Об’єднана територіальна громада – це інша філософія життя. Села, селища та міста, добровільно об’єднавшись в одну громаду, самостійно забезпечують належний рівень надання послуг в різних сферах – від освіти та медицини до управління відходами.

За такими принципами вже більше року живе Витвицька ОТГ. Під час прес-туру, організованого Івано-Франківським Центром розвитку місцевого самоврядування за підтримки U-LEAD, кореспонденти Версій змогли побачити, чим сьогодні живе громада та її мешканці і як на практиці реалізовуються секторальні реформи в рамках децентралізації, пишуть Версії.

 

Про громаду

Витвицька ОТГ – поки єдина об’єднана громада у Долинському районі.

До складу ОТГ увійшло 9 населених пунктів: Витвиця, Вигодівка, Кальна, Розточки, Слобода-Болехівська, Липа, Лужки, Станківці та Церковна.

Площа об’єднаної територіальної громади: 154.94 км 2

Чисельність населення громади станом на 1 січня 2018 року – 6082 чоловік.

Витвицька ОТГ була створена в 2016 році. В жовтні цього ж року пройшли перші вибори. Головою громади був обраний 36-річний Микола Шикор.

За фахом фінансист, близько п’яти років працював за кордоном. Активний громадський активіст, учасник Євромайдану. В 2010-2015 роках був депутатом Витвицької сільської ради, тож чітко розумів на що він «підписується», коли зареєструвався кандидатом на голову ОТГ.

І тепер, крок за кроком, він втілює свою програму в життя. Звичайно, не все вдається одразу, не обходиться і без проблем. Але перешкоди завжди можна подолати або обернути їх собі на користь, зробивши трампліном на шляху до успіху.

Новий бюджет – нові пріоритети

Витвицька ОТГ працює в нових бюджетних умовах трохи більше року, проте уже демонструє чималі досягнення.

За словами очільника Миколи Шикора, бюджет Витвицької сільської ради ОТГ зріс у 3,5 рази і на 2018 рік складає майже 38 мільйонів – понад 34 мільйони загального фонду та 3,5 мільйони – спеціальний фонд. В 2018 році очікують більше 4 мільйонів власних надходжень.

Коли громада почала жити в нових бюджетних умовах, одразу окреслили пріоритетні напрямки роботи. Розпочали з ремонту “домівки” – адміністративного будинку, тому наразі апарат ОТГ “дислокується” в приміщенні Витвицької школи.

“Першим ділом ми провели будівельні роботи адміністративного будинку. Він був у жахливому занедбаному стані. Ремонтно-будівельні роботи розпочали ще наприкінці жовтня 2017. Погода була сприятлива, тому нам вдалося зробити значний обсяг робіт: зняти верх, зробити утеплення фундаменту та домурувати. Цьогоріч зробимо фасад. Всі матеріали вже закуплені. Чекаємо бригаду майстрів”, – розповідає голова громади Микола Шикор.

Реконструкцію здійснюють за кошти інфраструктурної субвенції. Планується, що вже за кілька місяців тут буде простора будівля, на першому поверсі якої планують розмістити ЦНАП (Центр надання адміністративних послуг).

За кілька десят метрів від сільради розташований Будинок культури. Нові фінансові можливості громади дозволили і його не залишити поза увагою.

“Проблема в тому, що тут не було опалення. Будівля просто почала повільно руйнуватися. Підлога в залі прогнила, дах протікав, стеля почала осипатися, в приміщення “кинувся” грибок”, – розповідає Микола Шикор.

Відтак, депутати прийняли рішення замінити дах і встановити нову сучасну систему опалення. Зараз тут також тривають активні ремонтні роботи. Вже перекрили будівлю та встановили батареї. А щоб зекономити, вирішили одночасно встановити опалення і в сусідній амбулаторії. Це дозволить оптимізувати кадри (працюватиме одна котельня на три будівлі – адмінбудинок, амбулаторію та Будинок культури) та заощадити на оплаті за енергоносії.

На реконструкцію системи опалення та водопостачання Будинку культури та адмінприміщення витратили 803 тисячі гривень. Для завершення проекту “спільної котельні” потрібно ще біля 300 тисяч гривень.

Нова котельня запрацювала і у школі та дитячому садочку села Витвиця. В громаді хочуть ще докупити устаткування і самим налагодити виробництво паливних брикетів, щоб повністю забезпечити теплом всі установи.

А Кальнянська школа нарешті дочекалась ремонту покрівлі. На це витратили з бюджету громади 807 тисяч гривень.

