Назар Габорак
рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Як Назар Габорак відроджує виробництво традиційних гуцульських барток (відео)

рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

На Прикарпатті молодий майстер Назар Габорак продовжує родинну справу, зберігаючи старовинне гуцульське ремесло – мосяжництво. Він один з небагатьох, хто сьогодні виготовляє традиційні гуцульські сокирки – бартки.

Історія барток

Бартка – невід’ємна частина гуцульської культури, яка пройшла довгий шлях від знаряддя захисту до символу традицій.

У давнину без барток місцеві в гори не ходили — ними рубали ліс і захищалися від диких звірів. А в 16-17 століттях гуцули носили їх як ознаку панівного класу. Сьогодні ж бартка — це атрибут колядництва та місцевий сувенір для туристів. І Назар не дає давньому ремеслу зникнути. Виготовляти сокирки навчився в дідовій майстерні, коли мав лише 10 років.

А з часом власноруч облаштував собі кузню та змайстрував інструменти. За день роботи Назар відливає 20-30 барток. Для переплавлення використовує зібраний заздалегідь металолом. Плавить метал, обробляє заготовки, шліфує їх, обпилює, надає форму, наносить орнаменти.

Виробництво барток – складний та трудомісткий процес, який вимагає майстерності та уваги до деталей. Назар використовує зібраний металолом для переплавлення, після чого обробляє заготовки, шліфує їх та надає форму.

“Орнамент наноситься – бурується й наноситься, пластмаса туди забивається. Колись був каучук, а тепер з каучуком не так дуже — тепер більше вже пластмаса”, – пояснює Назар технологію декорування.

Незважаючи на те, що дідуся, який навчив Назара мосяжництва, вже немає, його справа живе і розвивається. Молодий майстер невтомно працює, зберігаючи та просуваючи гуцульські традиції.

А в планах Назара — передати вміння своєму синові.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Як майстриня Світлана Павлюк з Івано-Франківщини створює вироби з овечої вовни

Жителька Косівського району, що на Івано-Франківщині, Світлана Павлюк — ліжникарка в третьому поколінні. За 28 років роботи жінка виткала понад 10 тисяч виробів з овечої вовни.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
На Івано-Франківщині виявили водія з підробленим посвідченням

На Івано-Франківщині виявили водія з підробленим посвідченням

У селі Глибока на Івано-Франківщині патрульні поліцейські зафіксували підроблене водійське посвідчення у водія Mazda, якого зупинили за порушення швидкісного режиму.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
На Прикарпатті загинув захисник України Богдан Мельник

На Прикарпатті загинув захисник України Богдан Мельник

У Перегінській територіальній громаді повідомили про загибель захисника України Богдана Мельника, який служив старшим солдатом та брав участь у бойових діях з початку АТО у 2014 році.

ПЕРЕГЛЯНУТИ