рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Волонтерський хаб «Чисті серця» в Калуші вже два роки допомагає ВПО та військовим (фото)

рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

«Чисті серця» – благодійна організація, яка з 2018 року активно допомагає тим, хто цього найбільше потребує. З перших днів повномасштабного вторгнення «Чисті серця» стали волонтерським хабом, який об’єднав десятки небайдужих людей та організацій у прагненні допомогти українцям, які постраждали від війни.

Понад 200 волонтерів організації – медики, психологи, юристи, водії, соціальні працівники – працюють не тільки в Калуській громаді, а у в різних курточках України, зокрема й на прифронтових територіях.

В рамках престуру, організованого Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціації міст України, Версії побували у волонтерському хабі «Чисті серця» в Калуші, щоб познайомитись з людьми, які щодня долучають до допомоги людям, яких зачепила війна.

Очолює організацію Михайло Найда, учасник АТО та Національний волонтер ООН.

«Історія нашої організації розпочалася із 2018 року, але офіційно зареєструвались ми зареєстровані з вересня 2021. Свої зусилля ми спрямовували на допомогу людям похилого віку, дитячим будинкам, жінкам з дітьми у скруті. Робили все: збирали донати й речі, сортували одяг та взуття, пакували посилки і розвозили гуманітарні вантажі потребуючим», – розповідає Михайло Найда.

У перші дні тут стояли черги 300-400 людей

У лютому 2022 фокус уваги волонтерів фонду змістився на допомогу ВПО.

«З першого дня повномасштабного вторгнення надавали допомогу для людей, які постраждали, людей, які тікали від війни. У перші дні тут стояли черги 300-400 людей», – пригадує засновник БО «Чисті серця».

Волонтери на запити людей реагували миттєво – налагодили зв’язок з закордонними партнерами і оперативно старались закривати потреби людей, які постраждали від війни.

«З травня 2022 в нас з’явились психологи, потім юристи. Там і почався розвиток психологічної, юридичної та соціальної допомоги. Тепер до нас в місяць звертається не менше 500 людей. Вони приходять, заповнюють оцінку потреб і ми вже визначаємось, як і чим можемо їм допомогти. Дехто потребує гуманітарної допомоги, декому важливо прийти поспілкуватись. На початках в людей були різні потреби, здебільшого матеріальні та гуманітарні. Зараз люди переважно осіли, тож надважливою стала психологічна допомога», – додає Михайло Найда.

Ветерани – важливі

Зараз у фокусі уваги — психологічна та юридична підтримка ВПО та допомога ветеранам і сім’ям військових. Головним донором цього напрямку допомоги став Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ, Німецьке товариство міжнародного співробітництва).

«Понад місяць ми спілкувалися з німецькими донорами, пояснювали, чому допомагаємо ветеранам і військовим. Бо спочатку для них фінансова допомога військовим і взагалі слова «мілітарі», «ветеран» були табу. Але зараз вони вже зрозуміли наші цінності і слова «ветеран» для них уже означає «повага». Ми або поважаємо себе і співпрацюємо, або нам не по дорозі. В нас є хлопці, діти і люди похилого віку, які потребують допомоги. І якщо зарубіжні партнери цього не цінують – то нам не по дорозі», – додає Михайло Найда.

Допомога ВПО

63-річна Людмила – переселенка з Краматорська, вже понад рік живе в Калуші.

«Ми вже тут більше року живемо, переїхали з чоловіком. Донька в мене з Харкова, вони теж тут. Ми спочатку пів року були в Німеччині, а тоді переїхали сюди. Закордоном йде велика переоцінка цінностей. Коли були там – ми зрозуміли, що повинні бути поряд з найріднішими. Тому переїхали сюди, щоб бути ближче до доньки», – розповідає пані Людмила.

У «Чисті серця» приходить не вперше. Каже, що дуже подобається атмосфера центру і ставлення волонтерів.