«Десять років я добивався, щоб замінити дах у школі, яка побудована в 1970-му році. Дерев’яні конструкції почали гнити. Десять років я не міг цього добитись, а при ОТГ швидко зробили проект і перекрили школу. Зараз встановлюємо дитячий майданчик і перекриваємо дах у сільській раді», – говорить Віктор Равлюк, в.о. старости с. Кальна Витвицької ОТГ.

До слова, Кальнянська сільська рада вразила інтер’єром приміщення для урочистих подій. Створення нових молодих сімей відбувається у залі з неймовірною кількістю оригінальних різьблених елементів, які створюють єдину картину сімейного затишку та благополуччя майбутньої родини.

Торкнулась оптимізація і теперішнього старостинського округу. Сюди “пересилили” сільську амбулаторію – медикам віддали 5 кімнат і після ремонту планують передати ще кілька.

А колишній ФАП став… храмом.

Однією з важливих галузей залишається екологія. Адже майже 80% території ОТГ вкрито лісами. Очільник громади ініціював подання кількох екологічних запитів до управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА. В лютому було виділено 2,6 мільйони гривень на закупівлю спецтехніки: трактора, причепа та деревоподрібнючої установки.

В співпраці з Болехівським держлісгоспом в громаді організували акцію “Посади дерево”, під час якої висадили 280 дерев та кущів.

Територією громади протікають три річки – Лужанка, Розточка та Путня – і чотири струмки.

“За допомогою Витвицького лісництва ми замінили дерев’яний настил моста через р. Росточка в с. Витвиця. А разом з Церківнянським лісництвом змінили дерев’яний настил лавки через р. Лужанка, що з’єднує села Станківці та Церківна”- розповідає голова ОТГ.

Серед основних проблем – відсутність централізованої каналізаційної мережі, тому існує загроза забруднення водного середовища господарсько-побутовими, сільськогосподарськими та дощовими стічними водами.

Зараз в громаді розробляють програму поводження з відходами. Наразі ОТГ співпрацює з Болехівським ККП, який періодично надає транспорт для збору ТПВ. Цьогоріч планують закупити сміттєві контейнери для роздільного збору ТПВ і відповідно облаштувати контейнерні майданчики.

Протягом 2017 року Витвитвицька ОТГ подала 26 проектів різного спрямування. На VIII обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування два проекти здобули перемогу. 225 тисяч гривень з обласного бюджету виділять на капітальний ремонт з облаштуванням території для встановлення туристичних наметових таборів у рамках обласного національно-патріотичного свята «Яворина» та інших патріотичних заходів в урочищі «Розтока», а 300 тисяч підуть на облаштування туристичного притулку «Яворинка».

Діти – наше майбутнє!

Однією зі складових децентралізації є освітня реформа, зокрема й оптимізація шкіл. У Витвицькій ОТГ функціонує 10 навчальних закладів. Серед них є дві малокомплектні школи.

Проте процес створення опорної школи поки гальмується мешканцями громади. “Нема школи – нема села”, – переконані люди. Тому хочуть за будь-яку ціну зберегти школу в своїх населених пунктах.

В громаді не тільки не закривають школи, але й відкривають нові сучасні навчальні комплекси, а також планують будівництво нових шкіл.

Так, зокрема восени минулого року у селі Станківці урочисто відкрили Станківецький НВК “Загальноосвітня школа І ст.- дошкільний навчальний заклад” ім. В Дорошенка, який почали будувати ще в 2012 році.

“Навчально-виховний комплекс розрахований на 100 дітей – 80 школярів та 20 дошкільнят”, – розповідає в.о. старости села Станківці Ярослава Грабар.

Тепер малеча відвідує садок, якого в селі не було, а учні школи навчаються в значно кращих умовах.

“В старому корпусі у нас тільки чотири класні кімнати було – на чотири класи. Ні вчительської, ні їдальні. Група п’ятирічок займалась після обіду”, – розповідає Марія Мельникович, директор Станківецького НВК.

“Там не було таких зручностей, які є в новому приміщенні, – додає вчитель 4 класу Тетяна Дзеса. – Тепер діти мають просторі класи, їдальню поруч, бо в старій школі харчування було “бутербродне”. Вчителі, якщо мали вільний урок – сиділи на коридорі, бо не було приміщення”

А в сусідньому селі Церківна утеплили та відремонтували фасад приміщення школи.

“Цьогоріч в новому корпусі, який був збудований в 1963 році, зробили капітальний ремонт. Ми утеплили фасад будівлі, завдяки чому стало набагато тепліше в класах. В 2016 році ми відреставрували горища у класних кімнатах. Село у нас розвивається, кількість дітей збільшується, перспектива розвитку є. Тому ми сподіваємось таки збудувати нову школу. Для цього вже навіть виділена земельна ділянка за лісництвом”, – розповідає директор Церківнянської школи Лідія Маленевич.

