policia-if111

«Репортер» побачив, як майбутні копи готуються до служби.

Появу патрульної поліції на вулицях Франківська міністр внутрішніх справ Арсен Аваков анонсував ще влітку минулого року. Вже на початку вересня міністр приїхав сюди сам і оголосив початок набору в нову поліцію. Конкурс був неймовірний – 27 осіб на місце, загалом анкети подали понад 5000 осіб, 60 % мали вищу освіту, дівчат – 37 %, «старих» працівників МВС було лише 6 %.

Після завершення терміну подачі анкет на охочих чекало чимало випробувань: складні комп’ютерні тести на логічне мислення, військово-лікарська комісія, іспит з фізичної підготовки… Найскладнішим етапом відбору стали співбесіди кандидатів у поліцію з психологами, громадськими діячами, столичними поліцейськими і тактиками. Після кожного етапу когось відсіювали. В результаті можливість стати поліцейськими отримали 220 людей, проте до завершення навчання їх залишилось тільки 208.

Навчальний процес для пат­рульних розпочався 12 листопада. Курсанти штудіювали адмі­ністративне та кримінальне право, правила дорожнього руху, основи документознавства, їх учили толерантності та стресостійкості. Загалом – 25 предметів, вивчення десяти з яких закінчилося іспитом. Окрім того – стройова підготовка.

Серед курсантів доволі різношерстий народ. Проте всі єдині в одному – прагненні до змін.

«Усі говорять про зміни, у «Фейсбуці» щось там коментують, мовляв, і те не так, і те не так. А тут ти розумієш, що маєш реальну можливість щось змінити», – каже, наприклад, колишній документознавець, молода мама Олександра Бабецька-Гусєва, яка до навчання в поліції була в декретній відпустці.

Окрім ввічливості, майбутні патрульні вміють і «дати по шапці» – недаремно ж відточували бойові прийоми

policia_if_22222

300 тисяч куль

Один із основних напрямків підготовки – стрільба. Стріляють курсанти бойовими патронами з пістолета «Форт-17». Незважаючи на те, що курс навчання майбутні патрульні вже пройшли, для них організували факультативні заняття.

Керівництво дозволило «Репортеру» зайти в тир, де хлопці й дівчата вдосконалювали навики стрільби. Але фотографувати – не можна.

«У тій стіні – 150 кг металу, – показує рукою викладач стрільби Василь (прізвища просили не писати). – Там 300 тисяч куль. За три місяці майбутні поліцейські вистріляли більше набоїв, аніж курсанти МВС за чотири роки навчання».

У тирі – сувора техніка безпеки. Заходять двоє курсантів, підписуються про інструктаж, про отримання бойових набоїв. Одягають поясні системи, кладуть пістолет у кобуру, а після цього споряджають патронами два магазини. Одягають навушники, чітко виконуючи команди керівництва, доволі впевнено стріляють по мішенях. Практично всі кулі влучають у мішень. Одна дівчина з чотирьох набоїв три вистрілила в десятку. Щоправда, вона колишній працівник МВС…

Майстерність стрільби курсантів відшліфовує учасник АТО та боєць спецпідрозділу Сергій.

«Хочемо, аби ці патрульні дос­конало вміли користуватись бойовими пістолетами, тому стріляємо в умовах, максимально наближених до реальності, – каже він. – Стріляємо з близької відстані, відпрацьовуємо різні вправи. Серед них – бойова перезарядка, бо вміння швидко замінити магазин з набоями інколи рятує життя».

Кожен курсант має біля себе книжечку – «Закон України «Про національну поліцію». Між собою жартують, що це тепер їхня Біблія. І декламують напам’ять статтю 46 – «Застосування вогнепальної зброї». Тренери наголошують, що зброю треба застосовувати лише у крайніх і визначених законом випадках, бо патрульні потім «матимуть купу відписок».

Поясна система поліцейського – кайданки, кийок, пістолет

policia_if_33333

Сила в усмішці

Обов’язковою для вивчення патрульними є й тактична підготовка. Один із тренерів – Віталій Коркус. Чоловік працював поліцейським у Києві, а його навчали копи з Канади. Тепер він передає свій досвід франківцям.

«Дуже важливо вміти працювати в парі, – каже тренер. – З курсантами ми відпрацьовуємо підходи до автомобіля, затримання порушника на вулиці, захід у будинок і багато інших тактичних вправ, які вони потім щоденно використовуватимуть».

