Дайан Се з Китаю зовсім не стурбована тим, що не відчуває сексуального потягу, і не може уявити, що колись вступить з кимось у сексуальні відносини.
“Я ніколи не знала, що таке – хотіти з кимось сексу”, – говорить вона.
“Але думаю, що бути вільною від сексуального потягу зовсім непогано, оскільки, на мою думку, секс насправді позбавлений сенсу”.
У Китаї немає точних даних про те, скільки людей ідентифікують себе як асексуалів. У Британії, наприклад, за підрахунками канадського професора психології Ентоні Богерта, асексуали становлять близько 1% дорослого населення країни, пишуть Версії з посиланням на BBC.
Якщо брати до уваги ці підрахунки і те що в Китаї понад мільярд людей у віці старше 20 років, то кількість асексуалів, на думку китайських дослідників, становить приблизно 11 мільйонів людей.
Асексуали в Китаї активно спілкуються на онлайн-форумах у соцмережах. Вони регулярно обмінюються досвідом і навіть створили свій словник.
Розуміння власної асексуальності
Для Дайан з Шанхаю та інших жінок-мешканок Китаю, які відносять себе до асексуалів, цей статус – це їхня соціальна орієнтація.
Це не схоже на целібат, який є свідомим вибором або сексуальною дисфункцією (тоді люди страждають через відсутність сексуального потягу).
Дайан трохи понад 20 років. Вона вчилася в Гонконзі, Великій Британії та Нідерландах.
Вперше вона відчула свою асексуальність після побачення з хлопцем з Нідерландів, з яким познайомилася в університеті.
Її збентежило, що у неї не було жодних сексуальних відчуттів перед побаченням, попри те, що вона отримувала задоволення від романтичних почуттів. Тоді вона почала шукати симптоми свого стану в інтернеті.
Так вона натрапила на найбільшу в світі онлайн-спільноту асексуалів, мережу AVEN (Asexual Visibility and Education Network). Прочитавши визначення поняття “асексуальність”, Дайан зрозуміла, що це про неї.
“Кожна дівчина в моєму оточенні просто божеволіла щодо знаменитостей, хлопців, романтичних побачень, а в мене нічого подібного не було”, – пояснює вона.
За словами Дайан, їй як китаянці було дуже складно розповісти батькам про те, що вона асексуальна. У китайській культурі велике значення надається сім’ї, і батьки дуже непокояться через те, що їхні діти можуть залишитися неодруженими і бездітними.
Сильний тиск влади
Необхідність створити родину і народити дітей пропагується і самою державою, влада у Китаї серйозно стурбована демографічною кризою.
Особливе занепокоєння викликає надлишок у країні чоловіків, що утворився в результаті запровадженої у 70-х роках минулого століття політики однієї дитини і практики абортів за гендерною ознакою. Багато з них не зможуть знайти собі наречену.
“Я багато разів намагалася розповісти про все батькам. Зрештою, мама зрозуміла мене і пообіцяла не штовхати мене до шлюбу, в якому я буду нещасна. Але мій батько дуже впертий. Він думає, що якщо я буду зустрічатися з кимось, хто мені подобається, я зможу відчути до цієї людини і сексуальний потяг”, – говорить Дайан.
У Китаї людей, які вважають себе асексуалами, часто звільняють з роботи після упереджених розпитувань. І попри те, що в країні проводяться деякі дослідження феномену асексуальності, інформації про це явище недостатньо.
Пастка
Дайан – одна з багатьох китаянок, які переглядають не тільки своє ставлення до сексу, але й до цінності шлюбу та материнства.
“Я думаю, що інститут шлюбу не приносить жінкам жодної користі, насправді для них це величезна пастка”, – говорить Дайан.
“Якби люди могли розмножуватися без шлюбу і сексу, у них було б більше особистої свободи”, – вважає вона.
Я закінчую інтерв’ю з Дайан питанням, чи думала вона про можливість побудови з кимось романтичних відносин і чи відчуває вона себе самотньою.
Вона каже, що у неї є близькі друзі, але вона думає, що буде самотньою до кінця життя, тому що їй буде складно зустріти такого ж асексуала, як вона сама, з яким вона могла б мати стосунки.