Загалом у громаді функціонують 5 шкіл, 3 НВК та 2 садочки. У школах здобувають знання 676 дітей, найменше в селі Липа – 6 учнів, найбільше у селі Витвиця -190 школярів.

 

Нова медицина в новій ОТГ

Зараз у громаді активно ремонтують амбулаторії та готуються до впровадження нових стандартів і нововведень медреформи.

Зокрема в амбулаторії с. Станківці, яка обслуговує 3,5 тисячі мешканців п’яти навколишніх сіл, вже завершили ремонт і готуються до впровадження медичної інформаційної системи e-Health.

“У нас змінилося дуже багато. За останні три роки ми виграли три проекти, за якими зробили централізоване опалення, перекрили дах і зробили внутрішній ремонт. Як бачите, у нас нова плитка, двері та вікна. Також зробили теплоізоляцію» – розповідає завідувач Станківецької лікарської амбулаторії загальної практики сімейного типу Богдан Оглаб’як.

Найнеобхіднішим медобладнанням тут забезпечені.

“Технікою, в принципі, ми обладнані, ми готові. Зараз ми збираємо списки, і чекаємо підключення до електронної системи. Інтернет у нас вже проведений, комп’ютери в дорозі”, – додає Богдан Оглаб’як.

Загалом у громаді функціонує 5 ФАПів і 3 амбулаторії. Ще одну сучасну амбулаторію збудують у Витвицькій ОТГ у рамках реформи сільської медицини. Громада потрапила у першу чергу з 22 населених пунктів Івано-Франківщини, які вже цьогоріч можуть отримати фінансування з держбюджету для будівництва нового приміщення амбулаторії.

Для цього в ОТГ мають знайти земельну ділянку площею не менше 0,15 га, передбачити співфінансування проекту в розмірі 15-20% та забезпечити доступ до комунікацій.

Туризм: кемпінги, зелені садиби, фестивалі та цікаві туристичні маршрути

Цьогоріч почали розробляти Стратегію розвитку Витвицької ОТГ на 7 років. Одним з основних напрямків має стати туризм.

У громаді уже почали розробляти кілька туристично-історичних маршрутів. Одним з них стане піший маршрут “Стежками воїнів УПА”.

«У нас кожне село має славну історію, і цей маршрут якраз зможе їх всі охопити. Це буде піша мандрівка, протяжністю 30 кілометрів. Маршрут розпочнеться з села Витвиця. Дорогою туристи побачать два бункери. Один з них знаходиться біля Скелі Дорошенка. Інший наші активісти виявили нещодавно в урочищі Мамаївське”, – ділиться планами Микола Шикор.

Зупинка для туристів планується у селі Липа. Тут буде створено туристичний притулок у приміщенні сільської школи, де навчається всього 6 дітей. Для притулку відведуть весь другий поверх.

Туристів супроводжуватимуть місцеві краєзнавці. Також в громаді готують і розважальну програму, яка підкреслить самобутність краю.

Другою туристичною цікавинкою стане веломаршрут.

Картинки по запросу туристичний трамвайчик вигода

“На нашій території ще за австрійської доби діяла вузькоколійка. Вона проходила через наші села і єднала Вигоду та Болехів. Колію розібрали 25 років тому, проте дорога залишилась у дуже хорошому стані. Хоч і потребує невеликого ремонту, але це не стане на заваді, щоб відкрити веломаршрут. У сусідній Вигоді успішно працює «Карпатський трамвай», і ми хочемо організувати до нього поїздку на велосипедах, а потім повернутися до нас у Витвицю», – додає голова ОТГ.

Також цього літа на території ОТГ вже почне діяти перша приватна садиба “Казка”.

Вже традиційно у першу суботу після Петра (цього року вона випадає на 14 липня) в урочищі Розтоки у липні зберуться шанувальники патріотичної пісні на фестиваль «Яворина». Він вже кілька років є візитівкою краю.

Окрім того планують облаштувати кемпінги в урочищі “Бовкоти” та поруч водоспаду Гуркало, воду в якому вважають цілющою.

Запрошують туристів і в місцеві ландшафтні заповідники. Тут уже не одне літо працюють наметові табори.

А селище Вигодівка, яке входить до складу ОТГ, ще за радянської часів було відоме своїми курортами. З часом їх планують відновлювати, як і статус Вигодівки, як карпатської “здравниці”.

