Попереду найцікавіше: вибір спікера (вже очевидно, що їм буде Дмитро Разумков зі «Слуги народу»), створення коаліції («Слуга народу» цілком може обійтися однопартійною більшістю), роздача посад у комітетах і перші ухвалені рішення. «Слово і Діло» проаналізувало особливості попередніх скликань парламенту.
З восьми скликань парламенту лише половина відпрацювала належний за законом термін – II, III, IV і VI скликання. Перше скликання пропрацювало чотири роки, п’яте – півтора року, сьоме – два роки, восьме – зовсім трохи не дотягнуло до п’яти років.
До анексії Криму кількість народних депутатів було 450, після анексії стало 423. Протягом роботи найпершого скликання парламенту змінилося три спікери, в інших скликаннях в основному по два. Двічі головою Верховної ради були Іван Плющ (I і III скликання), Володимир Литвин (IV і VI скликання), Олександр Мороз (II і V скликання).
Відкриває перше засідання Ради, нагадаємо, найстарший за віком нардеп. У III та IV скликаннях це була Ярослава Стецько, в V та VI скликаннях – Іван Герасимов, в VII – Юхим Звягільський, а в VIII зробили виняток і перше засідання відкривав Олександр Турчинов.
Підготовча група новообраних народних депутатів зараз обговорює, скільки в новій Раді буде комітетів і хто їх очолить. До 1998 року комітети називалися постійними комісіями, і їх було 23. Найбільша кількість комітетів – 30 – була під час роботи VII скликання, в минулому скликанні було 28 комітетів.
Найпліднішим було VI скликання парламенту, депутати змогли ухвалити 5 тисяч 361 рішення (законопроекти, постанови та інші документи). Під час роботи I скликання ухвалили 1 тисячу 576 рішень, у II – 2 тисячі 349, в III – 2 тисячі 875, у IV – 3 тисячі 328, у V – 1 тисяча 172, в VII – 1 тисяча 692, в VIII – 2 тисячі 703.
Перші документи, які ухвалює нова Верховна рада, зазвичай стосуються організації її роботи. Минуле скликання на першому засіданні працювало активніше за інших – ухвалили 7 рішень.
Депутати першого скликання Ради можуть похвалитися тим, що були причетні до прийняття дійсно історичних документів – декларації про державний суверенітет України та Акта проголошення незалежності України. Друге скликання парламенту ухвалило Конституцію України в 1996 році і ратифікувало договір про дружбу і співробітництво з Росією (він втратив свою чинність 1 квітня 2019-го). У 2010 році Рада шостого скликання проголосувала за сумнозвісні «харківські угоди» – угоду між Україною і Росією про перебування Чорноморського флоту РФ на території нашої країни. Рада сьомого скликання встигла ратифікувати Угоду про асоціацію між Україною та Європейським союзом.