Наприклад, Коркус вчить курсантів, з якого боку підходити до автівки, де потрібно стояти, що говорити. Окрім ввічливості, майбутні патрульні вміють і «дати по шапці» – недаремно ж відточували бойові прийоми.

«Хлопцям кажемо посміхатись, а дівчат просимо бути стриманими. Але застосувати фізичну силу можуть навіть і дівчата. Навіть гарні. Крім того, всі вміють користуватися гумовими кийками, тож навіть здорові чоловіки в разі чого зможуть відчути силу навчання патрульних», – усміхається Віталій Коркус.

Готовність до старту

Для франківських патрульних передбачили 21 автомобіль «Тойота Пріус»: три – для керівників Управління патрульної служби міста, а 18 «пріусів» цілодобово патрулюватимуть вулиці. У кожному авто встановлять планшет із системою «Цунамі», завдяки якій патрульні зможуть оперативно реагувати на ситуації та контактувати з диспетчером. Так само копи поліцейські матимуть можливість просто із свого службового авто перевіряти документи водія та чи не на викраденій машині він їздить.

В патрульному екіпажі працюватимуть двоє людей, а вночі – троє. Напарників обирають ротний разом із командирами взводів. До слабшої дівчини підбирають сильнішого хлопця, до колишнього студента – досвідченішого юриста. Усі мають посвідчення водія та пройшли практичний курс їзди на патрульному «Пріусі».

А от за яким графіком працюватимуть патрульні – поки невідомо. Поліцейські з Києва розповідають, що їм графік роботи змінювали, тому навіть не беруться прогнозувати, як працюватимуть їхні франківські колеги. А от розмір зарплати не приховують – вісім тисяч гривень.

Не всі, хто пройшов курс полісмена, працюватимуть на вулиці. Одразу зауважимо, що піших пат­рулів не буде. Проте хтось буде займатися адміністративною роботою, а хтось – моніторингом. У батальйоні патрульної поліції створили чотири роти, по 52 людини в кожній. Куратори кажуть, уже є охочі займатися адміністративною роботою. І ще одна важлива деталь: офіс Управління патрульної служби міста Івано-Франківська буде на околиці – вулиця Юності, 23 (саме за цією адресою працювало обласне управління нині ліквідованої ДАІ).

Хто стане керівником патрульної поліції в Івано-Франківську, просять до прийняття присяги не розповідати. Подейкують, що ним буде поліцейський з Хмельницька, і звати його Дмитро. Між собою одні курсанти називають його «Дядя Стьопа», інші – Хайтауером. Це через високий зріст. Але всі стверджують одне – він класний. Командира батальйону та його заступника куратори також поки не називають – ще нема офіційного призначення.

Що ж стосується матеріального забезпечення, то курсанти ще чекають на нову форму – її теж ще немає. Але кожен, окрім комплектів форми, отримає і поясну систему – ремінь із додатками, на ньому кріпитимуться гумовий кийок, кайданки, кобура для пістолета та запасний магазин.

Вже до кінця тижня, окрім форми, поліцейські мають отримати відеореєстратори і засоби зв’язку. Окрім нагрудних жетонів, матимуть і посвідчення працівника МВС. Проте їх курсантам дадуть безпосередньо перед прий­няттям присяги.

Присягу майбутні поліцейсь­кі прийматимуть уже в неділю, 31 січня, приблизно о другій годині дня. Місце для цього ще обирають – або біля облмуздрамтеатру, або біля Білого дому. Одразу після прийняття присяги о восьмій годині вечора перша рота батальйону патрульної поліції приступить до виконання своїх обов’язків.

«Хвилююся, аби суспільство прийняло нас і люди хоча б не показували скептичного ставлення. Ми ж працюємо для людей, тому просимо до себе поваги і розуміння», – каже курсант Тетяна Кравців, для якої недільний вечір стане першим чергуванням.

…Рекомендуємо водіям-порушникам та пішоходам чемно слухати франківських поліцейських. У тому випадку, якщо вимогу патрульних «Вийти з автомобіля!» водій проігнорує, його заблокують і вже далі за справу візьметься спецпідрозділ поліції особливого призначення «Корд». Але це так, між іншим. А поки франківські копи навчені бути ввічливими і доброзичливо ставитись до людей.