А для того, щоб горяни розібралися з нюансами обігу коштів громади, експерти Громадського Партнерства “За прозорі місцеві бюджети” в рамках Програми DOBRE розробили для Білоберізької ОТГ бюджет для громадян.
Бюджет для громадян – це описаний простими словами та з використанням візуалізованих даних документ, призначений для поширення у громаді. Основна його мета, за твердженням експертів – доступно пояснити мешканцям, звідки у громаду надходять гроші, та на що вона їх використовує.
“Була проведена роз’яснювальна робота в цьому році. Проаналізовані як доходи, так і видатки бюджету. Представники Центру політичних студій з діаграмами розписали, як і куди розподіляються кошти. В людних місцях ці матеріали роздавали і пояснювали, як люди можуть впливати на формування бюджету”. – розповів у коментарі Версіям Василь Пилип’юк, заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Білоберізької сільської ради ОТГ.
За словами чиновника, у бюджеті для громадян розписано стадії бюджетного процесу, структуру доходів та видатки.
“Ця справа потрібна тому, що люди не розуміють, що, скажімо, як є освітня субвенція, то її можна використати лише на освіту, – пояснює Василь Пилип’юк. – Її не можна спрямовувати ні на бюджет розвитку, ні на дороги. Так само і медична субвенція – її можна використати тільки на медичну галузь. Крім того, що цей бюджет розроблений для громадян, у нас в цьому році вже затверджений і запрацював бюджет участі. Це також одна із форм участі громадян в управлінні фінансами та прийнятті рішень у розпорядженні коштами. Прийнята цільова програма бюджету участі для Білоберізької ОТГ. Розроблений регламент. Ми були одними із перших, хто проводив голосування на онлайн платформі “Громадський бюджет””.
У бюджеті участі Білоберізької ОТГ було заплановано 20 тисяч, по 5 тисяч на кожен населений пункт. Цього року з кожного населеного пункту надійшло по 1 проекту. Тож на наступний рік місцева влада планує закласти більше суму в бюджеті.
“Були проекти придбання спортивної форми для Білоберізької школи, там є гурток по заняттю футболом. Також – облаштування спортивної кімнати у Хороцівському НВК. У селі Устеріки – облаштування автобусних зупинок. У селі Барвінкове – облаштування громадського простору в будинку культури. Ці проекти вже пройшли голосування, в цьому році вони реалізовуються. А на 2019 рік при складанні бюджету починається бюджет участі 2019 року”, – додав посадовець.
Білоберізька громада стала третьою на Прикарпатті, де презентували бюджет для громадян. Також у громаді були зібрані пропозиції до бюджету на 2019, які будуть передані місцевій владі.
Крім того, громадяни, хто не зміг подати пропозиції під час акції, можуть це зробити онлайн за посиланням: https://goo.gl/sdLqfx