Подружжя Стефураків з Косівщини понад три десятиліття відроджує гуцульську породу коней, яка опинилася на межі зникнення.
Відродження легендарних “гуцуликів”: історія та сучасність
Боротьба за збереження карпатської спадщини
Юрій та Ірина Стефураки, керівники національного природного парку “Гуцульщина” на Косівщині, вже понад 30 років присвячують себе відродженню гуцульської породи коней. Ця унікальна порода, виведена в Українських Карпатах, майже зникла через історичні обставини.
Старожили переповідають, що гуцульську породу коней вирішили знищити представники радянської влади у 1940-х роках. Обманом їх забрали в людей та повезли на бійню. Таку історію Ірина Стефурак почула від одного з жителів села Річка.
Ірина Стефурак розповідає про трагічну сторінку в історії породи:
“У 1940-х роках радянська влада намагалася знищити все гуцульське, включаючи тварин. Коней обманом забрали у людей та відправили на бійню. Тому порода була на межі зникнення. Ми з чоловіком збирали їх по крихтах. У Верховині, Краснику, по різних селах, окремих господарствах, де збереглися “гуцулики””.
Особливості та переваги гуцульських коней
Універсальність та витривалість
У літературі вперше згадують про “гуцуликів” у 1603 році, каже Юрій Стефурак. З його слів, ця порода коней вирізняється витривалістю та універсальністю.
Юрій Стефурак підкреслює унікальні якості породи:
“Гуцульський кінь може пройти до 100 кілометрів на день, несучи вантаж у 100 кілограмів. Ця порода невисока, має гніде забарвлення, темну смугу на хребті та дрібні смужки на лопатці й передпліччі.”.
У національному природному парку “Гуцульщина” працює лабораторія кінологічного моніторингу. Там проводили наукові дослідження коней, з якими працюють Стефураки. Вивчали стійкість організму до хвороб, їхню витривалість у порівнянні з іншими породами. Відтак довели, що коні, яких придбала сім’я, є представниками гуцульської породи.
Лікувальний потенціал
“Біополе коня лікує. Він миролюбний, сильний і вільний. При правильному поводженні кінь віддає свою енергію людині”, – ділиться спостереженнями Ірина Стефурак.
Сучасні ініціативи зі збереження породи
Кінний центр “Гуцулик”
У парку “Гуцульщина” створюється унікальний кінний центр. Розробляють маршрути, щоб можна було покататися верхи на конях та у бричці. Планують організовувати кінні рейди в гори.
Юрій Стефурак розповідає:
“Ми облаштовуємо музей кінного інвентаря, розробляємо туристичні маршрути та плануємо освітні програми для дітей”.
Наразі у парку є десять коней гуцульської породи. Троє проживають на території постійно, решта влітку — на полонині. Зараз спільно з Франкфуртським зоологічним товариством реалізують проєкт зі створення кінного центру “Гуцулик”, в якому є умови для відродження гуцульської породи коней.
Також на Косівщині вже працюють над створенням навчальної кімнати для дітей, щоб прищеплювати їм любов до коней і навчати правильного поводження з ними.