«Распространите среди жителей нашего дома. А если не будут брать, отключим газ», – казала одіозна героїня однієї геніальної радянської кінокомедії. Виглядає на те, що її фраза є актуальною і сьогодні. І не лише у відносинах України з Росією, а й, як виявилось, у значно більш приземлених справах.

Сьогодні в цьому змогли сповна переконатись мешканці будинку № 4а по вулиці Набережній ім. В.Стефаника. Вчора у вказаному будинку відімкнули газопостачання. Ні. Не можна сказати, щоб це було неочікувано. Адже ще у суботу на під’їздах будинків невідомі від імені управління експлуатації газового господарства попередили мешканців про заплановане відключення подачі газу у будинок протягом 9, 10 та 11 вересня в зв’язку з необхідністю, як зазначалося, перевірки газових мереж на вулиці Набрежній ім. В.Стефаника. Вже тоді мешканці обурилися, бо ж як ото: три дні без газу? Але не дуже. Подумали, мовляв, якось то воно буде. І дуже зраділи, коли ні 9-го, ані 10 вересня газопостачання їм не відключили. Блакитного палива у трубах не стало лише вдень 11 вересня. Це, звісно, спричинило деякі незручності, але ж мешканці тим не переймалися, адже відключення їм пообіцяли лише на 9 – 11 вересня, отже потерпіти доведеться лише до кінця дня…

Та не так сталося, як хотілося. Вранці 12 вересня газ у мережах так і не з’явився. Міська служба оперативного реагування чемно приймала звернення громадян, реєструвала, але за роз’ясненням причин направляла людей в аварійну службу облгазу «104». Там чоловічий голос запевнив, що протягом дня газопостачання буде відновлено.

Вже по 10-тій годині ранку в квартири будинку почали дзвонити люди з газконтори, принаймні так вони стверджували. При цьому, замість відновлення газопостачання, вони почали наполягати на необхідності від’єднати від газопостачання газові колонки з підігріву води. На запитання, коли відновлять газопостачання, відповіли «тоді коли в будинку буде заглушено усі колонки». При цьому на прохання представитись люди відповідали щось типу «Не скажу. Я просто слюсар. Моя справа маленька – мені сказали – я роблю. Зараз буде представник ЄРЦ – його і питайте». Чи варто казати, що представник КП «ЄРЦ» так і не з’явився?

Пояснити, що діється, кореспондент БРІЗу по телефону попросив директора Єдиного розрахункового центру Вадима Войтика. Той у свою чергу повідомив, що про проблему йому відомо. Зазначив, що на замовлення КП «ЄРЦ» фахівці спеціалізованої фірми – приватного підприємства «Івано-Франківськпромсервіс» – нещодавно перевіряли димоходно-вентиляційні канали будинку і виявили низку несправностей. Як повідомляється, частина каналів забиті, а деякі збудовані з порушенням ДБН, зокрема, зведені в один. Зі слів пана Войтика, спеціалізована підрядна організація, яка здійснювала перевірку димвентканалів, зобов’язана була повідомити про результати перевірки не тільки КП «ЄРЦ», а й управління з експлуатації газового господарства. Ті ж, мовляв, одразу зреагували, відрізавши людей від газопостачання, бо, як стверджує, пан Войтик, дбають про життя і здоров’я мешканців і про те, щоб ті, не дай Боже, не отруїлись чадним газом.

Сумнозвісний лист ПП "Івано-Франківськпромсервіс"

На запитання, який вихід із ситуації вбачає директор КП «ЄРЦ», той повідомив, що, а його думку, необхідно або переобладнувати систему вентиляції, встановивши, наприклад, зовнішні короби, або ж обладнувати помешкання парапетними газовими турбо-колонками (колонки, димохід яких виводиться назовні, а не в димохід). На запитання, коли це буде зроблено і коли мешканці знову зможуть насолоджуватись і газопостачанням і гарячим водопостачанням, пан Войтик відповісти не зміг.

Придбати і поставити у помешканнях парапетні турбо-колонки радить людям також директор Івано-Франківського УЕГГ Володимир Марич, до якого також звернулися наші журналісти і який вважає це єдиним виходом із ситуації. Він стверджує, що про несправні дим-вентканали його організацію повідомило керівництво КП «ЄРЦ» і твердо дав зрозуміти: мешканцям будинку по вулиці Набережній, 4а не бачити газу, поки не буде відрізано від мережі усі колонки.

