Ми живемо в цікавий час – час кризи та демонтажу індустріальногоі зародження інформаційного суспільства. Звичайно, що на глобальні процеси ми тут, в Івано-Франківську, впливати можемо мінімально, але свій «поліс» (за зразком античного), із своїми особливостями, комфортом, інвестиційною привабливістю, якістю життя, – розвивати мусимо.

Реалії такі, що цивілізований світ більше не рухають у майбутнє «пролетарські колективи», а тим більше не «селянські колгоспні громади». Цивілізований світр ухає вперед клас інноваторів, – людей, спроможних продукувати ідеї та реалізовувати їх у практиці. Такі люди тепер не одинаки як у ХІХ столітті, вони створюють найпродуктивніший, наймобільніший і найпрогресивніший прошарок населення в країнах Заходу. Вони ж, до речі, кінцево створюють і високооплачувані робочі місця для робітників промисловості та аграрного сектору.

Якщо в свій час «геній-одинак» Генрі Форд міг, створивши конвеєр, отримати конкурентну перевагу – створити індустріальний прорив до небаченої раніше продуктивності виробництва, то сьогодні серед аналітиків йде мова про те, що в світі наступає «економіка талантів».

Наприклад, всі неодноразовочули про Силіконову долину – науковий технопарк у Каліфорнії. Звичайно ж, сьогодні досягнення їхнього рівнязвучить фантастикою, але і вони колись розпочиналися із науковихрозробок у гаражі студента на прізвище Пакард, де він із своїм колегою на прізвище Х’юлетт у 50х роках дали початок розвиткукомпанії HP (Х’юлетт-Пакард), техніка якої ймовірно використовувалася чи не кожним із читачів.

Саме середовище Силіконової долини є благодатним для Appleі Microsoft. Саме синергія середовища технопарку знаходить і виносить в топи таких геніїв менеджменту та наукоємних технологій як Стів Джобса Елон Маск. Саме синергія середовища технопарку формує «колективи талантів», за якими, на переконання експертів, майбутнє.

Якщо місто Івано-Франківськ прагне заскочити на сходинки глобального потяга, який невблаганно «відходить», залишаючи позаду тих, хто недостатньо модерний та мобільний, – воно повинно статипривабливим для інноваторів. Лише тоді воно отримає шанс заявити про себе як про діючий і перспективний урбаністичний простір з перспективами зайняти свою нішу в незбагненному наразі мережевому та фрагментованому світі майбутнього.

 

Виклики сучасних умов та геополітичної ситуації у призмі конкурентоспроможності нашої економіки вимушують діяти вдвічі активніше, ніж ми діяли у мирний час.

Умови ведення бізнесу мають стати максимально сприятливими у всіх відношеннях як у сфері обслуговування бізнесу органами державної влади, так і у сфері допомоги державою діяльності підприємцям, яка має грошовий вимір.

 

*****

 

Саме тому за участі Інституту розвитку міста «Новий Івано-Франківськ», Прикарпатського університету та Міжнародної торгової палати сформовано робочу групу з напрацювання нормативних та законодавчих актівз метою створення умов для розвитку високотехнологічного виробництва в Івано-Франківську – у всьому світі така діяльність відбувається на базі наукових, технологічних та індустріальних парків.

Як мовилося вище, багато аналітиків оцінюють майбутній час – як «час талантів». В майбутньому конкурентну перевагу отримають саме спільноти, які зможуть об’єднати спільноти талантів на своїй території, в своєму місті-полісі. Саме тоді вони зможуть зайняти свою нішу в державній і світовій мережі (бо і світ стає мережевим і фрагментованим). Якщо в індустріальному суспільстві інколи достатньо було одного таланту (як то згадуваного Генрі Форда), та зараз необхідне середвище…. А воно вже виявить і своїх ЕлонівМасків)))

В організаційному плані майбутнє за інвестиційними, технологічними, науковими парками… Саме цей шлях ми і плануємо спробувати запланувати для Івано-Франківська.

Концепція необхідних законодавчих змінрозробляєтиметься у двох напрямках.

Завданням першого напряму роботи є визначення економічного та науково-дослідного потенціалу нашого регіону, на основі яких розвиток інновацій матиме найшвидший та найсильніший ефект.

Другий напрям роботи стосується напрацювання переліку нормативних та законодавчих, фіскальних та організаційних інструментів – до прикладу, податкових та митних пільг, які можуть допомогти акумулювати ресурси для розвитку проектів з випуску продукції з високою доданою вартістю.

Безумовно в формуванні такої стратегії для Івано-Франківська мають у першу чергу брати участь саме діючі тут підприємства. Тому ми запрошуємо ентузіастів та всіх зацікавлених долучитися до діяльності робочої групи, що напрацьовує пакет законодавчих змін з метою створення на теренах Прикарпаття умов для розвитку високотехнологічного виробництва – «Східноєвропейського технопарку».

 

 

 

Народний депутат України,

Почесний президент

Інституту розвитку міста «Новий Івано-Франківськ»

Олександр Шевченко