рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Як майстер по дереву Василь Грепіняк з Івано-Франківщини відроджує ремесло інкрустації

реклама

Василь Грепіняк — майстер з інкрустації по дереву в третьому поколінні. Чоловік працює разом із дружиною Лілією у майстерні, яку збудував ще його дідусь у гірському селі Річка.

Займатися інкрустацією по дереву Василь Грепіняк почав з 12 років. Це ремесло у його сім’ї передавали з покоління в покоління. Як Василь Грепіняк відроджує ремесло інкрустації по дереву, читайте у матеріалі Суспільного.

“Мій дідо працював над цим, і батько мій дуже добре робив. І я так перебрав це. Ніде не вчився. Маленьким, капсельки (отвори — ред.) бив, а серйозніше десь з 12 років вже почав довбати, вибирати. Не раз було долото в руці. Це буває в кожного, це ж — робота”, — каже Василь Грепіняк.

У 15 років інкрустатор вперше продав свої вироби. За зароблені гроші купив магнітофон.

“Ми з батьком возили наші речі у Брест, у Білорусь. Тато точив, а я робив інкрустацію, розмітку. Там купив собі японський магнітофон Sharp 800. Це була моя перша покупка. Я його придбав у комісійному магазині за вісім великих на 50 сантиметрів тарілок з інкрустацією. І вже тоді почав активніше виготовляти вироби, бо кортіло ще щось купити”, — говорить майстер.

Василь Грепіняк створює вироби у будинку, де зростали та працювали його дідусь і батько. Основний верстат майстра — це токарня, якій 90 років. Вона може працювати механічно та від електрики. На ній Василь шліфує вироби, свердлить отвори та вирізає дерев’яні вставки для інкрустації.

“Цей верстат виготовив дідусь. Він — повністю дерев’яний: колесо з ясеня, а сам верстат — буковий. Не було електрики раніше, і тому тут є надійний ножний привод, схожий, як у швейної машинки. На циліндр надягаєш шкіряний пасок, і воно приводило в дію, коли натискаєш ногою. Крутиш колесо і точиш. Дідо тоді ще бабу брав на допомогу. Вона ставала позаду і крутила, щоб йому було зручніше точити. У 1963 році провели електрику тут, і набагато легше стало. Просто вмикаєш і заводиш”, — каже Василь Грепіняк.

У роботі майстер найчастіше використовує тверді породи дерев — грушу, березу, черешню, явір, сливу, горіх. Сировину сушать шість-вісім років.

Зі слів Василя Грепіняка, техніка інкрустації вимагає ювелірної точності та знання геометрії, адже кожну деталь він вставляє у вирізаний власноруч отвір, ідеально підігнаний під її розмір. Якщо у розмітці помилишся на міліметр — втрачається симетрія візерунка.

“Спочатку потрібно зробити розмітку на дошці. Тут немає ніяких складних механізмів. Просто треба мати великий циркуль, шило, лінійку і “розначки”. Але треба точно знайти середину виробу, до міліметра. Це часу забирає багато, але вже як точно, то точно”, — говорить майстер.

Василь Грепіняк

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

На Прикарпатті за добу рятувальники загасили 30 пожеж у природних екосистемах

На Івано-Франківщині за добу рятувальники загасили 30 пожеж у природних екосистемах

На території трьох районів Івано-Франківської області за минулу добу виникло 30 пожеж в екосистемах, які охопили площу понад 3 гектари, що стало наслідком спалювання сухої трави місцевими жителями.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Чиновницю міськради оштрафували за переправлення людей через кордон

Чиновницю міськради оштрафували за переправлення людей через кордон

Івано-Франківський міський суд виніс вирок у справі про незаконне переправлення через кордон трьох громадян України, яке організувала головна спеціалістка відділу правової та кадрової роботи управління економічної політики департаменту благоустрою Івано-Франківської…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Рак шийки матки: на Верховинщині впроваджують масштабну профілактику

Рак шийки матки: на Верховинщині впроваджують масштабну профілактику

На Верховинщині відбулася третя консультативна зустріч медичних фахівців та представників влади, присвячена питанням профілактики раку шийки матки та впровадженню комплексної програми вакцинації від вірусу папіломи людини серед населення гірських районів.

ПЕРЕГЛЯНУТИ