Як відомо, Синаксис займеться не тільки питаннями Константинопольського Патріархату, але і «більш широкими» проблемами вселенського Православ’я. В актуальному інформаційному контексті це може означати обговорення питань визнання автокефалії Української та Македонської Церков.

Тобто українське питання обговорять на сінаксі 1-3 вересня, а підписати Томос мають на засіданні священного синоду 10 вересня.

Оскільки тема надання Томосу про автокефалію зараз чи не у всіх на устах,  Версії  вирішили підготували коментарі тих осіб, які найкраще розуміють це питання, та можуть окреслити всі плюси і мінуси.

Мінусів немає

Митрополит Івано-Франківський і Галицький УПЦ (КП) Іоасаф запевняє, що мінусів немає, є лише плюси і надання Томосу в цілому нічого не змінює в церковному устрої і взаємовідносинах з іншими церквами, навіть з УГКЦ.

«Отримавши Томос ми територіально і духовно відриваємося від Москви, яка говорить, що Україна є її дочкою. «Святіший патріарх Константинопольський Варфоломій і його представники неодноразово говорили, що Київ є матір’ю для РПЦ (Російської православної церкви). 27 липня, напередодні святкування 1030-річчя Хрещення Русі, патріарх Московський сказав, що він і РПЦ ніколи не погодиться на відрив української церкви від Москви. Це полягає в історії. Сьогодні РПЦ і Москва претендують на історію України та української церкви. Вони говорять, що Київ є купіллю для РПЦ і тому називають князя Володимира російським князем. Але тоді ще Москви не було. В час Хрещення Російська церква входила до складу Київської митрополії. Надання Томосу є дуже важливим для нас, це продовження формування української нації. Саме тому зі сторони Москви є супротив на церковному та державному рівні.  Ми чуємо, як представники РПЦ в Україні, а точніше, деякі єпископи та навіть Вадим Новинський, кажуть що влада України втручається у справи церкви. Хоча, я скажу, що Петро Порошенко у внутрішні справи церкви не втручався і не втручається, він допомагає церкві об’єднатися. Вселенський Патріарх Варфоломій пообіцяв взяти до розгляду питання про надання Томосу, якщо всі державні чинники, а саме президент, прем’єр і парламент підтримають таке рішення. Коли нам нададуть Томос, тоді нашу церкву внесуть до списку православних церков, яких на сьогодні є п’ятнадцять. Українська церква буде шістнадцятою», – пояснює Митрополит Іоасаф.

І додає, що Москва дуже цього не хоче. Саме тому, 31 серпня, напередодні  засідання Архієрейського Собору Московський патріарх Кирил летить у Стамбул, щоб зробити усе можливе і неможливе, аби не допустити надання Томосу.

«Чи буде надано Томос сказати дуже важко. Перш за все тому, що є тиск на патріарха. І сьогодні важливо, щоб він дожив до певної дати. Адже тут вирішується дуже важливе питання. Хоча для нас не настільки важливо є Томос чи немає. Важливо інше: є українська нація чи її немає», – каже Митрополит.

Митрополит Галицький, керуючий Івано-Франківською Єпархією УАПЦ Андрій переконаний, що питання визнання автокефалії Української церкви давно потрібно було вирішити.

«Ми є автокефальна самостійна церква. Ще у 1989 році все можна було змінити, якщо б колишня влада дослухалася до нас і проголосила автокефалію. Якщо вже так сталося що ми прийняли православну віру то вже ніде не дінемось. Я вважаю, що Україна має мати свою єдину помісну православну церкву. Кожен народ хоче мати своє. Як буде насправді, говорити рано», – сказав Митрополит Андрій.

Особливих змін не буде

Українські греко-католики вітають все, що робиться для подолання внутрішніх поділів Української Православної Церкви. У Івано-Франківській архієпархіїї УГКЦ кажуть, що для їхніх вірних надання Томосу не змінює нічого. І сказати щось більше, аніж говорив Глава УГКЦ вони не можуть. Блаженніший Святослав (Шевчук) вкотре нагадав греко-католикам, що з отриманням Томосу, ніхто не буде змушувати їх переходити до Української Автокефальної Помісної Церкви. Про це він сказав в рамках загальнонаціональної прощі до Зарваниці в Тернопільській області.

«УГКЦ буде користуватися усіма правами і не будемо примушуваними ставати православними, як дехто собі думає. Бо деякі наші люди не розуміли, чому наші греко-католики депутати голосують за Помісну церкву. То що, коли вона вже буде, то будуть примушувати до неї переходити? Ми кажемо – ні. І дякуємо, що ви є сьогодні разом з нами. Поєднані уже в молитві», – сказав Блаженніший Святослав.

Він також підкреслив, що українські греко-католики вітають все, що робиться для подолання внутрішніх поділів Української Православної Церкви. І хоч самі вони не є і не мають наміру ставати православними, але вважають своїм завданням шукати шляхи для відновлення єдності Київської церкви.

«Для греко-католицької церкви з наданням автокефалії нічого не зміниться. Але будемо шукати усі можливі шляхи, щоби в дусі екуменічної концепції нашої церкви досягти єдності між усіма християнами, як вчить Папа Франциск. Мусимо разом дбати про добро нашої держави, а відтак шукати шляхів до відновлення первинної єдності Київської церкви, як це було 1030 років тому. Це є наше завдання як християн, як спадкоємців цього хрещення», – підкреслив глава УГКЦ.

Не всі «за»

Якщо УПЦ (КП), УАПЦ та УГКЦ позитивно налаштовані на те, що Україні буде надано Томос про автокефалію, то УПЦ (МП) іншої думки. В Івано-Франківській єпархії УПЦ (МП) відмовляються навіть коментувати це питання.

«Наразі ми не можемо коментувати щось», – коротко відповів представник УПА (МП) о. Василь Романюк.

Воно й не дивно, адже Московський патріархат повністю влаштовує нинішній статус церков в Україні. Про це в ефірі Радіо Свобода заявив речник УПЦ МП Миколай Данилевич.

«Помилково буде вважати, що ми проти автокефалії. Але на даний час рішення прийняте саме таке. Наша позиція – спочатку має бути єдність, а потім – Томос. Нам треба подолати церковне розділення, розкол, який є в Україні. Зараз зовнішні сили користуються цим поділом, який є в українському православ’ї. Зокрема Константинополь користується. Всі користуються. Тому рішення має бути у Києві. Не у Константинополі, не у Москві», – сказав він.

Який висновок буде прийнято у цьому питанні дізнаємося згодом.