Вимагання коштів та відмова у наданні медичної послуги – найчастіші скарги, які надходять від пацієнтів з Івано-Франківщини.
Про це під час обговорення моніторингу Національною службою здоровʼя України щодо дотримання умов договору закладами охорони здоров’я Івано-Франківської області в межах Програми медичних гарантій повідомила голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.
Загалом на медзаклади Івано-Франківської області надійшло понад 140 скарг, з них 30 – з початку 2024 року.
«29% усіх скарг, які найшли до НСЗУ на медзаклади Івано-Франківської області – це вимагання коштів за надання медичних послуг, витратних матеріалів та лікарських засобів, передбачених ПМГ. 25% – відмова в наданні медичних послуг. 19% – надання неякісних медичних послуг та 9% – неетичне поводження з пацієнтом», – розповіла Наталія Гусак.
Голова НСЗУ відмічає, що частіше скарги надходять з великих міст, рідше – з маленьких містечок чи селищ.
«Складно скаржитися в малих містечках на лікарні, бо там можуть працювати родичі чи знайомі. З іншого боку, а чи морально в лікарні виписувати ліки, які пацієнт має купити сам, якщо вони є проплачені від НСЗУ», – додає Наталія Гусак.
До трійки медзакладів, на які надійшло найбільше скарг увійшли:
• Центр первинної медичної допомоги Івано-Франківської міської ради,
• Івано-Франківська обласна клінічна лікарня
• Коломийська районна лікарня.
«Якщо від пацієнта вимагають оплату за ліки, послуги чи витратні матеріали у медзакладі, який має договір з НСЗУ, відмовляють у наданні медичної допомоги, або надають її не в повному обсязі – це вагома причина звернутися зі скаргою», – додають в НСЗУ.
Як пацієнту залишити скаргу?
Звернутися зі скаргою до головного лікаря.
Якщо головний лікар не вирішує проблему – звернутися зі скаргою до місцевого департаменту охорони здоровʼя.
Залишити скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ в розділі Громадянам або за безкоштовним номером контакт-центру 16-77. Оператор гарячої лінії зафіксує скаргу та допоможе оформити звернення.
Також можна надіслати офіційний лист на електронну пошту info@nszu.gov.ua чи поштову адресу НСЗУ: проспект Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073.
Що варто вказати в скарзі?
«Зазначте прізвище, ім’я та по батькові пацієнта, дату народження. Зазначте дату події, викладеної у скарзі. Правильно вкажіть назву лікарні. Напишіть посаду, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка вимагала оплату за медичні послуги, ліки чи інші матеріали чи відмовлялася надати послугу. Детально опишіть ситуацію, яка з Вами сталася. За можливості зазначте суму коштів, яку вам довелось витратити, або яку з вас вимагали. За наявності додайте копії чеків на ліки чи медичні послуги. Вкажіть свої контакти, які допоможуть з вами зв’язатися: номер мобільного чи стаціонарного телефону, електронну адресу, поштову адресу», – додають в НСЗУ.
Аби скарга мала позитивний результат, важливо надати якомога більше фактів та доказів вимагання коштів (чеки, фото чи відео, імена медпрацівників, які вимагали кошти). Це допоможе встановити факт вимагання та повернути пацієнту кошти.