Романтичний чи “аромантичний”?
Внаслідок появи все більшої кількості онлайн-спільнот асексуалів, асексуальність стає все більш відомою в Китаї як вид сексуальної орієнтації.
У соцмережі Douban в групі, присвяченій асексуальності, понад 10 тисяч учасників. У популярних китайських додатках Zhihu, WeChat і QQ число асексуалів у відповідних спільнотах вимірюється десятками тисяч.
У Китаї навіть з’явилися сайти знайомств і шлюбні сайти для асексуалів, наприклад, www.wx920.com.
Професорка Дей Вонг останні 5 років вивчає сексуальні меншини в Китаї.
Її дослідження присвячене різноманітності способів ідентифікації власної асексуальності.
За словами пані Вонг, є кілька категорій асексуальності, але їй здається, що потрібно збагатити класифікацію в діапазоні між сексуальністю і асексуальністю.
Романтичні асексуали не відчувають сексуального потягу, але відчувають романтичні почуття. Деякі використовують термін “платонічна любов”, щоб описати цей різновид почуттів. Можна бути гетероромантиком, гоморомантиком або біромантиком.
Є ще панромантики, які відчувають романтичний потяг до інших людей, незалежно від їхньої статі та сексуальної орієнтації.
“Аромантичні” асексуали можуть або визнавати для себе можливість дружби, або відкидати прихильність до людей в принципі, зокрема, до членів сім’ї та батьків.
Сюй живе в Пекіні, вона відносить себе до панромантичних асексуалів, про що й повідомила в університеті своєму хлопцеві, який не є асексуалом. Вони досі разом.
“Він поважає моє бажання не вступати в інтимний зв’язок. Мене такі відносини влаштовують”, – говорить Сюй.
“Я не відчуваю, що займатися сексом було б приємно, але мій хлопець гетеросексуал, у нього є сексуальне бажання, тому нам було важко знайти рішення”.
Сюй виглядає оптимісткою і не думає, що її асексуальність створить для неї труднощі.
“Я не думаю, що це хвороба, можна жити щасливо, будучи асексуалами. Не потрібно шукати в цьому патологію”, – говорить вона.
Однак їй ще належить повідомити про це батькам. Вона пояснює, що одного разу вже намагалася, проте батьки тоді лише жартували.
Стигми
За словами професорки Вонг, асексуальні жінки стикаються з певними проблемами у китайській культурі.
Відповідно до проведеного у 2015 році онлайн-опитування китайських асексуалів, 80% респондентів склали жінки, чимало з них – з університетською освітою.
“У Китаї після реформ відкрилося багато клінік щодо підтримки сексуального здоров’я, з упором на важливість гармонійного шлюбу. Тому якщо ви не відчуваєте сексуального бажання, вас засудять і затаврують, оскільки ви погрожуєте сімейній гармонії та соціальній стабільності”, – пояснює Вонг.
В онлайн-групах асексуалів, за спілкуванням в яких спостерігає професорка Вонг, вона зустрічає гетеросексуальних чоловіків, які говорять щось на кшталт: “Якщо ти займаєшся зі мною сексом, ти відчуєш себе інакше”.
“Це насправді форма сексизму – сама ідея, що чоловіки краще займаються сексом і можуть навчити вас, як бути сексуальною жінкою”, – вважає вона.
Зараз в Китаї спостерігається зростання кількості родин без дітей, в яких заробляють обидва партнери.
Це ідеал родини для деяких асексуальних пар – відносини з перевагами шлюбного союзу, але без сексу.
Онлайн-форуми асексуалів надають цим людям можливість спілкування з іншими асексуалами, часто – вперше в житті.
Гуо Сюй згадує про свою університетську зустріч з гоморомантичним асексуалом, який розповів їй, що йому не було з ким поговорити про свої почуття і самоідентифікації.
“Я була дуже зворушена його розповіддю, тому що саме так відчувають себе багато асексуалів – як ніби ми маємо приховувати цю інформацію про себе”.
Сюй підкреслює важливість можливості розповісти про себе і бути прийнятою іншими людьми.
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!