реклама

Як у Галичі частували караїмськими стравами (фото)

реклама

Сьогодні, 24 березня,  відвідувачів Музею караїмської історії та культури Національного заповідника «Давній Галич» частували караїмськими стравами.

Всім посмакували кибини (пиріжок з м’ясом), ак-алва (святкова халва) та буза (напій), які приготували студенти Бурштинського торговельно-економічного фахового коледжу в рамках мистецького проєкту «Поринаємо в культуру зі смаком. Хош иштах!» / «Хош иштах» з караїмської мови – Смачного!

Зазначимо, що караїмську традицію приготування пиріжка з м’ясом «ет аяклак» караїми Мелітополя внесли у 2018 р. до переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Власне, її зуміли відтворити в Музеї караїмської історії та культури бурштинські кухарі.

Працівники музею організували захід з метою мультисенсорного сприйняття караїмської культури і популяризації національної кухні одного з найдавніших корінних народів України. З вітанням онлайн до присутніх звернулася голова караїмів України Олена Арабаджи.

Відвідувачі не лише куштували смачні страви, а й почули багато цікавого про історію та релігію караїмського етносу, зокрема караїмів Галича, давні традиції, що збереглися до наших днів.

А поділилися своїми знаннями про унікальний караїмський етнос і його культуру онук газана Марка Леоновича з роду га-Машбір Віктор Леонович, заступник генерального директора Національного заповідника «Давній Галич» Семен Побуцький, завідувач Музею караїмської історії та культури Роман Рарик, директор Бурштинського торговельно-економічного фахового коледжу Андрій Козак.


Хто такі караїми

Караї́ми (самоназва — Караї; карї. qaraylar) — тюркський народ, який живе у Криму. Караїмська мова належить до кипчацької групи тюркських мов. Батьківщиною караїмів вважають Крим. Багато караїмів мешкає в околицях Тракаю (Литва), колись великі поселення караїмів існували в Галичі, Луцьку, Києві, Одесі тощо. Відрізняють північний (тракайський), південний (галицький) і кримський діалекти караїмської мови. Караїмів разом з кримчаками та кримськими татарами визнано корінним народом Криму та України.

Гебрейське «караїм» (у множині, в однині «карай») означає «читачі (Тори себто Закону Мойсеєвого і інших книг Святого Письма, Біблії)» пов’язане з дієсловом «караъа» «кликав, звав, називав; читав (у тому числі й уголос)», споріднене з арамейським «кликав; читав»; назву було дано караям як представникам різновиду юдаїзму, які, на відміну від євреїв-талмудистів (що, крім книг Закону (Тори, Біблії), визнають ще й книги Науки (Талмуд)), знають лише книги Закону, Пророків і Писань (ТаНаХу). За однією з версій самоназва цього народу — «карай» походить від старосемітського кореня КаРаЪа, де позначає поняття читати або бачити, звідки також походить назва святої для магометан книги Коран.

Також «караїм» — «низька бараняча шапка з плоским верхом»; — запозичення з гебрайської мови.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

На Прикарпатті за добу рятувальники загасили 30 пожеж у природних екосистемах

На Івано-Франківщині за добу рятувальники загасили 30 пожеж у природних екосистемах

На території трьох районів Івано-Франківської області за минулу добу виникло 30 пожеж в екосистемах, які охопили площу понад 3 гектари, що стало наслідком спалювання сухої трави місцевими жителями.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Чиновницю міськради оштрафували за переправлення людей через кордон

Чиновницю міськради оштрафували за переправлення людей через кордон

Івано-Франківський міський суд виніс вирок у справі про незаконне переправлення через кордон трьох громадян України, яке організувала головна спеціалістка відділу правової та кадрової роботи управління економічної політики департаменту благоустрою Івано-Франківської…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Рак шийки матки: на Верховинщині впроваджують масштабну профілактику

Рак шийки матки: на Верховинщині впроваджують масштабну профілактику

На Верховинщині відбулася третя консультативна зустріч медичних фахівців та представників влади, присвячена питанням профілактики раку шийки матки та впровадженню комплексної програми вакцинації від вірусу папіломи людини серед населення гірських районів.

ПЕРЕГЛЯНУТИ