Що це за система і які позитиви вона дає для лікарів та пацієнтів, кореспондентці Бліц-Інфо розповів регіональний тренер з впровадження ІСРС-2, терапевт поліклініки №5 Віталій Попович.

Ця система дає можливості пацієнтам отримати якісніші медичні послуги, а лікарям їх надавати. ІСРС-2 має багато переваг, в першу чергу те, що в електронну карточку включається причина звернення пацієнта. Тобто все, що турбує пацієнта включається в цю систему і ведеться облік та лікування. Раніше такої можливості не було. Це велика перевага, що ми відійшли від цієї радянської системи, коли лікар каже: “не розказуйте мені що з вами, я сам все знаю”, – каже тренер.

За словами Віталія Поповича, Міжнародна класифікація первинної медичної допомоги використовується у всіх найрозвинутіших країнах світу і включає в себе все, що потрібно лікарю на первинній ланці.

«Тут є найпоширеніші причини звернень пацієнтів, найчастіші діагнози і те, що лікар зробив з пацієнтом: направив в лікарню, зробив якісь адміністративні послуги чи розпочав лікування. Окрім того, через електронну картку пацієнта будь-який інший лікар, до якого людина потрапить, зможе подивитися хто, як і від чого лікував її. Більше не буде питань де ваша карточка? Тож пацієнти зможуть отримати якісні медичні послуги, а лікарі комфортні умови праці. Окрім того в міністерстві зможуть проконтролювати, як лікарі надають послуги», – переконаний терапевт.

Втім, каже Попович, для наших лікарів це щось новеньке і не всі одразу можуть впоратися з системою. Наприклад, старшому поколінню важче звикнути. Втім, тренер переконаний, свідомі лікарі розуміють, що потрібно йти в ногу з часом до високих медичних стандартів. Якщо ж лікар не буде працювати за цією системою, то НСЗУ зможе розірвати з ним договір.

Серед проблем у впровадженні системи, медик називає і те, що наразі не всі заклади комп’ютеризовані, не всі підписали договори з Національною службою здоров’я. Проте переконаний, що до кінця року всі медзаклади вже працюватимуть у системі. А поки, що ті лікарі, які не мають доступу до інтернету ведуть паперовий журнал де все так само кодується, як і в комп’ютері.

Варто зауважити, що Віталій Попович єдиний (другої хвилі) в області тренер з впровадження ІСРС-2. Зізнається, що як тільки почув про реформу медичної галузі був дуже радий, що ці зміни йдуть.

«Я дуже підтримую Уляну Супрун і команду МОЗ, бо вони чесні. Інакше, як пояснити, що я, як молодий лікар без зв’язків зміг стати регіональним тренером. Інформацію про конкурс побачив на сайті міністерства і вирішив спробувати. Навчатися було цікаво, я давніше був знайомий з цією класифікацією, але навчився правильно нею користуватися», – пригадує медик.

Віталій пояснює, що як тренер мав обов’язково провести 10 тренінгів для лікарів в межах області. Всі тренінги були добровільні, але лікарів приходило багато, адже мали запитання. Загалом  знання про роботу в новій системі отримали медики Галицького, Тлумацького, Калуського, Надвірнянського та інших районів Прикарпаття. В Івано-Франківську тренінг прослухали тільки лікарі обласної лікарні, а от для колег з міста, каже Віталій Попович, не зміг провести навчання.

«Для лікарів Івано-Франківська не вдалося провести навчання. Втім я радий, що зміг допомогти нашим лікарям і міністерству у впровадженні реформи. Зараз хочу ще записати відео, щоб ті, хто не змогли бути на тренінгах також ознайомились. Якщо хтось просить, відсилаю матеріали презентації на електронну пошту», – розповідає тренер.

На завершення Віталій Попович розповідає, що спочатку лікарі боялися впровадження реформи, декларацій, думали, що не впораються, але зараз все добре і всі задоволені. Так само, на думку лікаря, буде і з системою ІСРС – 2.

«Більшість пацієнтів вже підписали декларації, залишились тільки ті, хто вагається. Там де лікарі отримали зарплату по-новому, всі дуже задоволені. Все залежить від того, як лікар працює. Молодим лікарям трохи важко, бо їх ніхто не знає, але якщо хороший спеціаліст, то люди підтягнуться. Пацієнти оцінюють, як лікар спілкується з ним, чи допомогло лікування, а тоді приймає рішення»,- каже Попович.