Вийшла у продаж книга “Автентичне вбрання та мода передмістя Косова 1920-х – 1950-х років” авторства Вікторії Яремин та Лідії Маречко. Науково-дослідне видання присвячене одяговим традиціям чотирьох сіл: Вербовця, Старого Косова, Смодної та Черганівки Косівського району Івано-Франківської області.
70 сторінок книги містять понад 120 ілюстрацій. Матеріали книги зібрані під час дослідницьких експедицій авторок – співробітниць Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини (філії Національного музею НМГП імені Й. Кобринського). Видання містить столітні світлини з родинних альбомів місцевих мешканців, кольорові фото вбрання та детальні описи локальних одягових традицій. Більшість знімків опубліковано уперше.
Книга оформлена у стилістиці глянцевого журналу. Поряд із світлинами місцевих мешканців у святкових строях представлені фото автентичного одягу та аксесуарів з музейних та приватних збірок.
Крім цього, у дослідженні приділено увагу головним уборам, зачіскам та взуттю. Розглянуто видозміни елементів народного вбрання під впливом міської моди та запозичень традицій сусідніх населених пунктів. Розповідь доповнюють цитати місцевих мешканців колоритною народною говіркою.
Впевнені погляди, статичні пози, вигадливо оздоблене вбрання та колоритні аксесуари – такими постають гуцули на світлинах початку ХХ століття. Візит до фотографа був для селян особливою подією. Вдягали найкращий одяг та найдорожчі прикраси. Хто бачить такі фото вперше, дивується, наскільки різноманітним було декорування народного одягу. За виглядом вбрання дослідники історії Гуцульщини визначають, жителі якої місцевості зображені на світлині. До середини ХХ ст. селяни були досить консервативними у питаннях моди: кожне село мало власну впізнавану стилістику одягу. Вбрання було своєрідним маркером – «свій» ти чи «чужий». Тому, було не прийнято вдягати міський одяг. Якщо дівчина після заміжжя переїжджала у інше село, то з часом «переходила» на місцеву моду, – розповідають на сторінці Книга Автентичне вбрання та мода передмістя Косова.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!