Запровадження мовної інспекції в Івано-Франківську зумовлене тим, що у місті побільшало російської мови. Наразі майже 50 людей зголосилися на таку ініціативу. Як працюватимуть та які функції виконуватимуть мовні інспектори в Івано-Франківську?
Про це міський голова Руслан Марцінків розповів під час інформаційної передачі на YouTube-каналі “Говорить великий Львів”.
Руслан Марцінків зазначив, що мовним інспектором може стати будь-яка людина. Працюватиме вона на громадських засадах та робитиме зауваження тим, хто буде розмовляти в публічному просторі російською. А ще популяризуватимуть безкоштовні курси української мови.
“Ми спиталися, чим би мали займатися в першу чергу інспектори. Ну різні були ідеї, але найбільше люди підкреслюють, популяризацію курсів вивчення української мови й обслуговування в громадських місцях. Тобто, мова іде про кафе, магазини, театр та інші споруди”, — сказав Марцінків.
При потребі, робитимуть зауваження навіть посадовцям.
“То є певні категорії, які передбачені законом. Тобто якщо це буде посадовець, і так як ця особа виконує свої обов’язки, то вона зобов’язана розмовляти державною мовою. Якщо вона це не виконує, то можна посилатись на відповідні документи і фіксувати такі факти”, – зазначив Марцінків.
Положення щодо діяльності мовних інспекторів на виконавчому комітеті ще не затвердили, проте майже пів сотні людей зголосилися ними бути.
“Ми для того і зробили гарячу лінію 1570, де можна такий факт зафіксувати. Навіть людина, не просто інспектор може зателефонувати, що такі факти є. У відповідь ми будемо вживати відповідні заходи. Надіємось, що і мовні інспектори і просто люди будуть телефонувати та говорити. До речі, франківці активні, неодноразово у соціальних мережах я бачу, що активно роблять зауваження. Але ця ініціатива, вона покликана більш організовано це зробити, так щоб з одного боку ми не порушували законодавство, але з іншого боку стійко стояли, що єдиною державною мовою є українська”, – зазначив Марцінків.
Якщо люди реагуватимуть на зауваження агресивно, то мовні інспектори викликатимуть поліцію.
“Однозначно толерантно будуть робити зауваження. Будуть казати про те, що ми просимо вас розмовляти державною мовою і популяризувати, казати, якщо вам важко говорити українською мовою, то є онлайн-курси, є звичайні курси української мови, пройдіть навчання і вам буде легше спілкуватися українською мовою”,- розповів Марцінків.
Нагадаємо, 9 вересня міський голова анонсував створення мовної інспекції в Івано-Франківську. Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь прокоментував ініціативу Марцінківа щодо мовних інспекторів в Івано-Франківську.
“Міський голова має право створювати робочі групи для перевірки дотримання мовного закону”, – наголосив Кремінь.
За словами Тараса Кременя, під час зустрічі з Русланом Марцінківим обговорювалося впровадження в Івано-Франківську до Дня української писемності та мови комплексної мовної програми. Вона мала б включати моніторингові дослідження, перевірки дотримання мовного закону в різних сферах, створення мовних курсів та розмовних клубів.
До слова, безкоштовні курси української мови запустили ще у 2022 році. З того часу до них доєдналися понад тисячу охочих.
Наразі отримати інформацію про безкоштовні курси української мови в Івано-Франківську можна за телефоном: 067 648 82 04 (Галина) та онлайн група: 095 101 98 28 (Ірина).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
В Івано-Франківську майже 50 людей зголосилися бути мовними інспекторами – міський голова