Цікаво, що ані слюсарі, ані сам пан Марич так і не змогли назвати номер наказу, на підставі якого здійснюється від’єднання колонок з підігріву води від систем газопостачання. Схоже на те, що такого наказу не існує в природі. Натомість майстри на вимогу мешканців неохоче пред’являли незавірену в офіційному порядку ксерокопію листа від ПП «Івано-Франківськпромсервіс» на ім’я директора КП «ЄРЦ» В.Войтика та начальника Івано-Франківського УЕГГ В.Марича, в якому директор фірми В.С.Капітанчук повідомляє, що димові канали в будинку «виконані із спеціальних бетонних плит, які при будівництві будинку були неправильно змонтовані, а саме з горизонтальним зміщенням нижчестоящих плит відносно вищестоящих. Це привело (орфографія – згідно оригіналу – ред.) до порушення герметичності димових та вентиляційних каналів на стояках будинку. Багато димових та вентиляційних каналів будинку засмічено, але в зв’язку із зміщенням плит прочистити їх практично неможливо. Всі ВПГ в будинку під’єднані по стояках в один димохідний канал – У зв’язку із вищенаведеним, вважаємо, що подальша експлуатація газовикористовуючого обладнання може привести до непередбачуваних наслідків».

Отакої. Зауважимо, що будинок було здано в експлуатацію ще 1974 року і приймала його державна комісія. Гадаю, нікому не треба нагадувати, як тоді слідкували за дотриманням ДБН, на відміну від нинішніх часів, коли на будівельні норми плюють всюди і вся. Отже, виходить: висока держкомісія помилилася, а маленька приватна фірма, яка, між іншим, займається перевіркою димвентканалів лише якихось останніх два роки (за збігом обставин, рівно стільки ж, скільки функціонує КП “ЄРЦ”) раптом взяла і виявила ті кричущі порушення (принаймні достатні для того, щоб взяти і відрізати усім газопостачання), які не бачили державні чиновники та й (що гріха таїти?) фахівців самого УЕГГ, які регулярно перевіряють справність роботи газового обладнання і, в тому числі, тягу в димоходах, і засвідчували їх нормальну роботу у відповідних актах.

Є, щоправда, ще одна обставина: десь років 12 тому в будинку ставили шатровий дах і доробляли в зв’язку з цим димоходи. Поговорюють, нібито майстри тоді щось «наплужили», а фахівці управління житлово-комунального господарства тоді повірили їм на слово і не перевірили. Можливо, воно і так. Але в такому випадку виправляти ситуацію сьогодні мають комунальники. І знову ж таки повторюємо: слюсарі-газовики, які регулярно перевіряють газове обладнання ніяких порушень не виявляли! То, може, керівництво УЕГГ слід притягнути до відповідальності за те, що злочинна недбалість його працівників усі останні роки ставили під загрозу життя людей?

Та питання не в цьому. Слід зазначити, що, крім вказаного висновку, лист не містить більше жодних даних – ні про спосіб проведення перевірки, ні інформації про прилади, які використовувалися. Тобто вважати цей лист експертним висновком аж ніяк не можна – вас у цьому запевнить будь-який юрист. А відтак чи може він бути підставою для відключення газопостачання і відрізання від газу колонок? Вочевидь, ні. Вочевидь, газопостачальне підприємство мало провести власне дослідження цього питання, результати повинні були знайти своє відображення у відповідному наказі керівника УЕГГ. Але такого наказу – повторюю – немає.

До речі, прес-служба ПАТ «Івано-Франківськгаз» відмовилась прокоментувати дану ситуацію, пославшись на те, що керівник підприємства Ігор Прокопів наразі перебуває у столиці.

Відсутність газу та дії газовиків вже викликали неабияке обурення у мешканців будинку. «Вони собі увірвалися в хату, налякали дітей, – і одразу відрізаликолонку», – обурюється мешканець будинку Ярослав.

Інша мешканка – пані Оксана – одразу ж, за порадою слюсарів, побігла до найближчого магазину, що торгує побутовою технікою, купляти парапетну турбо-колонку, яку газовики пообіцяли одразу ж встановити.

До слова, журналісти БРІЗу звернулися до представників деяких фірм з торгівлі побутового газового обладнання і поцікавились цінами на такі колонки. Як виявилося, подібні пристрої виробництва Китаю коштують в середньому 1 650 гривень. Ціна ж якісних колонок провідних європейських виробників – на порядок вище. А ще там нам по секрету повідомили, що незабаром експлуатацію усіх «димохідних» колонок в Івано-Франківську заборонять, а відтак керівництво таких фірм уже радо потирає руки, передчуваючи приток клієнтів, якому можна буде сплавити китайське газове дрантя.

То чи не в змові, бува, управління з експлуатації газового господарства та ПП «Івано-Франківськпромсервіс» (а може і КП «ЄРЦ») з фірмами, які реалізують парапетні колонки? Чи не задля їх шкурних інтересів вдалися до такого мерзенного газового шантажування мешканців?