«Коли ми реєструвались у ЦНАПі, нам порадили звернутись в ГО «Чисті серця» – так ми вперше сюди і потрапили. Донька працює, тому по гуманітарну допомогу не звертається. Зять – в ЗСУ служить. А нам коли телефонують, ми щоразу запитуємо, що в пакунку? Бо можливо є щось з такого, що ми маємо, а десь є більш нужденні люди і краще їм віддати. Бо часто бачу, що тут є сім’ї з діточками маленькими», – додає переселенка.

До Калуша вже звикли, місто стало для них другим домом.

«Мені дуже подобається в Калуші. От чоловік недавно на пару місяців їздив в Краматорськ, поглянути що там у нас. Бо ж своя хата там залишилась і він поїхав подивитись, чи там все ціле. На тому тижні дуже постраждав один дім на нашій вулиці – нема будинку, нема сім’ї… А мене от зовсім не тягне туди. Там від початку були прильоти і було дуже багато болю і страху… Тут уже якось все рідне стало», – додає пані Людмила.

Найбільше запитів на психологічну допомогу

В центрі «Чисті серця» працює щодня не менше 25 волонтерів. Керівницею психологічного напрямку є Іванна Гусениця.

«Я працюю з військовими і ветеранами ще з 2016 року, починала з Калуської спілки ветеранів АТО, де працюю і зараз. Працювала в реабілітаційному центрі «Джерело». З початком повномасштабного вторгнення почала працювати тут. Тут вирувало волонтерське життя, багато руху, ми об’єдналися. Я пригадую, що в 2014, в 2016 році не було ще такої довіри до психологів, особливо серед військових, ми стикалися з критикою, осудом, агресією, нерозумінням. Часто плутали, хто психолог, а хто психіатр, які їх функції. То наразі вже можу сказати, що всі стали більш свідомі. Ми отримуємо дуже багато запитів від діючих військових, ветеранів і їх родин за психологічною підтримкою. Звертаються не тільки місцеві, я надаю досить багато онлайн консультацій», – розповідає про роботу у волонтерському хабі Іванна Гусениця.

Зараз у центрі психологічну допомогу постійно надають п’ять фахівців. Так є психологи, які допомагають на волонтерських засадах.

«Треба пам’ятати, що військові та ветерани – це у першу чергу люди, і в них такі ж проблеми і питання, як і в цивільних. Війна, на жаль, додає травм, але й оголює попередній досвід. Тому приходять з різними запитами – про сім’ю, стосунки, реалізацію, проблеми втрати, життя з травмою, ампутацією, пошук сенсів життя. У мене 5 консультацій в день – і це всі ветерани та військові. Звертаються і ті, хто й зараз на фронті, серед них і військові психологи, військові медики, так і самі бійці. Бо це надзвичайно велике навантаження для людини. Метал не витримує, сталь не витримує, а ми – люди», каже Іванна Гусениця.

Психологи відмічають, що за останній рік стало значно більше звернень, аніж було на початку війни.

«Працюємо і з сім’ями військових – маємо як індивідуальні консультації, так і групові заняття: творчі, арттерапію, різні зустрічі», – додає психологиня.

Співпраця з фондом «Я Маріуполь»

Волонтерський хаб «Чисті серця» та фонд «Я Маріуполь» – давні партнери. У співпраці благодійні організації надають усю необхідну допомогу маріупольцям, які змушені були покинути рідне місто через окупацію.

«Я Маріуполь» – це мережа підтримки маріупольських переселенців по всій Україні. Кожний центр надає пул комплексної та системної підтримки, яка допомагає їм адаптуватися до нових обставин, подолати труднощі та розпочати життя з нуля.

«Ми єдине місто – не обласний центр, в якому відкрили центр «Я – Маріуполь». Це сталося після того, як гурт Kalush Orchestra зі сцени Євробачення на весь світ звернувся «Save Mariupol, save Azovstal now», – розповів міський голова Калуша Андрій Найда.

Олександр Любимов, представник фонду «Я Маріуполь» та працівник Маріупольської міської ради, керівник Маріупольського регіонального офісу простих рішень та результатів, розповів, що «калуські маріупольці» отримують різнопланову допомогу, і вже багато з них адаптувались на новому місці.

