IMG_7250

Насправді, популяція ворон у відпочинковій зоні залишається сталою вже протягом десятиліть. Тим не менше, з року в рік цю проблему піднімають. Цьогоріч на сайті «Електронні петиції до влади м. Івано-Франківська» навіть зареєстрована петиція під назвою “Прогнати” ворон з міського парку».

В петиції (орфографія, пунктуація й стилістика оригіналу збережена – ред.) написано наступне: «Мабуть у кожного з вас, гуляючи по нашому міському парку, пролітала в голові думка: “Надоїли ці ворони, кар і кар”. І справді, якщо ви звертали увагу, їх в нашому парку незліченна кількість. Матусі з дітьми немають можливості спокійно погуляти парком, бо в кращому випадку на них впаде гілка з дерева, яка зламається під вороною, а в гіршому – та ще й нагадить на голову. Думаю в багатьох з вас таке траплялось. Чому ніхто неконтролює їхню чисельність? Так, вони занесені в червону книгу, вбивати їх неможна, але вибачте, з такими темпами в парк скоро неможливо буде зайти! Є ж інші методи вигнати цих птахів. Колись просто з дерев скидали їхні гнізда й вони вже немали “домівки” й змушені були летіти геть. Прошу Владу звернути увагу на це питання, яке турбує не одну тисячу населення нашого міста!»

На перший погляд вирішення проблеми може здатися простим. Позбивати гнізда, постріляти ворон. Найбільш радикальні пропонують позрізати старі дерева й посадити низькорослі. При цьому не враховується (і про це мало хто знає), що дерева в парку висаджувалися за певною (симетричною) схемою.

Втім, проблема існує і «Версії» звернулися до директора парку Руслани Василюк за роз’ясненням того, які заходи планує застосувати парк, щоб, якщо не усунути, чи, бодай, пом’якшити проблему.

Як ви плануєте вирішувати питання з воронами на території міського парку?

Це питання вивчалося, брався до уваги досвід інших міст України. Зважувалися всі за й проти. Насправді, питання достатньо важке – тут дуже багато цих самих «за» і «проти». Перед тим як застосовувати якісь методи, ми повинні пересвідчитися, що вони не викличуть в суспільстві якогось негативного резонансу.

Наприклад, кронування дерев викликає в громади негативну реакцію, хоча це й прийнятна практика. Отже, для парку такий метод ми відкидаємо. Збивати гнізда? Цей засіб не є довготривалим. Є фірма в Івано-Франківську, яка пропонує відстріл, але тут виникає питання, наскільки це гуманно і як до цього поставляться відвідувачі парку.

Ми працюємо над цим питанням і будемо радитися зі спеціалістами, які методи краще застосовувати.

IMG_7254

Пропонують дерева замінити на низькорослі…

Міський парк – це пам’ятка паркового мистецтва, тому ми не можемо застосувати вирубку дерев, це зрозуміло. Шукаємо методи, шукаємо засоби. Щось робити точно будемо.

Можливо, потрібно просто мити алеї?

Ми відмивали. Перед днем народження Тараса Шевченка, наприклад, але цього вистачило лише на кілька днів. Щодня мити затратно.

Є спеціальні прилади для відлякування ворон. Вони імітують крик хижих птахів. Не думали про те, щоб застосувати подібні засоби?

Про такий метод є неоднозначні відгуки, тому що звуки такі, що можуть налякати і людей. Особливо дітей. А якщо врахувати, що в парку прогулюються мами з візочкам, з маленькими дітьми. Якщо ми будемо це включати, то кого ми розженемо в першу чергу? Щоправда, ми зараз налагоджуємо контакти з тими, хто все ж застосовував подібні засоби. Зокрема, ми зв’язалися з одеситами, щоб вони повідомили наскільки такий спосіб відлякування дієвий та ефективний.

Наскільки відомо, ворони харчуються на смітниках. Можливо в цьому проблема?

Ми подивимось де найближчі контейнерні майданчики біля парку й спробуємо добитися, щоб вони були закриті. Можливо таким методом спробуємо вплинути на ситуацію. Хоча ця проблема така сама давня, як парк. Але, звичайно, бодай на центральних алеях це питання якось треба намагатися вирішити.

Позиція директора міського парку Руслани Василюк цілком зрозуміла. Автор цих рядків пригадує як в 60-х роках минулого століття на центральну алею парку з’їхалось кілька пожежних машин і пожежники з висувних драбин позбивали всі до одного воронячі гнізда. Де баграми, де струменями води з бранспойту. Минуло півстоліття, а проблема залишилася.

Є ще зворотня сторона медалі в боротьбі з воронами. Якщо знищувати ворон і гнізда в одній пташиній колонії – в іншій збільшується кладка яєць. Таким чином ворони регулюють свою чисельність.

Популяція цих птахів напряму зв’язана з джерелами харчування (сміттєзвалища) і з кількістю пацюків, цих наземних конкурентів ворон. Чим менше ворон – тим більше пацюків.

Кого виберуть мешканці Івано-Франківська – ворон чи пацюків?