На Івано-Франківщині волонтери налагодили виробництво дронів для ЗСУ. Які саме безпілотники майструють? І скільки охочих вже долучилися до ініціативи?
Розкаже Жанна Дутчак.
Зараз я вже доходжу до завершення збору рами, закріпляю мотори, які є на дроні.
Назарій вправно скручує докупи деталі рами семидюймового дрона-камікадзе. Викруткою орудує так, ніби завжди цим займався. Каже: руку набив за останні кілька місяців, відколи збирає безпілотники, повідомляють Подробиці.
Назарій Білянський, волонтер:
Перший дрон ми десь день-два складали. Це було дуже важко. Зараз от буквально дві рами за пів години я склав і це легко.
Майстер дронів – він лише ввечері, каже чоловік. А вдень – директор центру первинної медичної допомоги в Долині. Ідеєю допомагати війську власноруч зібраними FPV, загорівся торік. Разом із двома друзями пройшли безкоштовне тритижневе онлайн-навчання, закупили потрібні деталі та взялися до роботи.
Назар Гайдук, волонтер:
Ми по малу розбиралися, як їх збирати, а потім ще й паяти. А потім тестувати, а потім злітати.
Коли ж опанували всі нюанси справи – налагодили виробництво і почали навчати інших. Імпровізований цех зі збору безпілотників облаштували в невеличкому офісі. Кошти на першу партію деталей для тридцяти безпілотників дали місцеві підприємці та родичі військових. Проблем із робочою силою теж не було, кажуть волонтери. На їхнє оголошення в соцмережах відгукнулося багато жителів Долини.
Назар Гайдук, волонтер:
Люди писали, люди дзвонили, люди приходили, люди казали, ми хочемо робити.
Назарій Білянський, волонтер:
З 6 години ми тут і до 12, ми реально проводимо час до 12 години ночі.
Перші тридцять дронів робили майже два місяці, розказують активісти. Сьогодні – це норма на тиждень.
Назар Гайдук, волонтер:
Можна сказати, ми із закритими очима це робимо. Ось перед нами готовий дрон FPV-7. Це дрон-камікадзе. Він летить в одну сторону і більше не повертається. Тобто він працює із живою силою або технікою. Летить до 12 кілометрів із нашою батареєю.
Всі комплектуючі для виготовлення дронів волонтери закуповують в українських виробників. Пояснюють: на цю продукцію нині шалений попит. Останню партію деталей на 50 безпілотників чекали майже місяць.
У вас все чудово, треба закрутити ось ці менші.
Дрони збирають в кілька етапів. Хтось складає раму, а хтось займається пайкою. Окремо прошивають готові безпілотники та тестують.
Сергій Савіцький, волонтер:
Найвідповідальніший момент – це, напевно, пайка.
Віктор, волонтер:
Робота, скажімо така, трохи ювелірна, але в мене є багато умінь в такій роботі. У мене своя майстерня по ремонту електропобутової техніки, займаюсь ремонтами вже багато років і приходилось паяти дуже багато всього.
– Сюди довгі? – Так, сюди довгі, туди короткі. І дальше вже моторчики йдуть.
Софія у майстерні вперше. Тому їй довірили найлегше – збирати корпус дрона. Дівчина розказує: має технічну освіту, і пройшла онлайн-курси із виготовлення безпілотників.
Софія Голубка, волонтерка:
У мене є знайомі військові, і вони мені розказали, що почали використовувати FPV-дрони, що вони дуже ефективні, і дуже багато відео на “Оперативний ЗСУ”, конкретно, як працюють FPV-дрони, вони набагато дешевші за дорогі мавіки.
Волонтери запевняють: їхні безпілотники неможливо відрізнити від фабричних. А за ціною вони значно дешевші. Партія із п’ятдесяти дронів буде готова вже за два тижні. І вони одразу поїдуть на передову. Паралельно вже йде збір на деталі для наступної партії БПЛА. Їх асортимент поступово хочуть розширювати.
Назарій Білянський, волонтер:
Ми хочемо не “7” робити, а ще й “10”, бо теж є потреби у наших військових. “Десятка” вже має момент самоскида, тобто це вже багатофункціональні дрони, які можна використовувати декілька разів.
Назар Гайдук, волонтер:
Потреба є в тому, щоб ми наші дрони прошивали не звичайною прошивкою, а штучним інтелектом. Вони обходять РЕБи.
А тому волонтери зараз шукають спеціалістів, які б могли їм допомогли інтегрувати штучний інтелект у дрони-камікадзе.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!