та «цивілізованих»

Неоднозначні дописи президента, який грозиться «поселити евакуйованих у маєтках в Конче-Заспі», повідомлення нардепа Олександра Дубінського, який радіє, що «добився, щоб цих людей не розміщували в Обухові», допис ексочільника Львівщини Олега Синютки про «помсту влади Західній Україні за те, що вони голосували за іншого президента», заява Тернопільської облради про «геноцид» українського народу… , пишуть Версії з посиланням на Західний кур’єр.

Напруга та паніка навколо евакуації наших співвітчизників з Китаю не стихає, а набуває вибухового масштабу. Незрозуміла інтрига, яку до кінця тримала влада, а саме – куди направлять на карантин евакуйованих, наскільки готовим є цей заклад для таких «пацієнтів» та наскільки безпечним є перебування евакуйованих на території України, спрацювала бумерангом.

“Вірус, що вразив українців, куди як небезпечніший за той, від якого люди тікають з Китаю. А від “нашого” вірусу – не втечеш. Нема куди… Від нього не існує ліків – тільки власний імунітет людських розуму і сумління”, – так пише журналіст Сергій Тихий про протести українців проти появи у їхніх містах евакуйованих з Китаю, інформує ВВС. 

Протести на Тернопільщині

Страх і протести мають свої причини

Це і складне минуле українців, і невігластво, і зневіра до влади. Але, пише Сергій Тихий, хочеться вірити, що усім “колись нам буде соромно за цей день”.

Соціальний і військовий психолог Олег Покальчук каже, що людям притаманні панічні настрої і страхи.

Він нагадує, що така поведінка проявлялася після аварії на Чорнобильській АЕС, коли жителі інших регіонів боялися переселенців із зони радіаційного враження. Так само боялися хворих на СНІД.

“Це частина людської природи. Це механізм психічної індукції, тобто реакції, що виникає внаслідок зовнішнього впливу. А в Україні, як свідчить багато подій, схильність до проявів реактивного психозу розвивається”, – каже Олег Покальчук у коментарі ВВС News Україна.

Психолог і експерт з технік комунікацій Анна Просвєтова також не вбачає чогось несподіваного у такій реакції.

“Завжди є частина людей, яка потрапляє під удар – чи то за політичними міркуваннями, чи через культурні відмінності, чи через здоров’я. Коли вмикається система несприйняття тих, хто не такий, хто порушує звичний стан. Краще я протестуватиму, щоб – не дай Бог – мене це не зачепило, думають вони”, – розповідає BBC News Україна Анна Просвєтова.

“Легше запалити свічку або шини”

У той же час, експерти переконані, що страхи і паніка навколо коронавірусу мають не лише психологічні пояснення.

“Більшість споживачів інформаційного контенту у соцмережах, на телебаченні має низький рівень критичного мислення, низький рівень інформованості. Дуже багато людей звикли складати враження про щось із неперевірених джерел. У нас немає культури перевіряти інформацію, культури ставити критичні запитання і сумніватися – чи справді це так?” – каже психолог Анна Просвєтова.

До Нових Санжар, де 14 днів мають перебувати евакуйовані з Китаю і де тривають протести місцевих жителів, направили військову техніку.

У Нових Санжарах поліція “втихомирювала” протестувальників

“У той самий час, у наших людей дуже розвинене містичне мислення – ставити свічки, сипати сіллю пороги, а не намагатися зрозуміти наукову, медичну інформацію. Бо ж легше запалити свічку, а якщо не допоможе – то шини”, – додає Анна Просвєтова.

“Ірраціональний страх, свідками якого ми є, спричинений відсутністю нормального менеджменту в медицині”, – додає лікар-психотерапевт Євген Тичковський.

За його словами, із телесюжетів про протести у Західній Україні було видно, що місцеві керівники також не могли людям чітко пояснити, що відбувається і планується.

Дестабілізація і комунікації

Олег Покальчук припускає, що протести людей проти евакуйованих можуть бути керовані зовні. І не сумнівається, як цей скандал покажуть у російських ЗМІ:  українці – “справжні дикуни і варвари, які не пускають додому своїх співгромадян”.

Він також каже, що влада “і далі програє комунікаційні процеси”, наслідком чого є дестабілізація в країні і підрив авторитету центральної влади.

“І справа не лише у змісті інформації, яку вона має доносити людям, а й у засобах і методах. Ці речі дуже важливі, іноді важливіші, ніж зміст. А зміст нудний, науковий, і цю медичну “нудоту” слід було правильно людям пояснити. Але цього не сталося”, – вважає Олег Покальчук.

“Чому палять шини в Тернополі і перекрили дорогу в Нових Санжарах? Бо не вірять, що в названих місцях, зокрема, в санаторії Нацгвардії, у випадку появи коронавірусу зможуть забезпечити отой суворий карантинний режим. І я не вірю. Бо спілкувалася з лікарями-епідеміологами”, – пише у Facebook Валентина Бондаренко.

“Ось так огульно охрестити бидлом тих, хто боїться за здоров’я своїх дітей… Влада їх не переконала, та й не переконувала, що це безпечно. Моя знайома теж не захотіла евакуюватися з Китаю. Бо… Не переконана, що не заражена, хоч симптомів немає, тож не хоче наражати українську рідню на небезпеку”, – додає вона.

“Охорона більша, ніж у президента…”

 

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!