В горах стільки всього дивовижного, а ми часто не цінуємо те, що маємо. Якщо не вистачає часу чи грошей на подорож до моря чи далеких країн, хочеться побути подалі від міської суєти, можна просто піти в гори. Карпати кличуть…

Знайомимо із найпопулярнішими маршрутами Українських Карпат. Бо ходити в гори не туристичними маршрутами, особливо початківцям, дуже небезпечно. А загалом подорожувати слід з провідником, який добре орієнтується на місцевості., пишуть Версії з посиланням на kalushnews.city

Попіван Чорногірський

Viktor Sh, “Карпати кличуть”

Насамперед слід запам’ятати: місцеві гуцули зовуть цю гору Попіван, з наголосом на а, бо на горі там вітер попіває, тобто співає, або ж Чорна Гора. Хоча згідно з Державним реєстром географічних назв, прийнятними є Чорна Гора та Піп-Іван. Це одна з найвищих гір України — 2028 метрів над рівнем соря. На вершині розташована колишня астрономічна і метеорологічна обсерваторія “Білий слон”, збудована ще перед Другою світовою війною. Зараз адаптовують для потреб високогірного рятувального навчального центру.

До вершини гори можна дістатися двома промаркованими маршрутами. Перший — із Дземброні. с. Верхня Дземброня – пол. Веснарка – г. Смотрич – г. Попіван – г. Вухатий Камінь – Смотрицькі водоспади – с. Верхня Дземброня. Як зазначається на сайті Просто неба, дорогою до вершини Попівана ви побуваєте на полонині Смотрич (влітку у вівчарів там можна купити справжньої гуцульської бринзи) та на 1898-метровій горі Смотрич (там у 1919-1939 роках проходив кордон між Чехословаччиною і Польщею). Спускаючись, побачите скелі на схилі гори Вухатий камінь та потік, на якому 100 м вище по течії знаходяться Смотрицькі водоспади.

Попіван. Обсерваторія підсвічена призахідним сонечкомVasyl Fitsak

Крокуси на горі ПопіванVasyl Fitsak

Говерла

ГоверлаГоверлаТурклуб GOverla

Похід на найвищу гору в Україні (2061 м) вважається одним з найкращих маршрутів у Карпатах. А ще — він найпопулярніший. І хоча ця гора є найвищою в Україні, її вершину може підкорити майже кожен. Головне, аби вистачило терпіння.

З висоти Говерли, пише сайт “Відвідай” відкривається надзвичайна панорама. На півдні видно долину Білої Тиси, а за нею видніються Мармароський масив із вершиною — Піп-Іваном Мармароським (1937 м). На південному сході від Говерли знаходяться вершини: Брескул, Пожижевська, Данцер, Безіменна і Туркул. За ними – Ребра (2001 м), Бребенескул (2035 м), Гутин Томнатик (2018 м.). Далі можна побачити вершини Мунчела, Дземброні та Піп-Івана. Досить близько на заході видно масив г. Петросу (2020 м), за яким видно масив Свидовця. Тобто, можна побачити всі шість вершин, висота яких перевищує 2000 м.

На вершину ведуть три марковані стежки: дві з них починаються з Заросляка, а третя – з Козьмещика. Стежка на гору Говерлу перетинає кілька кліматичних зон. Тож можна побачити і могутні смереки, і альпійську низькорослу сосну (жерепу), і альпійські луги та різнотрав’я. Залежно від пори року тут квітнуть крокуси, едельвейси, рододендрон, арніка та багато інших рослин, занесених до Червоної Книги України.

Говерла і ПетросVictor Zhulenko, “КАРПАТИ КЛИЧУТЬ”

Говерла“Пізнай свій край. Україна”

Хом’як

Гора Хом’якГора Хом’якSerhii Moldovanov

Якщо ви ніколи ще не ходили в гори, то гора Хом’як (1542 м) — саме для вас. Шестикілометровий маршрут в одну сторону складе не більше трьох годин, його часто долають сім’ї з маленькими дітьми. Тож одноденний похід дає змогу повністю насолодитися красою Карпат. Тут переплітаються особливості ландшафту Ґорґан — кам’яні розсипи, що зберегли первозданну природну красу, та Чорногорської частини Карпат — покриті шовковистою травою зелені пагорби з безліччю дивовижних за красою квітів, зазначається на сайті F&B.

Зійти на хом’як можна кількома стежками: від водоспаду Гук Женевський, З Поляниці, з початку траси на Буковель перед Яблуницею, або ж сусідньої гори Синяк. І будь-який з маршрутів — це мандрівка серпантинною стежкою, що поволі набирає висоту.Вас оточуватимуть хвойні ліси, дивовижної форми каміння, шлях перетинатимуть гірські струмки, які дають початок річці Прут.

До речі, місцеві назвали гору там саме через схожість обрисів хребта зі спинкою маленького гризуна. А з гори можна спуститися до Гука Женецького — одного з найкрасивіших водоспадів Карпат. На полонині, що під вершиною, є кілька колиб, в яких, якщо не хочете спати в наметі, можна зупинитися.

Як дістатися: Хом’як знаходиться неподалік Яблуниці, Татарова та Поляниці з Буковелем. Сюди легко добратися маршруткою чи автобусом з Івано-Франківська: обирайте напрямок на Ясінь, Рахів, чи Поляницю .

Калушани на горі Хом’як Юрій Барна
Юрій Барна

Петрос Ґорґанський

Дорога з Говерли на ПетросДорога з Говерли на ПетросОлена Кошель

Поряд із найвищою вершиною України — її строгий і величний 2020-метровий супутник Петрос. Від Говерли його відділяє глибока сідловина, тому Петрос підкорюють тільки неліниві туристи. І загалом відповідного спорядження, досвіду та кваліфікованого інструктора сюди краще не потикатись. Взимку там досить часто бувають снігові лавини.

Зате той, хто підніметься на вершину, отримає змогу побути сам на сам із неперевершеними карпатськими краєвидами. Особливо гарно виглядає головний хребет Чорногори, який можна побачити по всій його довжині — від Говерли до Попівана. Чіткіше, ніж з Говерли, видно Близницю (за легендою, сестру-близнючку Петроса), а за нею — полонина хребта Свидівець.

Саме на Петросі можна оцінити розмаїття гір на Прикарпатті та Закарпатті. На закарпатській стороні — листяні дерева, схили стоять різнобарвно-зелені. На Прикарпатській стороні — ліси смерекові ліси, незмінно смарагдового кольору. На вершині — пухка листяну зелень, яка вкриває схили, і густий сосновий ліс.

Назва вершини походить від латинської “petros” і перекладається “камінь”. За однією легендою, колись на цій горі знайшли кам’яний хрест і встановили на цьому місці капличку. Інша легенда стверджує, що це гора Перуна. Адже тут досить часто б’ють блискавки.

Олеся Стовпяк

З Вікіпедії

Юрій Барна

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!