Похожее изображение

Є в громаді і унікальні пам’ятки.

До прикладу, в Церківні зберігся унікальний пам’ятний дзвін, який попереджав про пожежу.

“Такого пам’ятного дзвону немає в жодному іншому селі. Коли люди чують сигнал, одразу все село з відрами збігається – поки пожежники не приїдуть, ми гасимо самі», – розповідає Степан Штурмак, вчитель історії Церківнянської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, член виконавчого комітету Витвицької ОТГ, голова Витвицького осередку “Просвіти”.

Дзвін розташований неподалік ще однієї унікальної пам’ятки – старовинної дерев’яної церкви, збудованої в 1807 році. П’ятницька церкву і дзвіниця були відреставровані в 1990 році.

А при в’їзді в село Станківці можна побачити оригінальний хрест. За словами місцевих жителів, його власними силами звів місцевий житель, дружина якого довго хворіла. Але після того, як хрест обабіч дороги був завершений – вона повністю виздоровіла.

Вона на жодних лікарів і медзакладів не відвідувала, її зцілила Божа сила і Божа ласка. Цей куточок особливий, все, що тут є, чоловік зробив власними руками”, – додає Степан Шикор.

Є в громаді і свій міст кохання, музеї, мольфари, майстри з золотими руками, збереглися давні традиції… Але про це довго розповідати і писати. Краще один раз побачити.

Перспективи та плани

Микола Шикор поділився планами на майбутнє.

“Основну увагу ми акцентуємо на розвиток туризму. Плануємо облагородити всі наші рекреаційні зони – два ландшафтні заповідники, урочище “Бовкоти”, зробити їх більш привабливими”, – відмічає очільник ОТГ.

Витвицька ОТГ має потенціал для розвитку.

“До прикладу, в Слободі Болехівській, в колишньому приміщенні сільської ради ми плануємо обладнати цех по переробці дикорослих ягід і плодів. Тобто лікарські рослини, гриби, ягоди – щоб люди не возили на базар і не продавали за безцінь, ми можемо тут на місці переробляти. Буду розвиток, і люди матимуть додатковий стимул і додатковий заробіток”, – додає Шикор.

Картинки по запросу ягоди і гриби карпати

В громаду хочуть залучити інвесторів, для цього навіть розробили інвестиційний паспорт. Але і про місцевих мешканців не забувають.

“Від минулого року ми проводимо профорієнтаційну роботу і схиляємо наших мешканців до того, що на території ОТГ потрібно створити хоча б 1-2 кооперативи. Бо з кооперативами можуть працювати і закордонні інвестори та партнери. Найближчим часом плануємо створити кооператив вівчарів та молочний кооператив, – розповідає голова Витвицької ОТГ. – Я не прихильник, щоб до нас прийшов якийсь мільйонер. Він великого дива не зробить, він зароблятиме гроші для себе, буду робити все так, як вигідно йому. Потрібно давати можливості для розвитку місцевим жителям. Щоб вони могли самі заробляти. Потрібно тільки повірити у власні сили”.

Серед основних пріоритетів і ремонт доріг. Бо незважаючи на зручне транспортне сполучення з районним центром Долиною (5 маршрутів та 16 рейсів щодня), стан дорожнього полотна знаходиться в неналежному стані. Загалом потрібно близько 3 мільйонів гривень на ремонт доріг за напрямками Гошів – Липа, Витвиця – Кальна, Витвиця – Розточки, Кальна-Кропивник, Станківці  – Церківна та Липа-Лужки. В найближчих планах – будівництво аптеки, АЗС, берегоукріплення річок, підведення інтернету до усіх населених пунктів, ремонт шкіл, садочків та будинків культури, створення туристично-інформаційного центру та виготовлення генерального плану Витвицької ОТГ.

Планують у громаді використати і дари, які подарувала їм сама земля. Зокрема найближчим часом хочуть налагодити видобування та розлив мінеральної води. А також налагодити видобуток нафти та газу.

“На нашій території є корисні копалини. В нас є 11 законсервованих нафтових родовищ. Зараз одна компанія проводить геологічну розвідку і за попередньою інформацією у нас знайшли також поклади сланцевого газу в урочищі піл селом Розточки. Це може бути ще одна стаття доходів Витвицької ОТГ”, – сподівається Микола Шикор.

Картинки по запросу видобуток нафти у карпатах

Основними стратегічними цілями залишаються підвищення економічної спроможності громади та розвиток сільських територій.

Загалом планів багато і зараз з’явилися можливості і ресурси, щоб їх поступово, крок за кроком, реалізувати.