«В Калуші близько 200 маріупольців, в Івано-Франківську – декілька тисяч. В центрі працюють рекрутери, які допомагають шукати роботу маріупольцям. Люди адаптувались, називають себе «новими калушанами». 80% вже працевлаштовані, уже в перший-другий місяць по приїзду люди шукали окреме житло та роботу», – розповів Олександр Любимов.

Маріупольці Калуша активно долучаються до розробки плану відродження рідного міста після його звільнення.

«Зараз міська рада ініціювала проєкт Mariupol Reborn. Напрацьовується план та концепції відродження Маріуполя. Ми не чекаємо, поки Маріуполь буде звільнений, а вже розробляємо концепції. Зараз відкриті три офіси – у Варшаві, Львові та Дніпрі, заручились підтримкою Ради європейських міст, яка допомагає в проєкті, як відродити Маріуполь після його звільнення. План розписується на 10 років, залучені відомі світові архітектори. Є багато питань, на які шукаємо відповіді. До прикладу, як бути з драмтеатром, в якому загинули до тисячі людей? Відбудовувати його чи залишати, як меморіал? Ми в своїх центрах організовуємо круглі столи, на які приїжджає мер, його заступник і ми з маріупольцями обговорюємо їхнє бачення відродження рідного міста. Всі дуже активно долучаються, бо всі хочуть повернутися додому», – додає Олександр Любимов.

Юридична допомога

Юристка Ірина Крамчанінова переїхала у Калуш з Харкова – живе тут з дітьми від початку березня 2022 року. У «Чисті серця» спочатку прийшла за допомогою, а згодом і сама приєдналась до команди волонтерів.

«Я спочатку прийшла сама отримувати допомогу і мене дуже зачепила ініціатива. Ллюди горять тим, чим вони займаються. Для мене це важливо, тому я запропонувала свою допомогу. І нас таких було багато – хто чим вміє займатись, той і намагався тим бути корисним». – пригадує Ірина Крамчанінова.

Зараз вона працює за фахом. Приєдналась як експертка з юридичних питань та стратегування до команди Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України та надає юридичні консультації в ГО «Чисті серця».

«Найчастіші потреби, з якими звертаються у наш центр – це працевлаштування, оформлення землі, спадщини на окупованих територія. Також багато питань з майном на окупованих територіях. Але зараз питання ВПО не дуже відрізняються від питань місцевих мешканців – люди розлучаються, призначають аліменти. Я консультую, допомагаю складати позовні заяви, допомагаю з переліком документів, перенаправляю, коли потрібно – допомагаю, якщо люди стикаються з неотриманням відповідей. Допомагаю, якщо є випадки домашнього насильства, шахрайства». – розповідає про свою роботу в ГО «Чисті серця» Ірина Крамчанінова.

Серед тих, хто часто звертається за юридичною допомогою чимало ветеранів.

«Допомога військовослужбовцям, ветеранам і членам їх сімей в юридичному плані – це не тільки наш пріоритет. Так має бути в кожній сфері. Бо малу яку зі сфер нашого життя не зачепила війна», – додає юристка.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Як Юліана Мазна релокувала свою книгарню-кав’ярню до Івано-Франківська

Юліана Мазна — підприємниця з багаторічним досвідом, яка релокувала свій бізнес до Івано-Франківська. Раніше вона відкрила книгарню-кав’ярню в Чернігові, а тепер успішно розвиває її на новому місці.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
24 лютого

У Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині, 24 лютого оголосили днем тиші

24 лютого у Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині оголошують днем тиші. Аби вшанувати військовослужбовців та полеглих у російсько-українській війні.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Прикарпатська команда виборола 30 медалей на Іграх Нескорених (фото)

Прикарпатська команда, у складі 35 ветеранів та військових здобула 30 медалей на Іграх Нескорених 2025.

ПЕРЕГЛЯНУТИ